Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Чат-бот і мапи: яким було цифрове перетворення українських міст у 2018-му

Українські міста давно вже взяли курс на цифрову політику. Серед рішень, якими готові похвалитись посадовці місцевих рад, – онлайн-сервіси та портали зі швидкими послугами, аналітичні інструменти, електронні мапи. Це й не дивно, адже Україна намагаючись встигнути за світовими тенденціями. Останніми роками міста все більше позиціонують себе як прозорі у діяльності та підзвітні громадянам. Слова не розходяться з ділом, адже у стрічках новин регулярно можна побачити повідомлення про презентації інноваційних проектів. Варто відзначити, що все більше інструментів доступу до даних міст та громадського конт-ролю реалізуються за підтримки великих грантових програм, що нині діють в Україні, конкурсів ІТ-проектів та міжнародних експертів. Впровадження нових інструментів управління містом та надання зручних послуг його мешканцям означає, що міські ради відчувають потребу в автоматизації внутрішніх процесів, у використанні й аналізі даних, що самі ж збирають. Усе це впливає і на комфорт життя у містах, і на політичний імідж можновладців. Які цифрові проекти з’явились у містах нинішнього року, на чому вони сфокусовані і як можуть полегшити життя громадян, читайте у підсумковому номері року, що минає.

ЛЬВІВ

LvivCityHelper

LvivCityHelper-1Це чат-бот у Telegram, що є органічною частиною екосистеми відкритих даних Львова.  Проект @LvivCityHelper став фіналістом конкурсу проектів на основі відкритих даних Open Data Challenge, що проводиться проектом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування України та у партнерстві з Фондом Східна Європа та 1991 Open Data Incubator. Чат-бот є додатковим помічником для мешканців, громадських активістів та депутатів, адже надає можливість автоматично моніторити, які реєстри і набори даних про місто вже оприлюднені радою. Проект є прикладом використання міських відкритих даних із метою поліпшення комунікації громади міста та муніципалітету, оскільки значно спрощує та пришвидшує пошук інформації про діяльність і розвиток Львова.  У подальших планах команди щодо розвитку проекту – розгорнути чат-бот у Facebook-месенджері та додавати нову інформацію про місто, зокрема про бюджет закладів освіти, комунальне майно, графік руху громадського транспорту. Наразі чат-бот відповідає на конкретний точковий запит, зокрема поки доступний пошук за адресою об’єкта.

Панель міста

панель міста львівЦе відкрита платформа з показниками із різних сфер життя міста. Метою проекту є створення безперешкодного доступу громадськості до основних показників розвитку міста у зручному форматі. Загалом на порталі «Панель міста» можна ознайомитись із даними, які описують такі сфери, як населення, бюджет міста, показники економічного розвитку міста, благоустрій, комунальні послуги, транспорт, освіта, охорона здоров’я, безпека, культура, адміністративні послуги тощо, а також переглянути дані в динаміці з 2010 року. Проект розроблений спільно ЛКП «Міський центр інформаційних технологій» Львівської міської ради, Комунальною установою Інститут міста у співпраці з компаніями Sigma Software та Eucalipse в рамках Програми цифрового перетворення Львова до 2020 року. Портал «Панель міста» об’єднує понад 800 показників, які структуровані у три змістовні блоки: статистика, якість життя і стратегія. Уся інформація візуалізована у вигляді зручних діа-
грам та графіків.

ДРОГОБИЧ

Комунальні відносини

комунальні відносини дрогобичРеалізація проекту дала можливість зібрати й проаналізувати всю інформацію про заборгованість населення за послуги.  Завдяки аналітиці, що власними силами створила Дрогобицька міська рада, комунальні служби отримали ще один відкритий шлях для роботи з боржниками, а мешканці міста мають можливість дізнатись про реальний стан у місті стосовно заборгованості користувачів послуг перед комунальними службами, переглянути динаміку та інформаційно допомогти тим громадянам, які мають заборгованість. Також цей проект містить безліч корисної інформації для мешканців Дрогобича. Зокрема актуальні тарифи на комунальні послуги, дані про те, як можна відмовитись від пос-
луг централізованого опалення та переглянути, які будинки на сьогодні відключено, детальні дані про надання субсидій у Дрогобичі та можливість замовити субсидію онлайн, FAQ для громадян «Чого чекати тим, у кого є заборгованість», «Чи можна подаватись на субсидію, маючи заборгованість?» та ін. Через сторінку сервісу можна напряму зв’язатися зі службами для реструктуризації боргу. У майбутньому фахівці відділу ІТ та аналізу міської ради планують запровадити кабінет для оплати комунальних послуг онлайн, що, до того ж, заощадить час громадян.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

Вітрина даних

панель міста франківськВітрина даних містить візуалізовану статистичну інформацію про місто, яка стане корисною для пересічного громадянина. Тут можна знайти дані про місто за гендером, віком, працевлаштованими та безробітними містянами, показники приросту та зменшення населення у хронологічному порядку, інформацію про розмір субвенцій, співвідношення доходів та видатків на мешканця міста, а також дані щодо податків та видатків містян, обсяги фінансування освітньої галузі міста, включно з даними щодо видатків на утримання бібліотек та клубів, середньорічної кількості учнів шкіл. Окрім того, вітрина містить інформацію про кількість підприємств та підприємців, житлового фонду, кредиторської заборгованості, площу відремонтованих доріг (за типом та хронологією) парків, скверів та місць відпочинку, кількісні та якісні показники з питань перевезення пасажирів та централізованих теплових мереж міста, рівень забезпечення лікарями, видатки на соціальний захист тощо. Всього зібрано дані про 15 сфер управління містом. Інформація може бути корисною як для управлінців, так і для науковців, міжнародних та громадських організацій, представників бізнесу тощо.

