Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Ірина Глобенко: Сучасна молода людина націлена на зміни, здатна рухати вперед усю країну

50230691_2482511185110727_835656930490843136_n12 років на державній службі. Вона як ніхто знає сучасні запити молоді, адже спілкується з нею віч-на-віч, працює пліч-о-пліч, пишається успішним втіленням ідей та проектів, які пропонують молоді люди. Ірина Глобенко очолює відділ молодіжної політики та виховної роботи обласного управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації. Це ключовий підрозділ облдержадміністрації, який реалізує державну молодіжну політику в області; організовує конкурси проектів, тренінги, форуми для молодих людей і фінансово підтримує ідеї громадських активістів, спрямовані на вирішення актуальних проблем суспільства. Ірина Глобенко переконана, що якісні зміни в молодіжному середовищі   відбуваються за таким алгоритмом: визначення суспільної проблеми, пошук шляхів їх вирішення та конкретні спільні дії молоді та влади. Платформою для розвитку творчих здібностей молоді, організації її дозвілля та самореалізації може стати обласний молодіжний центр, над створенням якого працює Ірина Глобенко зі своїм відділом та громадськими активістами. Далі говоримо про те, як змінилася державна молодіжна політика, що дала молоді й посадовцям децентралізація, чому створення молодіжного центру – мрія будь-якого держслужбовця, який працює у молодіжній сфері, та якою має бути молода людина – державний службовець.

Ірино, які важливі функції виконує очолюваний вами підрозділ?

Ми створюємо умови для самореалізації молоді, впроваджуємо в життя проекти соціально-культурного спрямування, ініційовані нею. Тобто, якщо у молодої людини чи громадської організації є актуальна суспільно-корисна ідея або мрія, ми робимо усе, щоб втілити її у життя. Наш відділ, по суті, є містком між молоддю (громадянами віком від 14 до 35. – ред.) й органами місцевого самоврядування.

 Чому ключовою обрали саме роботу з молоддю?

Раніше я поєднувала різні напрями роботи у структурі облдержадміністрації: організацію оздоровлення дітей пільгових категорій, гендерну політику, протидію насильству в сім’ях, попередження торгівлі людьми. Але останні років п’ять працюю тільки з молоддю. Коли я прийшла на державну службу, у мене сформувалося власне бачення реалізації зазначених напрямів. І коли я занурилася у виконання своїх обов’язків, зрозуміла, що можу пропонувати зміни, організовувати традиційні заходи в іншому, абсолютно незвичному і цікавішому форматі з урахуванням тенденцій часу. Власне робота відділу дуже багатопланова… Упродовж місяця ми можемо організувати культурно-масовий захід обласного значення на базі філармонії, видати збірку творів (поезії) молодих письменників, провести благодійний аукціон допомоги учасникам операції об’єднаних сил, зібрати молодь з усієї України на вишкіл, таборування, форум чи акцію, організувати екскурсію до Верховної Ради України для кращих студентів, провести семінар чи круглий стіл щодо профорієнтації і пошуку робочого місця… Обрана форма заходу залежить від поставленої мети, чи то популяризація здорового способу життя, сімейних та духовно-моральних цінностей, національно-патріотичного виховання чи підтримка творчої інтелектуальної молоді. Я за ці роки навіть не встигла звикнути до якоїсь окремої ланки діяльності. Усе таке різне, динамічне, цікаве. За це я і люблю свою роботу.

Працюючи з молоддю, вдається щось перей-няти собі?

Аякже. Після кожного великого заходу, що проводимо разом із молоддю, отримую шалену енергію на подальші проекти. Тільки встигай виконати заплановане поміж звітами й контрольними документами. Так цікаві миті перетворюються на роки (усміхається). Молодь – найактивніша частина суспільства. Це надихає.

Сьогодні молодь намагається працювати конвергентно, встигати реалізовуватись у різних сферах одночасно. Яку сферу обрали для свого розвитку ви?

За часи професійної діяльності я зробила цікаві для себе спостереження й висновки. Щодня мені доводиться комунікувати з великою кількістю людей. Телефоном, під час особистих зустрічей, семінарів, нарад… Зрозуміла, що результат роботи дуже залежить від уміння спілкуватися, позиціонувати себе, розуміти інших і вміти переконувати. Тому мене цікавить психологія людських стосунків: як людина мислить, реагує, чому чинить саме так, а не інакше. Тема невичерпна, і я в ній розвиваюся, вивчаю різні стратегії соціальної поведінки, прагну відкрити досконалий образ сучасної жінки. Цей образ передбачає симбіоз інтелекту і краси, прагматизму та творчості, любові до себе та адекватної самооцінки, розуміння свого призначення у житті. Моя зацікавленість психологією, природою стосунків людей, можливо, приведе мене іще до однієї професії. А можливо до двох. Образ жінки, її інтелектуальне, емоційне та духовне наповнення довершується зовнішнім виглядом, поведінкою – її стилем. Так одним із моїх захоплень є мода – щосезону змальовую блокноти жіночими образами. Хоча при виборі одягу, взуття та аксесуарів  досить консервативна. Дуже важлива частина мого життя – виховання донечок. Окрім щастя, яке дівчатка дарують кожного дня, вони тримають мене у тонусі, стимулюють до саморозвитку (усміхається). Без вихідних чи лікарняного 24 години на добу маю бути вихователем і медиком, кухарем і перукарем, аніматором та духовним наставником. І це приносить свої результати: Софія та Міла – добрі дівчатка, дивують своїми знаннями, неординарними та креативними думками, вчать мене любити і відчувати солодкий смак життя. Великий вплив на їх виховання мають мої батьки. Вони прищеплюють онучкам любов до праці, загальнолюдські та сімейні цінності. За що я їм дуже вдячна і безмежно це ціную.

