Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

30 років НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ на Кіровоградщині. Шукаємо позитив

30 років
НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
на Кіровоградщині.
Шукаємо позитив

Незалежній Україні виповнилося 30. І хоча Президент Володимир Зеленський у своєму святковому виступі заявив, що справедливіше вважати цю дату річницею не здобуття, а відновлення незалежності, все ж державність наша ще зовсім «зелена». Не з погляду брендбуку правлячої політичної сили, а з погляду зрілості. Звісно, це не виправдання косо і наспіх проведених реформ, корупції і всього того, що не дає нам почуватися президентами, як казав один кандидат. Натомість нас дуже часто, від ЖЕКів і до високопосадовців, змушують почуватися маленькими українцями. Маленькими і безпомічними, від яких нічого не залежить. Поки не вривається терпець, і ми не виходимо на майдани.

Та чого ми ніяк не позбудемося, це комплексу меншовартості і схильності знецінювати те, що маємо. Напевно, в кожного знайдеться по знайомому, який сидячи у «мерседесі» чи іншій дорогій іномарці, жалкує за «стабільністю» Союзу «непорушного» республік невільних із його «волгами», «ладами» і «запорожцями». Приклад, на перший погляд, гротескний, але з життя. 

Також часто ми оцінюємо події через призму власних очікувань, й не допускаємо думки, що вони могли розвиватися і за гіршим сценарієм. Іноді ж просто помиляємося. Наприклад, коли вважаємо, що корупція, то «здобуток» незалежності, а не спадок «попередників».

Якби це було так, то Василю Гоголю не було б з кого писати образ чиновника митниці Павла Чичикова. Пригадуєте, як його афері з «мертвими душами» передувала інша – контрабанда мережива з допомогою овечок у подвійних «тулупчиках»?

Для тих, в кого ж порядок помилково асоціюється зі сталінщиною, наведемо абзац зі статті російської «Новой газеты» від 1 жовтня 2021 року «Образа маршала Жукова. Про що за спиною Сталіна говорили генерали». Вона ґрунтується на архівних документах – розшифровках розмов, які також оприлюднило видання. Зокрема, йдеться про донос на Героя Радянського Союзу, генерал-полковника Василя Гордова, який серед іншого обурюється хабарництвом.

«Все построено на взятках, – говорит отправленный в отставку Гордов и восклицает: – За границей с безработными лучше обращаются, чем у нас с генералами!», – цитує видання його відверту домашню розмову, яку в друкованому варіанті поклали на стіл Сталіну.

Хто вірить у невідворотність покарання для корупціонерів у ті часи, також розчаруємо.

Для прикладу, історики при вивченні архівних матеріалів Ленінграда і Ленінградської області за 1945-1948 рр. виявили тільки один випадок обвинувального вироку в суді для номенклатурного працівника. Незважаючи на велику кількість фактів розкрадань і зловживань радянськими чиновниками.

Жодним чином не закликаємо заспокоїтися і сприймати корупцію в незалежній Україні як даність. Навпаки, переконані, що сучасне громадянське суспільство і вільні ЗМІ здатні ефективніше боротися з цим явищем, ніж будь-яка диктатура. А також знаємо напевно, що саме незалежність подарувала значно більше можливостей для реалізації українців і практично відсутність кордонів для росту і проживання. Просто, як писав британський тренер Грем Джонс, «…в спорті, як і в бізнесі, зробити неможливе заважають головним чином наші внутрішні установки». 

Насправді це правило стосується усіх сфер життя. Від того, в що ми віримо, залежить те, як ми живемо. Хтось вірить, що в Україні для спортсменів немає умов, а хтось працює над собою і, незважаючи ні на що, стає чемпіоном світу з боксу в суперважкій вазі. Завдяки йому тисячі хлопців захопилися боксом. 

Хтось скаржиться на те, що складно вести бізнес і в незалежній Україні не будують промислові підприємства, а хтось з нуля будує на Кіровоградщині гірничо-збагачувальний комбінат із видобутку та переробки титанової руди й через суд виборює можливість збудувати ще один. 