КРЕМЕНЧУК

Карта виборчих округів

карта округів кремчнукДозволяє мешканцям Кременчука дізнатись, хто є депутатом району, де вони проживають. Картки депутатів містять інформацію про дні прийому громадян, адреси приймалень, контактні дані і навіть посилання на сторінки у соцмережах. Мапу можна переглянути в десктопі і завантажити на смартфон у вигляді мобільного додатку. Додаток не є комерційним і створений за власної ініціативи кременчуцьких програмістів місцевої IT-спільноти IQ Hub. За словами розробника проекту Ярослава Хоріщенка, межі округів, що закріплені за депутатами, довелося промальовувати на мапі вручну, орієнтуючись на дані відкритих карт та інформацію про округи з офіційного сайту міської ради Кривого Рогу, адже GPS-координат округів немає у вільному доступі.

 

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ

Єдина інформаційна система MyCity

mycityMyCity. – приклад міського порталу, що поєднує в собі низку сервісів та даних про місто. Над проектом працювала Агенція розвитку Хмельницького, беручи за приклад подібні європейські портали. На сайті вже зараз можна подивитися, кому і які містобудівні умови видавалися, переглянути реєстр будинків, ОСББ чи управляючих компаній, доріг або ж комунального майна. Також тут є інформація про існуючі МАФи. Наразі портал працює у тестовому режимі, у планах міської ради запустити сервіс повноцінно і додати нові дані: про ремонт доріг, реєстр світлофорів і комунальний транспорт. Вартість реалізації усього проекту, за підрахунками міськради – більше 4 мільйонів гривень, понад 500 тисяч з яких уже витратили з міського бюджету. За ці кошти закупили необхідне серверне обладнання. Для залучення додаткового фінансування команда пропонувала свою ідею на конкурс ІТ-проектів Open Data Challenge.

КИЇВ

Реєстр домашніх тварин

реєстр тваринСистема призначена для реєстрації, ідентифікації й обліку домашніх та безпритульних тварин м. Києва. Вона надає громадянам можливість самостійної зручної реєстрації власних тварин у Системі та використання її інформаційних ресурсів чи функцій у подальшому. Проект створили в рамках Комплексної міської цільової програми «Електронна столиця». Загальна вартість розробки системи становила 389 тис. грн. Під час верифікації або підтвердження реєстрації домашнього улюбленця його власник отримує жетон із QR-кодом та номером. Згодом QR-код можна буде зчитати смартфоном та одразу побачити сторінку улюбленця на сайті. Це стане в нагоді і під час візиту до ветеринарної клініки, і в разі, якщо тварина загубилася. Реєстрація проводиться одноразово і вважається дійсною протягом усього життя тварини, крім випадків втрати або пошкодження жетону.

ДНІПРО

Відкрита мапа Дніпра

Електронна відкрита мапа існує вже більше року, однак постійно оновлюється, що стане в нагоді мешканцям, підприємцям і гостям міста. Сьогодні на карті розташовано вже 28 шарів корисної інформації про сезонні майданчики, меморіальні дошки, орендоване майно, розміщені рекламні засоби, зупинки транспорту, паркінги, меморіальні дошки, комунальні заклади, спортивні, розважальні об’єкти, ремонтні роботи, основні місця, де відбувається відзначення державних свят і пам’ятних дат, пункти продажу проїзних квитків та несанкціонованої торгівлі алкоголем. Мешканці також мають можливість записатися онлайн на атракціони, на навчання у комунальних позашкільних закладах, поскаржитись на незаконно встановлені  рекламні засоби та стихійну торгівлю в місті та рекламні засоби. Окрім того, користувачі можуть підписатися на оновлення мапи, що надходитимуть їм у вигляді сповіщень на електронну пошту.

КРОПИВНИЦЬКИЙ

Зелений Кропивницький

зелений кропивницькийОнлайн-інструмент для громадського моніторингу озеленення міста «Зелений Кропивницький» – унікальний для України проект-мапа, розроблений для міста «Агенцією журналістики даних» у межах програми «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування України та за підтримки USAID/UK aid. Інструмент дозволяє усім охочим отримати інформацію про зелені насадження, обрізування та видалення дерев на території обласного центру. У подальшому завдяки мапі з’явиться  можливість створити паспорт кожного дерева з геокоординатами, породою та станом зелених насаджень, що дозволить відстежувати та ухвалювати рішення щодо аналізу навколишнього середовища в розрізі мікро- та макрорайонів для збереження здоров’я та гарного самопочуття жителів міста. Завдяки реалізованому проекту міська рада Кропивницького однією серед перших в Україні відкрила детальні та актуальні дані щодо управління роботами з зеленими насадженнями, а жителі міста отримали дієвий інструмент для громадського контролю та комунікації з владою.

 

КРИВИЙ РІГ

«Вони голосують для тебе»

вони голосують кривий рігЗручний сайт для аналітики даних про голосування депутатів міської ради Кривого Рогу. Завдяки йому можна дізнатись усе про те, як працюють 64 депутати на чолі з міським головою. Усю інформацію можна переглядати хоч із комп’ютера, хоч зі смартфона.

Знаючи лише ім’я депутата, який працює з нинішньою каденцією депкорпусу міської ради, можна дізнатись, як часто він відвідує сесії міської ради, голосує всупереч фракції, до якої належить, та список рішень, які були ним підтримані.

Текст: Світлана Дубина

[10.01.2019 10:34]
Інші записи від автора:
185