Одним із завдань Міністерства молоді та спорту України є створення мережі молодіжних центрів в Україні. Чи буде створено такий центр в області?

Такі центри є майже у кожній області України і вони є багатофункціональною платформою для розвитку молоді , а їх створення – один із пріоритетів Міністерства молоді і спорту та Кабміну України. І сьогодні – наша головна мета. Є кілька варіантів реалізації цього завдання у регіонах, але ми прагнемо ідеального – організації роботи обласного центру як комунального закладу. Це буде універсальний центр із функцією коворкінгу, хостелу, тренінгової роботи, неформальної освіти, волонтерства та міжнародного партнерства. Клієнти Центру автоматично долучатимуться до процесу формування молодіжної політики в області та впливатимують на прий-няття рішень на різних рівнях влади  щодо своїх прав та можливостей.

Сьогодні ми спрямували свої зусилля на пошук ресурсів та адвокацію потреб щодо створення багатофункціонального центру, де молодь зможе не лише змістовно проводити дозвілля, а й отримати необхідну інформацію, наприклад, щодо працевлаштування, стажування, розвитку громадських об’єднань у громадах. Ми прагнемо працювати не лише для молоді, а й з молоддю, вирішувати  проблеми спільно.

49745735_283346985684160_8662468661119811584_nЩо треба, щоб реалізувати цей проект?

Фундамент для реалізації ідеї створення Центру – ініціативні громадяни, об’єднані ідеєю створення платформи для всебічного розвитку молоді, нормативно-правова база, приміщення, погодження цього проекту керівництвом облдержадміністрації, розуміння актуальності даного питання депутатським корпусом Кіровоградської обласної ради.

Ми претендуємо на кілька об’єктів нерухомості у місті, де можна відкрити такий центр. На жаль, усі вони перебувають у приватній власності, але ми не опускаємо руки і не втрачаємо надію. На розгляд депутатів обласної ради вже винесений проект рішення про створення такого молодіжного центру як юридичної особи та про виділення фінансування для нього. Це нові можливості для самореалізації та соціалізації молоді, її інтелектуального, морального, духовного розвитку, реалізації творчого потенціалу, молодіжного підприємництва, підвищення рівня обізнаності та мобільності. В умовах децентралізації цей потенціал вплине на кожну громаду і територію.

Тобто децентралізація дала більше фінансових можливостей для вас і молоді?

Децентралізація має позитивний вплив для молоді насамперед, адже ми – держслужбовці, просто провідники: можемо провести тренінги з написання проектів, залучення коштів міжнародних і всеукраїнських донорів і з обласного бюджету, підтримати реалізацію ідей місцевого рівня. А громада має нові можливості для вирішення нагальних потреб чи проблем, виключаючи бюрократичний підхід.

Тепер молоді не потрібно їхати або звертатися до Президента України чи голови КОДА, щоб реалізувати щось у своєму селі. Їм достатньо зібратися, прийняти рішення і зробити заявку на конкурс проектів. Далі ми допоможемо методично, рекомендаційно і фізично. Задіємо необхідні гілки влади і допоможемо реалізувати їхню ідею.  Прецидентами стали: ремонт і оздоблення зупинок, прибирання паркових зон, створення безкош-товних гуртків, проведення свят, допомога людям похилого віку і т. д. Ми не беремо на себе всю роботу, однак сприяємо її виконанню.

Державна політика спрямована не тільки на студентів і школярів. Як ви охоплюєте старшу вікову категорію?

У нас підписаний спільний наказ із центром зайнятості населення: працюємо з їхніми клієнтами, проводимо безкоштовні тренінги з мотивації, психологічної реабілітації. Співпрацюючи з різними службами, ми можемо допомогти у вирішенні питань працевлаштування, пошуку житла, отримання освіти, участі у громадському житті міста, якщо людина звернеться безпосередньо.

49899322_234637524089068_3897382899258753024_nЯк ви можете окреслити портрет сучасної молоді?