Торік гірничодобувна компанія «Велта» запатентувала в нашій країні і США революційні методи отримання титану. А 30 серпня нинішнього року британська компанія «Spacebit» з виробництва космічної робототехніки, заснована українцем Павлом Танасюком, оголосила про першу україно-британську місію на Місяць. Корпус дослідницького зонду виготовлять з інноваційного зеленого титану, видобутого «Велтою» на Новомиргородщині.

Хтось вважає, що Кропивницький – периферія і не цікаве для всеукраїнських проєктів та бізнесу місто, а хтось організовує тут Національний мистецький фестиваль для його популяризації та найбільшу в Україні та одну з найбільших в Європі агропромислову виставку.

Ви досі вважаєте, що в нас є приводи тільки для нарікань і немає чим пишатися за ці роки? 

«Персона» вирішила зробити тезисний історичний екскурс та пошукати позитивні події в житті нашої області за 30 років незалежності України, в тому числі важливі не тільки для тієї чи іншої сфери, а й для світоглядних трансформацій нашого суспільства і його українізації. 

1991

В кінці серпня, через кілька днів після проголошення незалежності України, тодішній народний депутат Верховної Ради УРСР (згодом перейменували на Верховну Раду України I скликання. – Авт.) Володимир Панченко ініціював у Кіровограді засідання виконкому. Члени виконавчого комітету вирішили передати приміщення обкому Комуністичної партії  Кіровоградській міській раді. 

20 вересня виконком Кіровоградської обласної ради народних депутатів  ухвалив рішення про підняття національного синьо-жовтого прапора України над Будинком Рад. Наразі це приміщення Кіровоградської ОДА та обласної ради.

Станіслав Березкін започатковує торгову компанію, а також перше підприємство з переробки насіння соняшнику, що з часом виросте в інтегровану агропромислову компанію «Група Креатив» і потрапить у ТОП-3 українських виробників олії.

1992

Кіровоградському державному педагогічному інституту присвоєно ім’я нашого земляка, українського політичного діяча та письменника Володимира Винниченка.

1993

У тодішньому Кіровограді засновано Міжнародну акціонерну авіаційну компанію «УРГА».

1993–1994 роки – кіровоградська футбольна команда, яка була на восьмому місці в другій професіональній лізі України, закінчує чемпіонат третьою. А вже в наступному сезоні у першій лізі «Зірка НІБАС» посіла перше місце й отримала путівку до вищої ліги.

1994

У лютому 1994 року авіакомпанію «УРГА» під керівництвом Леоніда Шмаєвича зареєстрували в Міжнародній організації цивільної авіації (ICAO), що дозволило розпочати виконання міжнародних польотів під власними позивними. З грудня 1994 року її включили у перелік офіційних перевізників Організації Об’єднаних Націй.

1995

В обласному центрі з’являється пам’ятник Богдану Хмельницькому (cкульптори – Макар Вронський,  Анатолій Гончар,  архітектори – Анатолій Губенко, Віталій Кривенко). 

НВП «Радій» почало серійне виготовлення і постачання апаратури уніфікованого комплексу технічних засобів (УКТС) автоматизованих систем управління технологічними процесами (АСУ ТП) атомних електростанцій для заміни відпрацьованого ресурсу устаткування. А також розробило нове покоління блоків УКТС із цифровою обробкою сигналів перешкодостійкого виконання з вбудованою функцією діагностики. Для реалізації типових функцій блоків вперше застосували програмовані вентильні матриці, побудовані на FPGA-архітектурі. На атомних електростанціях установили 15 комплексів керуючої системи безпеки першого покоління кіровоградського виробництва.

1996

На набережній обласного центру встановлюють пам’ятник жертвам Чорнобиля (скульптор – Аркадій Мацієвський, архітектор – Олександр Кривко).

В 1996-му ЗАТ «Любава» Ганни Антоньєвої підписує угоду з державним підприємством «Артеміда» з розливу плодово-ягідних вин, яке на той час простоювало. А вже за рік, за оцінками експертів, «Артеміда» випускала кожну п’яту пляшку спиртного в Україні.

1997

4 квітня 1997 року Кабінет Міністрів України надав Кіровоградському державному педагогічному інституту статус університету.

Засновано виробничу компанію «Друкмаш-центр», що спеціалізується на виробництві засобів пересування для людей з частковою втратою функцій опорно-рухового апарату, протезів молочної залози та протезно-ортопедичних виробів.

