Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

БРЕНДИ, ЯКІ МИ ЛЮБИМО. ХТО ЗА НИМИ…

Є просто бізнес, а є бізнес, який завойовує людські серця і всенародне визнання. Бренди, які розвиваються за принципами Lovemark не можуть залишатися без любові й поваги тих, на кого орієнтуються. Редакція журналу «PERSONA» провела опитування на своїх сторінках і зібрала дванадцять брендів, які користувачі соціальних мереж з Кропивницького вважають своїми улюбленими. Ми розпитали у їх засновників про ідею та місію, інвестиції та труднощі, про курйозні ситуації, пов’язані з розвитком бренду та про те, що б вони змінили в бізнесі, якби мали машину часу… 

Кожен наш проєкт ми продумуємо до дрібниць. Аналізуючи ринок товарів та послуг, завжди питаємо себе: а що кращого ми можемо запропонувати людям?

ОЦАБРИКИ та ЯРКОВИ,
засновники мережі сімейних розважальних центрів «Crazy Land» та ресторану грузинської кухні «ChaCha»

Crazy land та ChaCha – проєкти, які влучають у самісіньке серце!

Спочатку у Кропивницькому у 2016 році з‘явився сімейний розважальний центр «Crazy land». Від ідеї до втілення минуло 8 місяців. Над концепцією, скрупульозним продумуванням кожної деталі працювали вчотирьох: Сергій і Тетяна Яркови та Ірина і Дмитро Оцабрики.

«Найскладнішим було спланувати все, продумати концепцію. Не хотіли відкриватися, допоки не довели все до ідеального стану, щоб людям було комфортно. Деякий час працювали в тестовому режимі, щоб отримати зворотній зв‘язок і одразу відшліфувати роботу», – ділиться Дмитро Оцабрик.

Незважаючи на застереження, що цей бізнес не приживеться у місті, команда підприємців таки ризикнула. На кону було все. Адже окрім любові, знань, бажання, віри, кожна справа потребує матеріальних вкладень, а їх не вистачало, і довелося взяти позику. Коли якісна робота почала приносити плоди, вже в інших містах (Дніпрі, Полтаві та Сумах) «Крейзіленди»  частково відкривались за кошт інвесторів. Залучення інвестицій пришвидшує масштабування бізнесу, створюючи в містах сотні робочих місць і даруючи тисячам мешканців незабутні емоції.

«Утримувати рівень мало, треба знову і знову дивувати відвідувачів», – вважає Сергій Ярков.

Півтора року тому підприємці відкрили в Кропивницькому ресторан грузинської кухні «ChaCha». До втілення цього задуму підійшли з притаманною їм грунтовністю і відповідальністю. Щоб пройнятися традиціями і колоритом Грузії, вони поїхали до цієї країни. А згодом відправили туди своїх кухарів на кулінарне навчання. Вони переймали досвід не лише у кращих ресторанах, а й у гарних грузинських господинь, які з покоління в покоління передають секрети приготування національних страв.

З відкриттям ресторану теж не поспішали. Кілька тижнів на «спеціальних гостях» команда відточувала свої вміння якісного обслуговування.

Кожен проєкт має свою специфіку і труднощі. Відкритися мало – треба щодня ставати трішки кращими, ніж учора, вважають засновники. Їм відомо, що, як правило, дев’ять із десяти ресторанів закриваються в перший рік роботи, решта – за п’ять років потому. Тільки одиниці здатні рухатися вперед і розвиватися далі. «Ми робимо усе можливе, аби радувати гостей десятиліттями», – наголошує Сергій Ярков.

Будь-яка сфера може бути прибутковою, якщо вкладати душу. Їхня філософія прибуткового бізнесу проста та зрозуміла: порядність в партнерстві, професійність у підходах та повна клієнтоорієнтованість. Відкриваючи який завгодно бізнес, треба знати, що буде далі, бачити перспективу розвитку. Вони – за корпоративну культуру, за те, що колектив – це велика родина. Переконані – треба жити за правилами моралі. Наполегливість, педантичність, прагнення до досконалості та вміння комунікувати – якості, які допомагають будувати ефективний бізнес.

«Ми не йдемо на компроміси лише у двох випадках: якщо мова йде про якість і совість», – говорять партнери.

Важливо, щоб створені бренди залишалися затребуваними. Для цього слід усе робити з душею – всі фактори важливі. Якість – цінна. Не треба шукати легких шляхів та легкого хліба. А ще треба вірити в те, що робиш.

Сьогодні партнери розвивають існуючі проєкти та працюють над створенням нових. Що то буде – поки тримають у таємниці. Одне можна сказати точно – будь-яка справа, за яку береться ця ефективна команда, приречена на успіх.

Хто ризикує, той і має

Лідія СМЕТАНА,
співзасновниця бренду базового жіночого одягу «One by One»

«One by One» – бренд ідеального базового одягу, який народився від безмежної любові до сучасної жінки і великої пристрасті до зручного і красивого одягу. Секрет комфортного вбрання – продумати його до дрібниць.

П’ять фірмових магазинів: два в Києві та по одному в Харкові, Вінниці, Кропивницькому. Команда бренду налічує понад сотню співробітників. 

«One by One» – це власне велике виробництво та п’ять аутсорсних компаній. Бренд стрімко розвивається, об’єми виробництва зростають до тисяч одиниць щомісяця. 

