Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Андрій Бродський: Ми хочемо продовжувати працювати в Україні

received_262509124671400Держава і бізнес, вибори й економіка, інвестиційна привабливість і титановий ринок України. 

Про залежність і співіснування цих понять, можливі наслідки виборчих процесів в Україні у 2019 році та про першочергово необхідні зміни до українського законодавства говоримо з успішним бізнесменом з понад тринадцятирічним досвідом у галузі видобування та переробки ільменіту, власником і генеральним директором ВКФ «Велта» Андрієм Бродським.

Андрію Вікторовичу, що для вас означає термін «успіх»?
Однією із головних складових формули успіху, і моєї власної, і компанії є постійний розвиток. Інше питання, які умови для цього розвитку існують…

Бізнесу в Україні комфортно сьогодні?
Наразі розвиватися бізнесу в Україні практично неможливо. І перш за все через корупцію, як би банально це не прозвучало. І мова не про класичну корупцію, коли чиновник вимагає п’ять чи десять тисяч доларів… Так було раніше. Зараз коли ти звертаєшься до чиновника: він не говорить ні про гроші, ні про інші заохочення, він просто нічого не робить. Його функції зводяться виключно до захисту інтересів бізнесмена, який «делегував» його на цю посаду. Решта його не цікавить. Треба отримати якийсь дозвіл?! Ніхто вам його так просто не видасть. Ходити треба місяцями, а у відповідь чуєш: «Щось не подобається? Йдіть до суду». Так, суди зараз працюють білш адекватно і справедливості можна добитися, принаймні з практики нашої компанії, але тяганина може тривати роками, а судові рішення ще потрібно імплементувати…

Але ж кілька останніх років багато говорять про зміни на краще і рух вперед…
Говорять… Але на мій погляд, розвиток України на сьогодні паралізовано. Це прослідковується і в рості ВВП, про який з гордістю заявляють чиновники. Так – ріст є, але в нього закладаються і ріст ціни на газ (в тому числі для населення,) і кошти, які перераховують із-за кордону своїм сім’ям українські заробітчани. І ці цифри складають немалу частину росту ВВП. Те, що декларується, при більш глибшому аналізі, таким не є насправді. У мережі інтернет активно поширюють відео, в якому говориться, що за останні чотири-п’ять років в Україні побудували і відкрили більше ста заводів… Так – побудували. І я, як людина, яка побудувала цілий виробничий комплекс, можу стверджувати, що держава до цього ніяк не причетна. Заводи не будуються швидко в жодній країні. Від ідеї до безпосереднього втілення має пройти від п’яти до десяти років. І те, що їх запуск припав на кілька останніх років не означає, що цьому факту якось сприяла нинішня влада. Бізнесу в Україні тільки заважають розвиватися.

Чому?
Це пов’язано з тотальною корумпованістю у новій формі, про яку я говорив вище. Звинуватити чиновника в корупції сьогодні дуже складно, за цілими міністерствами і службами стоять впливові бізнесові групи, які не дають розвиватися іншим. Без зміни цієї системи, перспектив в Україні небагато.

У 2019 році відбудуться дві виборчі кампанії. Як, на вашу думку, ці процеси переживе економіка?
Безумовно ці процеси впливатимуть на економіку. Але, я б сказав, не стільки процес, скільки результат матиме значення. Якщо нічого не зміниться, то Україну чекає повільна стагнація. Будь-яка зміна влади, тим більше, якщо мова про президента і парламент, тягне за собою серйозні і різкі зміни в економіці з наслідками, скоріше за все, вже у другій половині року. Дефолт – цілком можливий наслідок найближчих виборів. По зовнішнім зобов’язанням, зокрема. Різке підвищення курсу на валютному ринку…

Це добре чи погано для України?
Справа у тому, що це якраз зовсім непогано. Навіть навпаки, можемо мати великі проблеми, якщо дефолту не станеться. Я вважаю, що це необхідна хірургічна операція. Ви знаєте, що трапляється, якщо не лікувати перитоніт. Краще прооперувати і видалити причину запалення, щоб стати здоровим вже за кілька днів, аніж чекати летальних наслідків. Це саме стосується країни.

На вашу думку, серед нинішніх кандидатів у президенти є той, хто зможе керувати країною ефективно?
Практично будь-який кандидат, який стане президентом, змінюватиме країну за власним переконанням про те, якою вона повинна бути. Я не вірю що систему зможуть змінити кардинально, але еволюційність і трансформація в кращу сторону, сподіваюсь, матимуть місце. Та я не очікую революційних змін, які наприклад, сталися у Грузії п’ятнадцять років тому.

Тобто, після виборів стане краще, ніж зараз…
Так, якщо буде інший президент. Але не одразу… Треба буде пережити певний економічний шок, а вже після цього – спостерігати “оздоровлення”.

Ближче до вашої діяльності… Титановий ринок… Який він сьогодні? І наскільки видобуток ільменіту приваблива для України інвестиція?
Якщо говорити про зовнішніх інвесторів, то Україна на сьогодні абсолютно не приваблива в розрізі інвестицій. Перш за все через вище означені причини. А титанова галузь частина всієї економіки країни, й іноземні інвестори так само її не розглядають, як і решту напрямків. Якщо ж говорити про внутрішні інвестиції – приватизацію державної частки титанової галузі, то я вважаю, що наша держава не здатна керувати цим напрямком ефективно. Про це говорить те, що у виставлених на приватизацію активів запаси майже вичерпані, а скандали, які розгортаються навколо титанової галузі, аж ніяк не сприяють інвестиційній привабливості.

Повну версію інтерв’ю читайте у свіжому випуску журналу 02-03(22) за лютий-березень.

[19.02.2019 10:21]
Інші записи від автора:
627