По вулиці Леніна (сьогодні Дворцова) в Кіровограді встановлюють пам’ятник першому трамваю міста Єлисаветграда (скульптори – Аркадій Мацієвський, Віктор Френчко). 

1998

В Олександрії проводять масштабну реконструкцію та осучаснення місцевого стадіону на 7 тисяч місць, що служить домашнім полем для місцевої футбольної команди «Олександрія».

Олександрійський концерн «Лан» з ініціативи директора В. Саєнка виготовив 10 дослідницьких зразків зернозбирального комбайна «Лан-001» з пропускною здатністю 9-11 кг/сек. Польові випробування пройшли успішно. Того ж року місцевий завод «Автоштамп» одержав дозвіл на серійний випуск комбайнів «Лан» різних модифікацій для збирання усіх видів зернових. За період існування концерну випущено 140 таких комбайнів.

1999

На Кіровоградщині відкрили перший в області дитячий будинок сімейного типу.

2000

Кіровоградські спортсмени Руслан Мезенцев та Олександр Симоненко стають срібними призерами Олімпіади в Сіднеї.

2003

Створено завод із виробництва рукавів високого тиску «Гідросила ЛЕДА».

У липні 3-й окремий полк спеціального призначення передислокували зі Старого Криму до Кіровограда.

2004

У Кіровограді по вулиці Орджонікідзе (зараз Ельворті) встановлюють пам’ятник Роберту і Томасу Ельворті (скульптор – Микола Олійник, архітектор – Віталій Кривенко).

Кіровоградський державний технічний університет отримав статус національного.

В обласному центрі втілюють ідею колишнього міського голови Василя Мухіна і встановлюють монумент «Ангелу-хранителю» (скульптор – Анатолій Гончар, архітектор – Віталій Кривенко) на площі Соборній.

2005

Компанія «Креатив» вводить в експлуатацію завод модифікованих жирів і завод із виробництва жирів, маргаринів та рафінованої олії. 

2006

Постановою колегії Міністерства культури і туризму України від 22 лютого Кіровоградському обласному українському музично-драматичному театру ім. М. Л. Кропивницького надано статус академічного.

2007

ВАТ «Креатив Груп» вводить в експлуатацію нове виробництво модифікованих жирів. 

2008

У липні 2008 року в Кіровограді відновили найстарішу футбольну команду України «Зірка». В першому ж своєму сезоні після відродження вона виграла турнір у своїй групі другої ліги і здобула путівку до першої ліги.

 Кіровоградська спортсменка Алла Мальчик виборола золоту медаль Паралімпійських ігор (штовхання ядра) у Пекіні.

2008-2009 

Компанія «Креатив» вводить в експлуатацію новий олійноекстракційний завод та першу лінію заводу з переробки соєвих бобів. 

2010

17 вересня в Кіровограді відкривають перший у світі пам’ятник українському письменнику, громадському, політичному і державному діячеві, першому керівнику українського уряду Володимирові Винниченку.

2011

У липні на Новокостянтинівській шахті Кіровоградської області розпочали дослідно-промисловий видобуток уранової руди. 

На Смолінській шахті вводять в експлуатацію полігон купного вилуговування.

27 грудня в Новомиргородському районі компанія «Велта» офіційно відкриває гірничо-збагачувальний комбінат із видобування та переробки ільменітів. 

2012

На Кіровоградщині на території фермерського господарства Сергія Омельяненка в селі Іванівка з’являється перша фотоелектрична сонячна наземна електростанція потужністю 1,3 мегавата і здатністю забезпечити електроенергією увесь Новоукраїнський район. Вироблену електроенергію станція почала постачати в загальну електромережу.

У грудні в Кропивницькому ввели в експлуатацію першу чергу заводу з виробництва високоякісних рослинних олій і шротів ТОВ «ГРАДОЛІЯ». В основі виробничих процесів видобутку олії з насіння соняшнику і насіння ріпаку лежить метод «форпресування – екстракція». Якість продукції відповідає вимогам державних та міжнародних стандартів.

Після масштабної, але неоднозначної з точки зору архітектурного рішення та збереження акустики реконструкції, в обласному центрі відкрили приміщення театру.

На базі обласної лікарні з’явився сучасний перинатальний центр.