З моменту придбання першої швейної машинки пройшло шість років. А від ідеї «давай будемо шити» до старту бізнес-процесів минуло всього один-два тижні. 

«Для початку нам знадобилося тисяч  40 гривень», – згадує співзасновниця бренду Лідія Сметана. Нині вже йдеться про багатомільйонні інвестиції і реінвестування прибутків бізнесу в подальший розвиток. 

«Я передусім – підприємець до мозку кісток, тому основа  роботи – продумані рішення, звісно, бувають і невиправдані вкладення. Але це бізнес», – зізнається Лідія.

Вона зазначає, що всенародна любов до бренду обумовлена його простотою та людяністю. Це основні цінності компанії та її засновників особисто. Їхня мета – щоб кожен співробітник, який працює з клієнтом «One by One», сповідував такі ж цінності, розумів їх важливість.

Бізнес не був складним. Стартували легко. Шість років тому це був міністартап на шляху до великого старту. Будь-які рішення тоді приймали протягом хвилини, а за п’ять – уже втілювали задум у життя. Це той випадок, коли ще немає найманого персоналу, немає звітності, ти не знаєш, скільки і як робити все правильно, й усе легко і просто вдавалося. Нині ж основна складність із масштабуванням та ростом. Від народження до втілення нової бізнес-ідеї в життя сьогодні  минає не один юБ, це вже робота кількох відділів, які разом працюють над впровадженням. Зараз процес масштабування зумовлює багатомільйонні інвестиції, тут кожен крок має бути мегавиваженим. Шість років тому масштабування було на рівні: а чи не купити нам ще одну машинку? Зараз значно зросли масштаби й можливості прийняття рішень, відповідно виросла й ціна потенційних помилок.

«Ми хотіли шити самі та продавати вироби власного виробництва. Й надалі на шляху розвитку бренду я дуже довіряла власній інтуїції, покладаючись на яку я зважуюся на прийняття рішення… Минулої весни ми ніяк не могли вирішити, де відкривати черговий магазин –  у Харкові чи Одесі. І під час ділового обіду в Харкові до мене підійшла незнайома дівчина, подарувала коробочку з десертами і сказала: «Лідіє, ми дуже чекаємо на вас у Харкові». А буквально за годину до того я говорила своїй команді: «От коли б якийсь знак згори, що слід саме тут відкриватися, я б і не вагалася»… Й ось ця дівчина допомогла», – розповідає Лідія Сметана.

Оглядаючись на пройдений шлях, єдине, що б змінила Лідія, – це прибрала б у себе страх. Натомість однозначно додала б сміливості й розпочала масштабування значно раніше, а не з травня минулого року, відкривши магазин у Києві. Останні півтора року довели – хто ризикує, той і має.

Ми працюємо тільки з високоякісною кавою  

Інна ЛУЦЕНКО,
співзасновниця брендів «Gogol espresso bar», «Gogol bakery», «Fine cup»

Уже п’ять років поспіль у кав’ярні «Gogol espresso bar» створюють для відвідувачів гарну атмосферу та готують ароматні напої і десерти.

Заклад відкрився у 2018 році. Від ідеї до втілення пройшов рік: перші пів року пішло тільки на пошук приміщення. Орієнтовний розмір інвестицій – 150-200 тисяч доларів, але будь-які цифри будуть некоректними без урахування постійного рефінансування, розширення, вдосконалення. Перший рік проєкт був мінусовий: міг закритися через збитковість, але велике бажання розвивати те, що створили, виявилося сильнішим за всі обставини, і вже за два роки кав’ярня почала давати прибуток.

«Gogol» став загально улюбленим брендом більшою мірою тому, що сімейні цінності засновників були перенесені в бізнес. Основне в клієнтоорієнтованості – відчуття відвідувачів: їхніх смаків і вподобань. Думка кожного гостя – це першочергове в роботі бренду, який працює з людьми. І безперечно – якісний продукт,  без цього не було б нічого, це стосується кави та десертів, сировини, з якої їх готують, і обладнання, з допомогою якого вони створюються. Якість вимагає принциповості в деяких питаннях та великого бажання робити продукт, який буде приносити задоволення тим, хто ним смакуватиме. 

Найскладнішим під час старту став брак фінансів та досвіду. Інвесторів не було, просто започаткували сімейний бізнес. Тільки через рік відкрили виробництво, ще за рік з’явилася власна обсмажка кави. Брак досвіду коригували навчанням, консалтингом, але  все впиралося в фінансові питання, і власники самі працювали на всіх етапах: від закупника до баристи та його помічника, кондитера, обсмажника, посудомийниці. Спочатку складно було формувати команду. Нині – інші виклики: важко масштабуватися через проблеми з кадрами: є стандарти, яких люди не дотримуються, великий відсоток людей навіть не проходить стажування. 

«В нашій сфері кадрова проблема є у всіх, для нас це дійсно складно. Наші стандарти не зовсім підходять ментальності, ми не маємо тієї професійної ефективності, яку хочемо бачити, точніше, вона є, але в обраних, і, на щастя, ці обрані вже працюють у нас або обов’язково будуть працювати», – говорить власниця  Інна Луценко.

Як народилися інші проєкти? «Gogol bakery» – це кондитерське виробництво, яке створили для кав’ярні. Два роки тому з’явилася можливість онлайн-замовлень: формат кав’ярні не зовсім відгукувався на бажання клієнтів у плані кондитерської концепції. Запит був, але невелика кількість людей знали, що є власне виробництво, тож вирішили розділити заклади концептуально. Зараз «Gogol bakery» не тільки відлуння «Gogol», там уже працюють із кав’ярнями України. 

