Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

А судді де?

У березні місцеві ЗМІ повідомили резонансну новину – судовий процес «скандального» гуртожитку по проспекту Університетському, 21, що тривав майже рік, слухатиметься заново. Причина – у головуючої судді сплив строк повноважень. Кільком десяткам мешканців, які вже не перший рік ведуть «війну» з власником гуртожитку, про повторний розгляд повідомили у день, коли вони очікували оголошення остаточного рішення у справі. І подібних випадків в судовій практиці області й країни чимало. Останні три роки проблема набула системного характеру. «PERSONA» вирішила з’ясувати, як сьогодні здійснюється правосуддя у місцевих судах в умовах, коли судді масово пішли у відставки, а нові досі не призначені. Ми надіслали запити до судових інстанцій, аби дізнатися, скільки суддів працює фактично та скільки місць є вакантними. Також поспілкувалися з суддями, адвокатами й експертами щодо якісного кадрового оновлення та причин масових звільнень.

D181D183D0B4_1Так, у досі недекомунізованому Ленінському районному суді міста за штатним розписом має працювати 15 суддів. На 23 березня троє суддів не здійснюють правосуддя у зв’язку із закінченням п’ятирічного терміну, на який їх було призначено. У квітні строк повноважень сплив ще в одного судді. У цій установі до кінця року очікують призначення чотирьох суддів. За заявами про відставку з Ленінського райсуду у 2016 році пішло троє суддів. Середнє навантаження на одного суддю в 2016 році складало 965,58 справи та матеріалів, на 23 березня 2017 року – 289,17. У 2016 році до суду надійшло 10686 справ, із яких розглянуто – 10216, залишок – 1618. На 23 березня 2017 року у суді перебуває 1850 матеріалів і справ, із яких розглянуто 1535, залишок – 1933 (дані наведено з урахуванням справ, що надійшли в попередні роки. – Ред.).

У Кіровському районному суді міста станом на 27 березня працює 16 суддів. Для 100-відсоткової укомплектованості суду має бути 19. Станом на 22 березня цього року строк повноважень завершився у 5 суддів. Протягом 2015-2017 років з суду за власним бажанням та у зв’язку з виходом у відставку звільнилося двоє суддів. Середнє навантаження на одного суддю в 2016 році складало 595,2 справи. Протягом минулого року в провадженні суду перебувало 11538 справ, із яких розглянуто 9541, залишок – 1997.

Сьогодні в Апеляційному суді Кіровоградської області працює 28 суддів, з яких – 15 суддів судової палати у цивільних справах та 13 – судової палати у кримінальних справах. Чисельність суддів для 100-відсоткової укомплектованості має становити 54 судді. Суддів, у яких закінчуються повноваження, немає. Протягом 2015-2017 років в Апеляційному суді звільнено 17 суддів у зв’язку із поданням заяв про відставку. Кількість суддів, призначення яких очікується до кінця 2017 року, невідома, оскільки Вищою кваліфікаційною комісією суддів наразі не оголошено конкурс на вакантні посади. Навантаження на одного суддю Апеляційного суду становить у середньому 12 справ на місяць. У 2016 році, з урахуванням нерозглянутих справ за 2015 рік, у провадженні Апеляційного суду перебувало 4755 справ. Із загальної кількості розглянуто 4240. Залишок на кінець 2016 року становив 515 справ.

В Кіровоградському окружному адміністративному суді працює 13 суддів, штатним розписом передбачено 16. Станом на 22 березня в шістьох суддів завершився строк повноважень. До кінця року спливе ще у трьох суддів. Протягом 2015-2017 років з суду пішло троє суддів у зв’язку із закінченням строку, на який їх було призначено, у відставку та за власним бажанням. До кінця року очікується призначення безстроково дев’яти суддів. Середньомісячне навантаження на одного суддю у 2016 році становило 40 справ. Протягом минулого року до суду надійшло 2470 позовних заяв. Розглянуто 2489, залишок – 418.

У Господарському суді Кіровоградської області працює 11 суддів, при штатній чисельності у 16 одиниць. Станом на 22 березня 2017 року у трьох суддів закінчився строк повноважень. У 2015-2017 роках четверо суддів пішли у відставку. Наразі у суді є вакантними п’ять посад. Середньомісячне навантаження на одного суддю у 2016 році становило  441 справу. Протягом минулого року до суду надійшло 4853 справ, розглянуто – 4681, залишок – 611.

?

Адвокатам і правозахисникам у зв’язку з «дефіцитом суддів» довелося зіштовхнутися із затягуванням розгляду справ. Кропивницький адвокат Геннадій Нікішов розповідає, що такий випадок стався у євромайданівця, відомого фермера і волонтера з Бобринецького району Олексія Цокалова, інтереси якого він представляє у суді. Цокалов намагається через суд добитися притягнення до відповідальності судді, який під час Євромайдану ухвалив щодо нього неправомірне рішення про позбавлення водійських прав за поїздку до Межигір’я.

