Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Думки з приводу: 8 Березня – святкувати чи ні?

Не виключено, що 8 Березня нинішнього року ми востаннє святкуємо як загальнодержавне свято, тобто, коли цей день є вихідним. Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович пропонує скасувати святкування так званого жіночого дня на державному рівні. Власне, святкувати Міжнародний день солідарності жінок, відстоюючи їхні права чи в будь-який інший спосіб, залежно від індивідуального сприйняття цього свята ніхто не забороняє. Мова йде лише про скасування вихідного. Однак в суспільстві ця пропозиція викликала жваву дискусію, до якої ми запросили представників Кропивницького.

 

1

Ганна Сухомлин, головний лікар обласного кардіологічного диспансеру

8 Березня, особисто для мене, це свято весни. Цього дня відчуваєш, що з’являються нові плани, все розцвітає, виникає підйом бажань, сил. На мою думку, не варто асоціювати 8 Березня з радянськими або проросійськими святами. Його можна назвати днем весни або днем жінки. Я вважаю, що таке свято має бути.
Враховуючи роботу, не буває великих свят, адже в моїй професії трапляються різні ситуації. Але зазвичай святкую 8 Березня у родинному колі. Цього дня мої чоловіки (чоловік та син, – авт.) готують сніданок мамі, навіть є фірмові страви. Але зазвичай жартуюють, що вже завтра буде звичайне 9 березня (посміхається – авт.)
Хоча у нашій родині ми намагаємося щодня влаштовувати сюрпризи один для одного, не чекаючи нагоди. Я вважаю, чоловік повинен все зробити так, аби дружина відчувала себе жінкою щодня, а не тільки у свята. І для цього не потрібні дорогі подарунки, можна просто, повертаючись з відрядження, нарвати наших гарних степових квітів чи інше. А 8 Березня – це нагода ще раз здивувати свою дружину і подякувати своїм колегам, друзям жінкам за спільну роботу та підтримку.

 

2Інна Тільнова, редактор обласного тижневика «Нова газета»
Коли я порушила цю тему в своїй колонці у «Новій газеті», то отримала чимало критичних відгуків. Попри те, що колонка називалася «8 Березня не скасують», у мене наступного дня читачі запитували: «Так що, 8 Березня скасують?». Писали гнівні листи, була навіть фраза: «Якщо ви не вважаєте себе жінкою, то таке, а в нас ніхто не має права забирати свято». Як це часто буває, люди чули дзвін, та не знають де він: ухопившись за одну розтиражовану фразу, почали нанизувати на неї все нові й нові домисли. В результаті директора Інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича оголосили ворогом жінок, які борються за свої права. І сміх і гріх.
Вдумаймося: нам пропонують створити власне український календар свят! Це ще один спосіб самоідентифікації, ще один крок від радянського спадку.
Щодо того, чи потрібний вихідний.
По-перше, для мене питання вихідного/робочого дня 8 Березня чи будь-якого іншого дня не дуже актуальне, бо в журналістів ненормований робочий графік – ми робимо газету і в Різдво, і на Великдень.
По-друге, завжди дивувала практика переносу вихідних днів, якщо свято припадає на суботу-неділю. Як на мене, це абсурдно. Припало свято на вихідний – чудово! Святкуймо і гайда працювати!
По-третє, мені пощастило, бо ніколи не відчувала браку уваги від чоловічої частини своєї сім’ї. Тому почувалася панною постійно, незалежно від днів календаря. Та й взагалі, яким чином пов’язані вихідний і самоусвідомлення себе жінкою? Не розумію. Тим паче, українська жінка так влаштована, що використає вихідний, щоб наварити їсти чи прибрати в хаті…

 

3Оксана Чіканчі, редактор антикорупційного порталу «StepUp.press»
Відміняти свято 8 Березня – це так само абсурдно, як «відміняти» красу або кохання. Воно як раз з категорії “вічних” ритуалів оновлення: зимовий холод змінюється зовсім іншою за енергетикою весною, і кожний з нас відчуває щось на кшталт переродження.
А вже історична база конкретно взятої дати – це більше прив’язка. Історія йде своєю ходою, і «бунтувати» проти свята, яке в більшості асоціюється з красою, весною і гармонією – це, як мінімум, нелогічно.