«Fine сup» – це окрема кавова любов,  кажуть власники і підтверджують їхні клієнти.Проєкт координує Дмитро, він обожнює каву, варто тільки почути, як він про неї говорить… «Fine cup» – це проєкт, який створювався для «Gogol», щоб позбутися проблем з постачальниками та різниці в обсмажці. Ідея вдало реалізувалася, і результат перевершив сподівання: «Fine cup» працює з багатьма кав’ярнями України. Є роздрібна торгівля онлайн і роздрібна в кав’ярнях України, налагоджена співпраця з гуртовим постачальником. 

«Принциповість цього проєкту в тому, що ми не працюємо з низькоякісною кавою навіть при обсмажці, тому що є кейс знань, який ми отримали під час навчання в Specialty Coffee Association  й не тільки. Цей досвід дає нам перевагу визначати, з якою сировиною будемо працювати, з якою – ні. Ми прагнемо сформувати культуру вживання спешеліті-кави», – зазначає Інна Луценко.

Затишний інтер‘єр, м‘яке світло, якісні напої та десерти, гарне обслуговування кав‘ярні «Gogol» завоювало серця найвимогливіших кавоманів та любителів вишуканих десертів. Та ключовим фактором любові до бренду стали цінності засновників – без них не було б нічого з переліченого вище.

Хороші бренди народжуються у трансформаціях  

Ната СИДОРОВА,
засновниця салону краси «Lakmus» 

Сучасна індустрія краси вимагає професійності, досвіду та системних інвестицій. Тільки за таких умов заклад краси отримує безумовну любов і прихильність вимогливих клієнтів.

Салон краси «Lakmus» – бренд, який полюбили з перших днів його роботи. Якість, атмосфера і результат – те, що завжди й безкомпромісно  завойовує відданість аудиторії.

Від появи ідеї до втілення її в життя минуло близько року. Двері салону для відвідувачів відкрилися у 2018-му. На справу життя пішли всі родинні заощадження власниці. Але ризик себе виправдав, бо бізнес будувався на цінностях та клієнтоорієнтованості . На сьогодні позитивні відгуки для команди «Lakmus» – це не просто оцінка їхньої роботи, це визнання бренду і підтвердження того, що рухаються в правильному напрямку.

«Відгуки – це своєрідне паливо для подальшого руху вперед, для розширення діяльності та її вдосконалення. Від початку я розуміла, що нам допоможе втриматися на плаву винятково сервіс високого рівня. Тому прагнула створити чистий, чесний, професійний заклад, де до клієнта і його волосся всі ставитимуться так само трепетно, як я. За цим принципом і добирала команду», – каже засновниця «Lakmus» Ната Сидорова.

Тож на старті одним із найскладніших викликів стало кадрове питання, бракувало людей і системи підбору кадрів. Спочатку методом проб і помилок, а пізніше завдяки цілеспрямованому навчанню салон «Lakmus» став брендом – з власною філософією якості.

Ната зізнається, що труднощі нікуди не діваються й зараз, змінюється лише їх ступінь та кількість. Бачення розвитку бізнесу додало й усвідомлення відповідальності за нього, місії, яка лягла на плечі. Професійні люди самі підтягуються в команду, а з них вже обирають найкращих. З першого складу майстрів у салоні залишився лише один, а це багато про що свідчить.

«Lakmus» – це не мрія, а логічний продукт рішучості й наполегливості в справі, яку любиш. Це трансформація власного досвіду, розширення цілей та професійних горизонтів, розповідає Ната.

«Доленосною подією на шляху до власного б’юті-простору став його величність випадок. Мене обрали люди, а не навпаки. Коли я ще працювала майстром у чужому приміщенні, термін оренди закінчувався і увесь колектив салону мав іти в нікуди… Одна з дівчат між іншим сказала: “Ну все, ти будеш головною над перукарями, а я завідуватиму іншим відділом”. Я віджартувалася тоді: “Класна ідея”. Всі пильно на мене подивилися… І з того все й розпочалося. Сьогодні це видається дещо дивним, але тоді та секунда, випадково сказана фраза ні про що, кардинально змінила моє життя. Тобто я це рішення не обирала, не прораховувала, але в ту мить, коли почула, – зрозуміла й пішла за «голосом згори», – згадує Ната.

Коли вона побачила покинуте приміщення, з купами будівельного сміття і суцільним безладом, у голові промайнула думка: «Як би було розкішно, коли б тут розмістився, салон». А вже за два роки на тому місці запрацював «Lakmus». 

Ната Сидорова переконана, що всьому – свій час та місце. Сучасні технології, інвестиції та системність в роботі – надважливі для великої компанії. Саме це додає можливостей для розвитку, особливо на початковому етапі становлення бізнесу. І очевидно, що хороші бренди народжуються саме у трансформаціях, від великих зусиль і любові, які в нього вкладає власник.

Меценатство стало невід’ємною частиною життя

Ярослав ГОРДІЄНКО,
меценат, власник ТМ «Здорова вода» у Кропивницькому

Бренд «Здорова вода» у Кропивницькому, якщо знають не на кожній кухні, то давно й добре впізнають фактично на будь-якому масовому заході в місті.