– Дуже відчутним брак суддів став у 2016-2017 роках. Наприклад, у Кам’янському суді Черкаської області розглядається справа судді Бевза.  У цьому суді працював лише один суддя. Коли він заявив про самовідвід, заяву потрібно було направляти до Апеляційного суду для визначення підслідності, чекати поки цей суд призначить слухання в іншому суді. Є суди, де судді взагалі відсутні, такий приклад був теж у Черкаській області. Дійсно, багато суддів звільнилося, щоб зберегти свої пенсії. А нові досить довго не призначалися. Років два взагалі не було призначень, – зазначив Геннадій Нікішов.

Суддя Апеляційного суду Кіровоградської області Світлана Яковлєва каже, що не завжди звільнення можна пов’язувати із поширеним твердженням «судді звільнилися, аби не подавати декларації», проте визнає, що в останні роки цей процес набрав значних обертів.

10610773_354047678052618_9171333919174575275_n– Теза про декларації не відповідає дійсності.  Оскільки за законом суддя, який йде у відставку, ще протягом трьох років має подавати декларації. Чому судді звільняються? Ну, кожен керується різними підставами. Ми не робили такого узагальнення і взагалі не бачимо їхніх заяв, адже їх подають до Вищої ради правосуддя. Але дійсно тенденція є, коли багато суддів звільняються, і суди, у тому числі й наший, працюють в умовах подвійного навантаження. Щодо нових призначень, то було багато суддів, у яких закінчився строк повноважень і от частково їх призначено знову. Вони пройшли певну процедуру для того, щоб бути обраними безстроково. Частина людей, які залишилися, також проходили якусь процедуру для безстрокового отримання повноважень. Але, чи будуть вони призначені, чи знову направлені на конкурс, чіткого порядку немає. Ті ж, хто призначатиметься з початку, за законом мають пройти конкурсний відбір. Вже оголошений конкурс на 600 посад до місцевих судів. Кандидати складатимуть тестування Вищій кваліфікаційній комісії. Наскільки я знаю, за конкурсом до Верховного суду, цей відбір також, мабуть, буде публічним. Принаймні, списки тих, хто йтиме за конкурсом далі, публікуватимуться, аби вони були оцінені і суспільством. Кандидати складатимуть тестування на знання права, морально-психологічні якості. Заявки можуть подавати люди, які мають юридичну освіту, відповідний стаж у галузі права і досягли 30 років. Зараз на конкурс подалися помічники суддів, юристи. Протягом якого часу усе це відбудеться, складно сказати,  – зазначає суддя.

10405311_444857565665448_354242128089885112_nА от експерти у галузі судової реформи переконані: оновлення судової гілки влади тривалий процес, який без якісної участі громадськості не відбудеться. Михайло Жернаков, екс-суддя Вінницького окружного адміністративного суду, головний експерт із судової реформи Реанімаційного пакету реформ роз’яснив, що спонукало суддів до масових звільнень так, коли очікувати оновлення судів.

– Думаю, частина правди у тому є (що судді пішли з посад через електронне декларування. – Авт.), інакше вони б так швидко не позвільнялися. Мова йде не лише про електронні декларації, а й про вищі стандарти підзвітності суспільству, передбачені законодавством про судоустрій і статус суддів. Це, зокрема, декларації доброчесності, родинних зв’язків, первинне кваліфікаційне оцінювання і т. д. Плюс – зіграло рішення Конституційного суду щодо повернення довічного грошового утримання у розмірі 80-90%, залежно від стажу, від останньої заробітної плати за місцем роботи. Тобто в комплексі це дало стимули для того, щоб вони пішли у відставку, – зазначає експерт.

– Проблема відсутності суддів у судах першої інстанції є і обумовлена вона кількома речами одночасно. До внесення змін у Конституцію суддів призначали спочатку на п’ять років, а потім безстроково. Останні три роки Верховна Рада, до компетенції якої до 30 вересня минулого року входило призначення суддів, не голосувала з цих питань. З яких причин – можна говорити довго, це, зокрема й те, що не було механізму перевірки кандидатів. Відповідно, у суддів позакінчувалися повноваження. Також не оголошувалися конкурси на заміщення посад. Зараз такий відбір оголошений Вищою кваліфікаційною комісією й вже подалося більше 6,5 тисячі кандидатів. Цифра вражає, є шанс на те, що у процесі добору, який має відбутися протягом цього року, суддів призначать. Також вже запустився процес призначення довічно суддів-п’ятирічок. Тобто, проблема тимчасова, – вважає Михайло Жернаков.

На думку експерта, громадськість може вплинути на відбір нових кандидатів до місцевих судів. Зокрема, функція перевірки кандидатів є у Громадської ради доброчесності. Проте постає питання, чи вистачить у ГРД спроможності ефективно проглянути таку кількість кандидатів.

– Зараз можна сказати, що очищення судів частково відбулося. Заяви про відставку подало 1,7 тисячі суддів, якусь частину звільнила Верховна Рада і Президент. Тепер стоїть питання про те, хто і як буде призначений. От, над цим треба працювати, – наголосив експерт.

 

Фото з соцмереж

 

[19.06.2017 20:39]
Інші записи від автора:
420