 

 

 

4

Володимир Зайченко, декан факультету економіки та менеджменту ЦНТУ
Я прихильник того, щоб у нас – чоловіків, завжди був зайвий привід привітати своїх жінок. Ритм життя, робота, побут… Такі дні потрібні. Я люблю дивувати свою дружину 8 Березня. Зазвичай, ідея, що подарувати приходить за кілька днів до свята.

 

 

 

5

Віта Атаманчук, радник голови Кіровоградської ОДА, громадський діяч

Якщо говорити, чи відзначаю я цей день, то ще зі студентських років, а це із 90-х, у моїй родині 8 Березня традиційно для нашої пострадянської країни не відзначалося. Моє ставлення таке, що воно трішечки маразматично виглядає, коли жінок вітають з їхніми правами. Складно уявити, наприклад, щоб ми вітали чоловіків із їхніми правами, раділи з того, тюльпанчики вручали чи шкарпетки дарували. Тобто нас не треба вітати з нашими правами. На жаль, в Україні жінкам до цього часу треба їх відстоювати. Ми не є настільки гендерно рівними з чоловіками у політиці, бізнесі, взагалі в суспільному житті. Хоча в Україні приховано, але таки залишається матріархат. Досить часто жінки у родині тягнуть на собі і матеріальне забезпечення і будь-які організаційно-побутові питання. Тобто матріархат без належної гендерної рівності. Тому однозначно, жінкам треба дбати, щоб їхні права повноцінно дотримувалися.
Для мене не є величезною втратою вихідного на 8 Березня. Дійсно, нам варто врегулювати календар вихідних і традиційно, на рівні держави вихідні підлаштувати, наприклад, під різдвяний цикл, велокодневий, і, можливо, до Дня Незалежності. Компактно скласти ці вихідні й щоб громадяни знали, що от є три блоки вихідних, та планували якісь свої поїздки, відвідини рідних. Думаю, рік-два і всі забули б про цей вихідний на 8 Березня. Звісно, усе нове завжди має певний спротив. Тому що змінювати звички завжди психологічно складно, але я думаю, що це не є якоюсь трагедією.
Найяскравішою асоціацією у мене є випадок, коли ще до Революції гідності на 8 Березня випало скористатися столичним метро. Жінки з такими зачісками-начьосами лакованими, з тими тюльпанчиками, мімозами, різноманітні аромати парфумів… І знаєте, у мене такий сум у ту хвилину виник. Тому що жінки радіють і чекають цього одного дня, бо, на жаль, у щоденному житті вони нещасні. А мені б хотілося побажати, щоб жінки частіше мали ту увагу, те жіноче щастя, напевне, як цього дня. Щоб вони не чекали 8 Березня, коли чоловік одягне фартушок, щоб подати їй каву чи приготувати їсти, а щоб справді це були такі гармонійні стосунки, і наші жінки з легкістю могли позбутися ось цього стереотипного відчуття.

 

6Сергій Якунін, начальник відділу по роботі із засобами масової інформації КМР
Я не заперечую, аби 8 Березня було робочим, адже привітати коханих можна в будь-який день, незважаючи – будень це чи свято. Традиційно у цей день своїм дівчатам (дружині, доньці, – авт.) дарую квіти. Що ж до подарунків то намагаюся вгадати бажання. Оскільки люблячі люди відчувають один одного і розуміють. Головне, аби привітання було з душею, у будь-якому разі не формальним.

 

 

7Олег Краснокутський, депутат Кіровоградської міської ради
У мене не виникає питання святкувати чи ні. У мене вдома виключно жіночий колектив і для мене незрозуміла пропозиція відміни 8 Березня. Поки дружина буде на роботі, я приготую святкову вечерю, подарунок я вже підготував. Так ми святкуємо щороку. Проте щоразу є сюрприз. Розкривати таємницю
не буду.