Майже дев’ять років Ярослав Гордієнко разом із командою займаються доставкою питної води. Працювали під різними торговими марками, але улюбленою стала та, в основу якої заклали потужну соціальну складову. 

Перша інвестиція бізнесмена у справу становила 1000 гривень, а першими клієнтами стали друзі й знайомі. Все робив тоді сам: набирав, розвозив. Зацікавився процесом, занурився в тему, наполегливість сприяла тому, що захотів розвиватися в цьому напрямку, вдосконалювати справу, тож працював щодня із 7 ранку до 9 вечора.

«Коли об’єми дійшли до 48 пляшок у день, зрозумів, що це може бути бізнесом. У 2013 році почав будувати власний завод, поставили свою установку, роки два-три на це пішло. За 7 місяців збудували завод, почали розливати власну воду, потроху повертали борги. У часі це співпало з початком агресії на сході України, з черговим витком інфляції. Протягом усіх цих років вкладали, реінвестували, розширялися. Але коли б довелося все розпочати спочатку, знаючи всю бізнес-кухню наперед, – відмовився б. Це надто трудозатратний процес, його мало хто цінує. Простіше займатися винятково доставкою. Коли б до кризи не завершили будівництво власних потужностей – навряд чи добудовували б після», – зазначає Ярослав Гордієнко. 

І додає, безвіз нашкодив неабияк розвитку економіки. Міграція населення позбавила український бізнес якісних потенційних кадрів. В умовах глобальної економіки українські зарплати не конкурентоспроможні, скажімо, в порівнюючи з польськими.

Нині ситуація дещо змінюється на краще, і люди розуміють, що ліпше працювати на українському підприємстві і жити вдома. Достойні умови праці в компанії цьому зараз сприяють. 

У 2017–2018 роках сучасні вендингові автомати з розливу питної води в різних районах міста зайшли на ура. Якість «Здорової води» – головний із її плюсів – і це незмінно. Тут використовують найдорожчу засипку, складники перевірених брендів і не економлять на якості. Бо можна зекономити тисячу доларів і втратити всіх клієнтів, вважає бізнесмен. Надто складно було входити в бізнес, розвивати його, пережити кризу та вихід із неї, утримати новий ринок, утриматися на плаву на фоні коронавірусу, що паралізував розвиток, тож тепер тримати визнану багатьма марку просто необхідно.

«Здорова вода» проходить дев’ять ступенів очищення, саме тому майже половина мешканців обласного центру замовляють її для пиття й приготування їжі. Для фільтрації застосовують новітні технології від європейських виробників. Саме тому «Здорову воду» знають, цінують та вважають кращою за межа-ми Кропивницького – в Одесі та Львові теж.

А ще власник тепер уже улюбленого бренду ніколи не залишається осторонь суспільно-важливих заходів – спортивно-масові змагання, дитячі свята, благодійні акції… Масштаби своєї допомоги місту віднедавна Ярослав почав реалізовувати через благодійний фонд «Чиста вода всім». Займатися меценатством стало невід’ємною частиною життя, говорить бізнесмен, від цього отримуєш внутрішнє задоволення. І додає, була б машина часу, зайнявся б бізнесом раніше.

Тепер студія флористики – це моя друга домівка

Олена ФЕДОРЕНКО,
засновниця мережі квіткових салонів і школи-студії «El Flora»

Власниця мережі квіткових салонів «El Flora» та засновниця школи-студії флористики Олена Федоренко дарувала красу навколишньому світові через квіти ще задовго до появи ідеї про власний бізнес.

Натхненно працюючи з 2000 року, Олена створила власний бренд з власною історією цінностей. Студія флористики «Єлена» народилася у 2008 році, ексклюзивні замовлення та вишукані композиції – те, що суттєво вирізняло формат роботи Олени.

Наприкінці 2011 року було закладено фундамент студії, що нині працює у Кропивницькому за адресою вул. Соборна, 1А. 

«Тепер – це моя друга домівка», – з особливим блиском в очах заявляє пані Олена. 

Дуже швидко з’ясувалося, що однієї «другої домівки» – вже замало. Так з’явився новий квітковий простір на Похитонова, 7. У жовтні  нинішнього року студія відзначає дев’ять років своєї діяльності.

Ребрендинг, каже Олена Федоренко, стався чотири роки тому і відтоді на квітковому бізнес-ринку міста їх знають як «El Flora». Три роки вже і її школі-студії. 

За всіма цими датами – багато вкладеної праці, фінансових ресурсів, сумнівів, емоцій і, зрештою, особистих перемог.

«Бренд “Elflora” – це мій улюблений бренд, а те, що зроблено з душею, не може залишити байдужим нікого. Хоча траплялися різні, і неприємні миті, але про те вже не згадую», – зізнається засновниця салону та школи-студії.

Сьогодні, проводячи екскурс у минуле, вона з легкістю говорить, що під час старту найскладнішим було все. Але це розуміє тепер, озираючись назад. А тоді їй здавалося, що все – просто ідеально. Олена не відчувала труднощів, наполегливо працювала й робила все для того, аби не просто виконувати свою роботу, а – якнайкраще. Усе, що нині має, народжувалося в процесі: бізнесвумен ніколи не зупинялася на досягнутому.

Нині, каже, найскладніше – усувати прогалини, які вже є. Тож не покладає рук, не шкодує часу, щоб прихильників вже улюбленого багатьма бренду ставало ще більше.