Кіровоградські спортсмени Ольга Свідерська, Анастасія Мисник та Євген Зінов’єв стали срібними призерами літніх Паралімпійських ігор у Лондоні.

На площі перед технічним університетом встановлюють скульптурну композицію 

«Студентству всіх часів», а біля НВП «Радій» – пам’ятник академіку, лауреату Нобелівської премії Ігорю Тамму, який розпочав свій шлях у науку в нашому місті (скульптор – Володимир Цісарик, архітектор – Віталій Кривенко). 

На телевізійні екрани виходить російсько-український «Синдром дракона», заснований на реальних подіях, пов’язаних з виявленою в 1993 році в Кіровограді колекцією Ільїна. Зйомки фільму проходили зокрема в нашому місті за сценарієм наших земляків Юрія Смірнова та Вадима Мурованого.

2013 

Неподалік обласного театру з’являється пам’ятник-фонтан «Наталка Полтавка» (скульптор –  Григорій Савченко), присвячений головній героїні всесвітньо відомої п’єси Івана Котляревського, яку успішно поставили на сцені корифеї першого українського професійного театру на чолі з Марком Кропивницьким.

ТОВ «Гермес-Трейдінг» відкриває в Світловодську перший в області річковий термінал і зерновідвантажувальне підприємство на Дніпрі.

Відомий промисловець, голова наглядової ради групи компаній «Ельворті» Павло Штутман започатковує в Кропивницькому щорічну міжнародну агропромислову виставку «АгроЕкспо» з польовою демонстрацією техніки на території найбільшого виставкового комплексу в Україні. На сьогодні вона входить в десятку найбільших виставок Європи. Щорічно у виставці беруть участь близько 500 профільних вітчизняних та іноземних компаній. 

«Група Креатив» виводить на повну потужність новий олійноекстракційний завод, запускає другу виробничу лінію на соєвому заводі, відкриває власні представництва в Китаї та Об’єднаних Арабських Еміратах і у квітні відвантажує в Китай першу партію соняшникової олії.

Кіровоградська спортсменка Анна Товста отримала 4 срібні та 2 бронзові нагороди на Дефлімпійських іграх в столиці Болгарії Софії, а Ірина Терещенко – 2 срібні та 3 бронзові.

2014

На початку воєнної агресії Російської Федерації на Сході України на Кіровоградщині створили найбільше добровольчих батальйонів – 17-ий, 34-ий та 42-ий. 

Завершено масштабну реконструкцію та осучаснення стадіону «Зірка» на 13 305 глядачів, що став домашньою ареною однойменного футбольного клубу.

2015

У сезоні 2015–2016 років футбольна команда «Зірка» стала чемпіоном першої ліги і вийшла до Прем’єр-ліги України. 

2016

14 липня Верховна Рада України перейменувала Кіровоград у Кропивницький, на честь відомого земляка, фундатора першого українського професійного театру.

У сезоні 2016–2017 років футбольний клуб «Олександрія» вперше бере участь в турнірі Ліги Європи.

В 2016 році на Новокостянтинівській шахті добули мільйонну тонну руди.

У Кропивницькому нарешті відкрили і освятили меморіальний знак, присвячений жертвам Голодомору 1932–1933 років. Кошти на пам’ятний знак благодійники і пересічні кропивничани збирали протягом кількох років, левову частку на зведення пам’ятного знаку та упорядкування виділила меценатка Людмила Шубіна.

У Кропивницькому з’явився філіал Донецького національного медичного університету. Як ідеться на сайті закладу, ідею керівництва ДНМУ щодо розміщення медичного факультету №2 у Кропивницькому підтримали голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко та депутатський корпус облради, народний депутат Костянтин Яриніч, обласний департамент охорони здоров’я.

Кропивницька спортсменка Ольга Свідерська стає дворазовою срібною та бронзовою призеркою літніх Паралімпійських ігор у Ріо-Де-Жанейро. Наші земляки Андрій Деревінський отримує дві бронзові, а Анастасія Мисник – срібну медалі Паралімпіади.

2017 рік

На Кіровоградщині відбувся перший Національний мистецький фестиваль «Кропивницький», започаткований Міністерством культури України. Ініціатором виступив народний депутат України 8-го скликання Олександр Горбунов.