 

 

8Юрій Козачінський, керівник рекламної групи «Центр-медіа»
Ще зі студентських років я був противником цього свята. Чесно, я вбачаю в ньому навіть якесь приниження жінок. Чому жіночність має визнаватись і святкуватись раз у році, а не щодня?! З огляду на новий законопроект щодо вихідних і святкових днів, я за те, щоб вихідний день 8 Березня відмінили. Саме свято нехай собі залишається. Але це “совдепівська” традиція. Якщо 14 лютого – це день листівника, то 8 Березня – день квіткарів. А давайте ми зробимо п’ятницю жіночим днем, це не буде вихідним, але жінкам буде приємно.

 

 

 

Зоя Лебідь, громадський діяч10
Щодо відзначення 8 Березня. В радянські часи цей день позиціонувався як свято жінки, матері. Якщо брати ці акценти, то День матері є у травні, що відзначається в усьому світі. А якщо брати історичну складову, то я передивлялась у ці дні такі фільми як «Янголи з залізними зубами» (дуже раджу) і «Суфражистка». Цього дня я згадувала, як непросто жінкам далися їхні права, які нині ми вважаємо нормою. І що сьогодні ще є за що вболівати і боротися. Тому, коли хтось вважає 8 Березня святом – на здоров’я. Я сама привітаю бабусь і маму. А от вихідний собі не влаштовуватиму.

 

 

 

kompotСергій Копотієнко, редактор онлайн-видання «Точка доступу»
8 березня – це перше весняне свято, яке може трапитись посеред робочого тижня, ще одна можливість побути разом із родиною. якщо ти любиш жінок, то робиш це кожної хвилини. якщо ти кохаєш, то це почуття супроводжує тебе все життя. тому в нашій родині немає якихось особливих традицій святкування ні 8 березня, ні дня святого Валентина. Найчастіше відвідуємо рідних – на жаль, переважна більшість часу проходить без них…

 

 

 

p-x8w-YPkLcОлена Кваша, головний продюсер КОДТРК
Саме 8 Березня жінки вийшли на демонстрацію у Сполучених Штатах. Здається, він називався «мітинг з каструлями». Вони вимагали рівності. І якщо дивитися на цей день з боку історії і бути чесними, то це не радянське свято. Можна назвати цей день по-іншому, наприклад «Міжнародний жіночий день» або «Міжнародний день боротьби за права жінок». Це було б логічно. Я не завзята феміністка і не можу виправдати тих жінок, які кажуть, що їм не треба подавати руку, коли вони виходять з транспорту. У наших умовах – це запорука здоров’я і допомагає не підвернути ногу, йдучи на підборах. Сьогодні у нашому середовищі є тільки полярності й крайнощі. Найпростішу тему можна довести до абсурду, якщо впадати в крайнощі. У цьому винен в тому числі і Фейсбук. Право кожного висловлювати свою думку дає атмосфера безкарності і можливості говорити абсолютно все. З одного боку це добре, адже замкнені в собі люди можуть висловитись і таким чином підняти собі самооцінку, але з іншого боку, це загострює й без того підвищену конфліктність у суспільстві. Ця дискусія з’явилася після того, як пан В’ятрович запропонував своє бачення календаря, на мою думку, неконструктивного, позбавленого будь-якого змісту. Одна з тез, яку цитував Андре Моруа, звучала приблизно так: «Кожен уряд має подумати, що з минулого можна залишити в сучасності, і що з сучасності ми заповідаємо майбутньому». Постає питання традицій, ментальності, які досить тонкі. Є питання, яких не варто торкатися в особливий період. Є такий термін, його використовують розвідники «відволікання на негідний об’єкт». Це, як на мене, найкраща ілюстрація.

[07.03.2017 13:59]
Інші записи від автора:
554