Коли б можна було повернутися в минуле – відразу відлагодила б облік у бізнес-процесах. Його треба було запровадити ще років 15 тому. А решту? Решту залишила б, як є. Адже тільки те, через що пройшла, чого досягла, дало те, що сьогодні має. Олена Федоренко  вважає, якби щось змінила, то була б уже не вона, інша людина, яка не розповідала б, можливо, сьогодні про квітковий бізнес.

До найбільших дарунків роботи без зволікань відносить доленосну зустріч. 

«Яскрава подія серед трудових буднів – це знайомство з людиною, котру я зустріла саме на роботі і яка тепер мене в усьому підтримує, направляє, допомагає, і якій я за це безмежно вдячна», – каже пані Олена.

Вважає себе щасливою людиною з багатьох причин, зокрема через те, що в наш час мало яке свято обходиться без квітів. Флористи створюють букети та композиції, додають настрою і вишуканості, наповнюють свята красою, тож цей бізнес має велике майбутнє. 

Безмежно люблю і команду, і кожного гостя


Тетяна ДУБОВА,
співзасновниця бренду «Tata Moon» 

«Tata Moon» як кондитерська школа та кав’ярня при школі з’явилися в квітні 2019 року – за 11 місяців до пандемії, що поставила весь світ на паузу.

Сама ж ідея відкрити школу народилася за рік до того, у 2018-му. Потім був пошук приміщення, дизайн, ремонт, закупівля обладнання і найскладніше – пошук та навчання команди, розповідає засновниця кав’ярні Тетяна Дубова.

Грішми в проєкт вкладено понад три мільйони гривень, а якщо додати ще й особистий ресурс – два роки щоденної копіткої праці, перший рік безсонних ночей, – то для пані Тетяни відкриття кав’ярні було як народження другої дитини. І тут усе за класикою жанру: перші три місяці підбір харчування, розуміння, чого хочуть гості і за чим готові повернутися в моменти життєвого піднесення та смутку, і з яких продуктів це готувати, а головне, де в нашому регіоні їх узяти або як привезти. Далі – «перші зубки» від персоналу та клієнтів: розбиті мрії та невиправдані очікування, словом – боліло і вдень, і вночі, і спати не давало. Невдовзі і питання по рентабельності підтягнулися; «прикорм» –  зміна персоналу та вітрини… 

«І ось би нам розпочати потрохи ходити – хоч і за руку, але самостійно… Та в світу – інші плани. Повний локдаун! Скільки напівфабриків і продуктів просто викинули у смітник – повне спустошення всередині та в гаманці… А потім – усе спочатку, прямо знову з нуля, непросте рішення закрити школу, бо світ лихоманить, і невідомо, коли будемо працювати для людей, а не навинос, і знову інший формат. Інші шляхи виходу на прибутковість, побудова інших виробничих процесів. І знову пів року мій робочий день розпочинався о 6.00 і закінчувався не раніше 1.00, інколи взагалі не закінчувався… Ось такий він, успішний бізнес, тож суха сума в три мільйони – це ніщо у порівнянні з людським ресурсом», – деталізує Тетяна Дубова.

І все ж «Tata Moon» став улюбленим багатьма брендом. Попри складний шлях становлення та розвитку, власниця ніколи не йшла на компроміс із совістю і не замінювала якісні продукти, навіть у найскладніші часи, коли на закупівлю не було грошей, все одно обирали найкраще. 

«Я так часто чую від близьких, знайомих, які реально знають, що розповіді про бельгійські продукти – то не маркетинг (бо частенько купують у мне те ж масло, або вершки чи шоколад), запитання “Таню, а кав’ярня взагалі тобі приносить прибуток?” гордо відповідаю: “Так, приносить, не великий, але є”. Бізнес має бути самостійним і прибутковим, в іншому випадку – то хобі, а не бізнес. Для мене кав’ярня це перший дім (не другий, а перший), бо тут проходить більша частина мого життя і життя найдорожчих мені людей, а для найдорожчих, відповідно, – все найкраще», – каже бізнесвумен.

І зізнається, що найскладнішим і під час старту, й нині є робота з людьми. Це стосується і підбору команди (знайти порядних працівників – надто в галузі харчування, де зарплати не захмарні, – це вельми складно, але це життєво необхідно, бо це – основа піраміди: щоб із торту не падала вишенька, має бути міцна основа), і клієнти різні трапляються. Та сьогодні вона безмежно любить і команду, і кожного гостя.

Виробництво – це як коротка історія щодня. На початку комплектування вітрини намагалися транслювати тенденції, досвід, який звозився з усього світу. Але якось навесні Тетяні захотілося десерту, такого, який щороку на травневі робила хрещена мати її сестри Олі (до речі, Оля (на фото ліворуч) – частина бізнесу і його критична, прагматична душа – але така справжня). З того й розпочалася трансформація вітрини: вона стала більш душевною, звичною та по-домашньому затишною. Бо цікаво раз скуштувати щось витончене, незвичне, заморське (але ключове слово «скуштувати»), та все ж усім часто хочеться просто маминого наполеона чи медовика, вівсяного печива, можливо, щоб на хвилинку стати безтурботними та маленькими.

Пройшовши шляхом проб і помилок, здобутків та перемог, власниця «Tata Moon» запевняє, що коли б не відкрила заклад у Кропивницькому, то був би він в іншому місті і в іншому масштабі, однак був би – бо це частина її шляху.