Кіровоградський національний технічний університет перейменували в Центральноукраїнський національний технічний університет.

Дефлімпійські ігри в турецькому місті Самсун стали надзвичайно успішними для кропивницьких спортсменів. Першу золоту нагороду для збірної України завоював Олександр Костик. Сергій Фомін здобув срібну та бронзову медалі. Найчастіше на п’єдестал переможців піднімалася Ірина Терещенко, вона додала до скарбнички української збірної 4 срібні та 4 бронзові нагороди. Дві бронзи у змаганнях виборола плавчиня Дар’я Тарасенко.

2018

На Смолінській шахті ввели в експлуатацію другу чергу полігону купного вилуговування.

Президент України присвоїв 3-му полку спеціального призначення почесне найменування «імені князя Святослава Хороброго».

ФК «Олександрія» – бронзовий призер Прем’єр-ліги в сезоні 2018–2019 років.

2019

31 липня комісія з ядерного регулювання США (US NRC) сертифікувала цифрову інформаційно-управляючу платформа RadICS науково-виробничого підприємства «Радій». Платформа RadICS призначена для побудови автоматизованих систем управління АЕС, важливих для безпеки. НВП «Радій» стало сьомим підприємством у світі, яке отримало сертифікат такого високого міжнародного рівня.

20 вересня відкрито  рух транспорту через новозведену транспортну арку по реконструйованій вулиці Ельворті. Ще рік тому мало хто вірив, що 80-тонний гофрований тунель довжиною 34 метри, скріплений сімома тисячами болтів таки з’явиться в залізничному насипі.

ТОВ «Екостайл» запустило систему дегазації полігону та переробки накопичених шкідливих газів, які утворюються внаслідок гниття відходів, в електричну енергію. Переробка шкідливих газів, зокрема одного з горючих – метану, вирішила проблему самозаймання відходів і забруднення повітря, а наш обласний центр потрапив до десятки міст України, де працює система дегазації.

У Кропивницькому відбувся перший «КропБайкФест», який став щорічним.

2020

Агрохолдинг «I&U Group» запустив в дію біогазовий комплекс потужністю 6 МВт/год, побудований у партнерстві з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Як розповів під час відкриття засновник агрохолдингу Сергій Тарасов, після запуску в експлуатацію щорічно біогазовий завод вироблятиме 48 180 МВт «зеленої електроенергії». За оцінками експертів компанії, кількість виробленої енергії – рівноцінна обігріву 35 тисяч квартир. Переробка відходів цукрового виробництва в енергію відбувається на гідравлічних реакторах за технологією анаеробних ферментаторів з гідравлічним перемішуванням. Залишки від виробництва біогазу переробляються на біодобрива.

В Ізмаїлі спустили на воду 128-метрову баржу D-6000, яку ТОВ СП «Дунайсудносервіс» спільно з «Дунайсудноремонт» побудували для Світловодського річкового терміналу, що входить в холдинг «АгроВіста».

Співак зі Знам’янки Khayat знову пробує свої сили у національному відборі на «Євробачення-2020» з піснею «Call for love». У фіналі він посідає 2 місце.

2021 рік

На Кіровоградщині активно оновлюють дороги загального користування, що сполучають нашу область з 5-ма сусідніми областями. Для порівняння, за інформацією Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області, тоді як в 2019 році в роботі було 37,8 км, у 2020 – 160,8 км, в 2021 будівельники ремонтують 338 км.

У Кропивницькому встановили найвищу в області щоглу висотою 50 метрів із найбільшим прапором.

Кропивницька спортсменка Анастасія Мисник втретє стає срібною призеркою Паралімпійських ігор.

Команда проєкту «Баба Єлька» власними силами організувала в приміщенні по вулиці Дворцовій у Кропивницькому етнолабораторію, де зберігається 700 експонатів, зібраних в експедиціях Кіровоградщиною. Приміщення надала родина Березкіних. 

Зазначимо, що даний огляд не претендує на вичерпність через брак друкованої площі. В ньому використано інформацію з офіційних сайтів Кропивницької міської ради, Кіровоградської ОДА, «Енциклопедії сучасної України», місцевих компаній, навчальних закладів та Державного архіву Кіровоградської області.

[02.11.2021 14:27]
Інші записи від автора:
84