Швидкість прийняття рішень є вирішальним фактором у розвитку бізнесу


Юрій Сидоров,
засновник салону «ZOOM ОПТИКА»

Створити бренд, який подобається людям, в умовах величезної конкуренції вартує неабияких зусиль. Ще більше їх потрібно для збереження рівня високої планки.

Вміння витримувати баланс між стилем та вимогами, бажаннями клієнта та нанотенденціями – це вже не тільки бізнес, це мистецтво професійності й любові до своєї справи.

Бренд «ZOOM ОПТИКА» у Кропивницькому з’явився у 2018 році у форматі салону, а як бізнес на ринку оптичної продукції працює ще з 2001 року, згадує засновник бренду Юрій Сидоров. Розпочинали з локальних точок реалізації по місту, а зараз це власні технології виробництва, сучасна діагностика та навчання персоналу.

Ціна ребрендингу та масштабування бізнесу протягом всього періоду розвитку сягнула 40 тисяч євро, не рахуючи постійних реінвестицій, розповідає власник салону-магазину «ZOOM ОПТИКА».

Бренд заслужив любов постійних клієнтів завдяки стабільності, професійній увазі та системному вдосконаленню товарів та послуг. Деякі родини є клієнтами «ZOOM ОПТИКА» понад 15 років. Бренд цінує це і тільки вдосконалюється, отримуючи натомість вдячні відгуки й безцінну довіру.

Відкрити бізнес – це пів справи. Заглибитися, вивчити, освоїти, навчитися та навчити – значно складніше. А стабільно працювати в своїй ніші двадцять років – майже фантастика в українських реаліях. 

«Кадрові питання були найбільш проблемними, професійність і запити людей, які приходять на роботу, як правило, не співвідносяться», – каже Юрій.

Непрості умови довелося пережити бізнесу в карантин. Усе решта – ідеально відлагоджений механізм.

 «Серед доленосних моментів, десять років тому стало придбання діагностичного обладнання. Це рішення змінило увесь подальший розвиток справи – спектр послуг, обслуговування клієнтів, точність, у рази виріс рівень», – зазначає власник «ZOOM ОПТИКА».

Швидкість прийняття рішень є вирішальним фактором у розвитку бізнесу, переконаний Юрій.

Надважлива й дороговартісна складова бізнесу – освіта

Наталя КЛІМЕНКОВА,
засновниця простору етикету та саморозвитку «Kolizhanka»

«Kolizhanka» – новий, але вже улюблений бренд містян, і найперше через свою унікальність – подібних у Кропивницькому просто не існує. Простір, де навчають етиці та етикету, де розвиток і самовдосконалення особистості є пріоритетними. 

Засновниця простору «Kolizhanka», оpганізатоpка надихаючих інтенсивів, благодійниця та депутатка міської ради Наталя Кліменкова з Кропивницького знає, як  поводитися на світському заході, на які нюанси слід звернути увагу, обираючи одяг, як із легкістю знайомитися з іншими гостями і вести невимушену бесіду, як залишити про себе щире приємне враження.

 «Ще у 2017-му я зрозуміла, що навчати етикету – це те, що мене надихає, чим я хочу займатися. Я довго йшла до цього, бо увесь час думала, що ще чогось не знаю, що маю ще удосконалитися…. Тому й заглибилася максимально в навчання», – згадує Наталя Кліменкова.

Для облаштування комфортного й сучасного простору довелося докласти зусиль. І йдеться не тільки і не стільки про капіталовкладення, скільки про інвестиції в себе: у розвиток, освіту, практичні навички. З’ясувалося, у сфері етикету не існує дешевих знань: і книги, й уроки, і курси, й консультації – все вимагає чималих ресурсів. Тому тепер Наталі запевняє, що освіта – це важлива й дороговартісна складова її бізнесу. Фахові книги – також задоволення не з дешевих.

«Бренд став улюбленим для багатьох певно тому, що орієнтуємося на дружню подачу матеріалу. А щире ставлення та експертність завжди імпонують», – вважає тренерка.

Згадує, що на старті найскладнішим було зрозуміти, що вже готова навчати чогось нового інших. Складно було здолати, перебороти синдром самозванця. У світі, де часто люди доводять свою експертність, навіть не володіючи нею, архіскладно було перебороти невпевненість і переконати саму себе, що «вже час».

Так спочатку з’явився проєкт «Мері Поппінс», націлений більше на дитячий етикет. Згодом віковий діапазон тих, хто цікавиться етикетом, значно розширився – так народився бренд «Kolizhanka».

 «Розповідь про провальне побачення одного мого знайомого стала рушійною силою, що направила мене в цей бізнес. Суть була в тому, що чоловікові сподобалася дівчина, він дуже захопився нею, запросив до ресторану. Й усе… Дівчина дуже відразливо поводилася за столом, і цим відштовхнула чоловіка, він вирішив припинити з нею будь-які стосунки. На момент розповіді про це ми також сиділи за столиком у ресторані, і я зловила себе на думці: “Ого, це так кардинально може змінити долю, принаймні вплинути на неї!” То був перший, такий ледь вловимий дзвіночок», – каже Наталя Кліменкова.

Найбільшою ж бізнес-емоцією став найперший фідбек від дітей. Якось на її майстер-клас жінка привела свою доньку, яка обожнює тренування з брейк-дансу. Останнє дитина змушена була пропустити через заняття з етикету. Їй довелося  приділити більше уваги (у Наталі є досвід мами трьох дітей і школа психології за плечима, тому вона чітко усвідомлює, коли з дитиною щось не так). Дівчинку вдалося розрадити й захопити темою. І потім вона вдома вже розповідала, як це здорово, що зважилася на такий крок. Словом, діти, те як вони змінюються, неймовірно надихає. Дуже мило, коли вони після занять активно розпочинають правильно сервірувати стіл для своїх ведмедиків-зайчиків-ляльок. Такі зміни в дітях дуже тішать і ще раз підтверджують: етикет вартий того, аби нести його в маси.

Сьогодні, навіть коли б це було можливо, у бізнесі нічого не змінювала б, каже пані Кліменкова. Хіба що значно раніше долучила б до справи свою коліжанку Олену. Саме вона зуміла гармонійно доповнити те, чим Наталя займається, урізноманітнити. І це – їхня спільна перемога.

Ми цінуємо і поважаємо наших клієнтів, а тому обираємо, як для себе, найкраще 

Ірина АДАМОВИЧ та Ганна УЛЬЯНЕНКОВА,
засновниці дитячого магазину «Країна мрій»

«Країна мрій» – місце, куди дійсно ходять за дитячими мріями. Вже шістнадцять років магазин дитячих іграшок, одягу та аксесуарів є незамінним помічником і другом багатьох родин Кропивницького і не тільки. Мешканці інших міст України мають можливість замовляти якісні дитячі товари онлайн.

Бренд народився через велику віру батька у свою доньку. Він допоміг старшій Ірині стартувати зі словами: «Пробуй, в тебе має вийти». І не помилився, бо з невеликого капіталу їй вдалося створити стабільний і затребуваний бренд, до розвитку якого за кілька років приєдналася і молодша сестра Ганна. 

«Країна мрій» – це частинка нас, усі товари, які ми пропонуємо нашим відвідувачам, – наш ретельний вибір. Якість і тільки якість – наш головний принцип», – розповідають сестри.

Понад 200 кращих світових брендів, співпраця лише з офіційними дистриб’юторами і принципова вимогливість до якості. На цих  трьох китах Ірині та Ганні вдалося створити улюблений ними і їхніми клієнтами бренд. Масштабуючись, вони відкрили окремий магазин товарів для малюків від народження до двох років. Світ «Країни мрій» став улюбленим місцем і для батьків – вибір, оригінальність, безпека і увага до деталей підкорили найвибагливіших.

«Обираючи товар, я завжди запитую себе, чи придбала б я його для своїх дітей, чи буде він зручним і комфортним для малюків і батьків. Наші діти одягаються і обирають собі іграшки в наших магазинах, і це особливий лакмусовий папірець для інших. Ми цінуємо і поважаємо наших клієнтів, а тому обираємо, як для себе, найкраще», – говорить Ірина Адамович.

Будь-який бізнес – це непросто, тримати руку на пульсі змін, трендів і смаків аудиторії – життєво важливо для бізнес-процесів, особливо, коли мова про дітей. Карантин і локдаун досить серйозно вплинув на роботу офлайн-магазинів, але зміни й випробування мотивують вдосконалюватися й залишатися для аудиторії доступними в будь-яких ситуаціях.

«Ми змогли налаштувати продаж навинос, онлайн з доставкою в будь-яку точку України. Також привозимо товар за попередніми індивідуальними замовленнями. І це, безперечно, цінується людьми, а нам приносить задоволення від процесу», – розповідає Ганна.

Свято без «Країни мрій» не таке щасливе, переконують прихильники бренду у своїх численних коментарях на сторінках магазину у соцмережах. Секрет великої любові  до цього бренду у стабільній якості товарів та сервісу. І, звісно, у любові до дітей, емоції яких надихають ставати ще кращими і завойовувати ще більше вдячних сердець.

Індустрія краси вимагає бездоганної компетентності й цілого набору особистісних якостей

Вікторія ДЕМЧЕНКО, засновниця центру апаратної та естетичної косметології «Beauty Dema»

«Beauty Dema» – це виключно професійний простір, де знають все про здоров’я та та красу шкіри. Центр косметології ламає популярні стереотипи про те, що косметологія – це виключно жіночі запити. Команда «Beauty Dema» ефективно вирішує всі питання естетики шкіри незважаючи на вік чи стать. За це і не тільки й отримує найвищу нагороду – довіру клієнтів.

Бренд заявив про себе у травні 2018 року. Сама ж ідея народилася у його засновниці Вікторії Демченко у далекому 2014-му, коли отримувала перший диплом косметолога. На той час, згадує Вікторія, у неї були лише кушетка, кілька баночок професійної продукції і жодного клієнта. Заявляла про себе найсміливішим способом – роздаючи листівки з описом своїх послуг у центрі міста.

«Шлях професійного становлення довжиною в чотири роки був необхідним. Тоді ще не було такого доступу до навчання, як в останні роки, доводилося шукати й аналізувати все самостійно. А далі процес росту і розвитку вже було не зупинити», – розповідає засновниця «Beauty Dema».

Коли ти якісно робиш свою справу, визнання приходить поступово. Безперервні інвестиції з моменту створення бренду й дотепер йдуть на розвиток і навчання команди, новітнє обладнання, вдосконалення та розширення б’юті-простору. І порахувати їх точно вже не так просто, зізнається Вікторія: «Я зупинилася на цифрі у 180 000 $. І це не межа, бо плани на масштабування тільки почали реалізовуватися».

Високі стандарти обслуговування, і це зовсім не про звичні каву чи чай, новітнє обладнання, якісна космецевтика та професійні спеціалісти з обов’язковою медичною освітою є безумовними факторами в роботі центру і вирішальними для його постійних клієнтів. Повна безпека і комфорт – відчуття, які з’являються у клієнта  «Beauty Dema» з порогу. 

«Гарантій успіху немає в жодному бізнесі. Їх немає не зважаючи на план, досвід, нанообладнання, якісну косметику та уважний професійний персонал, а ще на вишуканий дизайн і приміщення, яке заповнене живими квітами й усмішками задоволених клієнтів. Центр косметології – це бізнес, і розвивати його треба за всіма законами бізнесу, а не якогось суто жіночого сприйняття», – ділиться Вікторія.

Бізнес має бути готовим до змін і викликів сьогодення, а їх, на її думку, дуже багато. І перш за все психологічний – підбір професійних кадрів ще та дилема. Багато хто помилково думає, що індустрія краси не вимагає знань і відповідальності, насправді ж, все абсолютно навпаки. Це сфера, яка вимагає бездоганної компетентності й цілого набору особистісних якостей. Також важливий економічний аспект. Центр косметології – це довжелезний список фінансових питань: фонд оплати праці, операційні розходи, дороговартісне обладнання та його технічне обслуговування. Все потребує ретельних розрахунків і планування.

Маркетинг в свою чергу будується на виявленні потреб і розв’язанні проблем клієнта. Організаційна робота «Beauty Dema» на сьогодні повністю автоматизована, гість може в будь-який час доби записатися на будь-яку процедуру. 

«Фраза «індивідуальний підхід» в салонному бізнесі стала більше схожою на інтернет-мем, ніж на філософію обслуговування гостей. Справжній індивідуальний підхід – це коли гість прийшов вчасно і вчасно отримав якісну послугу. Це консультація перед процедурою за єдиним стандартом показань та протипоказань. Це кваліфіковані рекомендації. Індивідуальний підхід – це коли програма лояльності дає можливість вибору. Це непідробна увага до гостя та щирість», – говорить Вікторія.

Неабияким мотиватором розвиватися професійно і розпочати свою справу для Вікторії стала власна вагітність. Відкриття центру косметології припало на четвертий місяць цього стану, і зараз, ділиться Вікторія, дівчатка-близнята тільки в рази підвищують її ефективність.

«Досвід безцінний. Неможливо навчитися їздити на велосипеді без збитих колін», – переконана Вікторія Демченко.

Виклики відійдуть у минуле, залишиться лише досвід

Олена КОЗАЧІНСЬКА,
засновниця бренду «Kozachinska-event
»

Kozachinska-event, що належить Олені Козачінській, як бренд оформили у 2020 році, але організаційну діяльність ведуть ще з 2013 року.

Тематичні вечірки, захоплюючі мандрівки незвіданими стежками лісів і степів, пізнання себе через єднання з природою, релакс-лазні на дровах, тихі бесіди за чаєм, ночівлі під зорями, відривні дискотеки, автоквести – це далеко не повний перелік того, чим займаються в івент-агенції сьогодні.

З моменту виникнення ідеї до відкриття трапилося стільки подій, що про це можна написати велику статтю. Задум з’являвся неодноразово ще зі шкільних часів, де тоді в молодіжних організаціях Олена отримала перший організаційний досвід. Згодом вона просто оранізовувала різні заходи для друзів, колег. У 2014 році пішли далі – взялися за абсолютно новий для себе захід – влаштували автоквест. З тих пір проводять їх систематично. Далі були організації концертів, виступів. І в один момент Олена просто зібрала все до купи і зрозуміла, що настав час для повноцінного проєкту. 

Найбільші інвестиції, вкладені у справу, – це час. Практично кожен захід – унікальний. Адже надають послуги різним людям: із різними запитами, в різних місцях і форматах. У цій справі відсутній шаблон. А це означає, що на кожен захід витрачається величезна кількість часу.

Попри свою нетривалу офіційну історію, бренд уже став улюбленим багатьма. Чому? Люди звикли одноманітно проводити свій час. Продукт івент-агенції – це те «щось інше», на що зараз є великий попит. 

«Ми чітко знаємо психологічні закономірності, які виникають під час ігор, квестів, тімбілдінгів, тому весь час удосконалюємо наш інструментарій. Тож кожен захід – це щось унікальне незалежно від того, чи ти вперше у нас, чи бував неодноразово», – каже Олена Козачінська.

Зізнається, що під час старту важко було усвідомити, що її вміння, які раніше подавала за спасибі, – то робота, що має свій грошовий еквівалент.  

Зараз складно, бо є невизначеність щодо карантинної ситуації, адже це вельми впливає на роботу. Хоча, звісно, це не лише проблема Kozachinska-event на сьогодні, так живе весь світ. Але і цей виклик рано чи пізно відійде в минуле, залишиться лише досвід, набутий разом із епізодами та всіма викликами, надиктованими ними.

Нині Олена-бізнесвумен ні про що не жалкує. І це один із основних принципів її життя.

[27.10.2021 11:18]
Інші записи від автора:
896