Вимоги часу до молоді сьогодні – це виклик. Вона має бути прогресивною, з вогником у душі до новизни та креативності, неупередженою, безстрашною та вірити у свої сили, безкомпромісною у пошуку істини та справедливості, зі здоровим суспільним максималізмом, потенціалом забезпечити в сучасних умовах історичний прорив нашої держави. Країні наразі потрібні освічені, патріотично налаштовані, здорові, мислячі громадяни. Такий набір якостей – реальний внесок молоді у справу державотворення та прогнозування долі всієї нації. Це наслідок того, що молодь володіє інформацією, знає свої права, розуміється на суспільно-політичних процесах. Події в країні так чи інакше змусили молодь стати більш соціально і політично активною. Сучасна молода людина націлена на зміни: здатна не тільки розвиватися сама, а й рухати вперед усю країну.

Чи встигає держава за активністю молоді?

Ми зараз нарощуємо темпи. Децентралізація має змінити підходи до ведення молодіжної політики, зменшити бюрократизм у стосунках громадян з органами влади та місцевого самоврядування. Ми прогресували ще й у тому, що затвердили програму національно-патріотичного виховання дітей і молоді у 2018 році. Цьому передував великий обсяг річної роботи із залученням громадських діячів, структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних органів міністерств та відомств України в Кіровоградській області.

Чи була така програма до початку військових дій на сході, і в чому її особливість?

Такої програми ще не було, вона взагалі є інновацією в Україні. Раніше теж проводилися заходи національно-патріотичного виховання, але сьогодні з’явилася потреба в комплексному підході й ресурсі для нього. Ця програма передбачає комплексну систему заходів щодо фізичного розвитку дітей і молоді, формування національних та духовних цінностей життя, усвідомлення громадянського обов’язку та відповідальності за державу. Не випадково до  цього напряму роботи долучена й Українська Православна Церква. Для національно-патріотичного виховання молоді ми обрали найкращі практики роботи з дітьми – вишколи, таборівки, спортивні змагання, воєнно-історичні реконструкції, виїзні екскурсії і подібне. Усі вони спрямовані на те, щоб згуртувати дітей і молодь навколо національної ідеї. За участі міжнародних експертів наші педагоги проходитимуть підготовку для проведення такої роботи. 

Чи можна виокремити типові проблеми, які турбують молодь і з якими приходять до вас?

Якщо кілька років тому молодь хотіла дізнатися хоч щось про гендерну політику, то сьогодні посередній студент, на відміну від чиновників, запросто пояснить, що таке гендерний дисбаланс і як викорінюються гендерні стереотипи у суспільстві. А от зараз цікавить гендерне бюджетування, є запит на коучинг та фандрайзинг, молодіжне підприємництво. Усе, що пов’язано з молодіжною політикою, не можна порівняти з жодною іншою сферою, кожна буде вузькопрофільною. І навпаки, у кожній сфері життєдіяльності присутня молодь. Усе активно змінюється, бо суспільство швидко рухається і змінюються його потреби. Якщо раніше молодь хвилювали здебільшого матеріально-побутові проблеми, то зараз актуальними є запити на конвергентну розвиненість особистості.

Найчастіше звертаються до вас із особистими ідеями чи командними? Старше покоління нарікає на те, що сьогодні молодь не вміє спілкуватися, закривається у соцмережах….

Я не бачу нічого поганого у тому, що молодь активно використовує результати технічного прогресу. Якщо говорити про командність чи одноосібність, то важко виокремити. Якщо і приходять індивідуально, то часто вони є очільниками організацій, які опікуються молоддю. Як приклад, молоді люди, які окреслили проблему масової появи написів на парканах і будівлях. Вони дізналися, що це прихована реклама груп у соціальних мережах, через які розповсюджують наркотичні засоби. Інформації щодо їх походження не було. Ми спільно закупили для них фарбу, щоб можна було замалювати ці написи, залучили управління ювенальної превенції, провели кілька акцій, і не тільки у Кропивницькому, а й у найбільших містах області. Це була ініціатива відповідальних юнаків, яка знайшла підтримку. Зрозуміло, це не масштабний проект, але – приклад дієвої справи та небайдужої молоді до соціально гострої проблеми і конкретне її вирішення. А конфлікт поколінь існував завжди. Просто старшим людям треба не припиняти навчатися новому і дозволити молоді вчитися на своїх помилках. Тоді буде порозуміння і повага між людьми різних вікових груп.

Як вважаєте, молодіжну політику має проводити молодь чи варто її довірити спеціалістам?

Варто враховувати потреби молоді, але реалізовувати молодіжну політику мають і ті, в кого є суттєвий успішний досвід.  Ми маємо зробити все, щоб молоді люди відчували, що зараз їх час, їхня відповідальність, та активно впливали на життя суспільства. Люблю молодих, енергійних, сповнених мрій і надій, таких, котрі перебувають на важливому етапі розвитку особистості, фахового становлення, формування світогляду, ідеалів, переконань.
Я вірю, що спільними зусиллями ми зможемо здійснити перехід на нові рівні розвитку України: економічного, соціального, культурного та духовного.
Мрію бачити молодих українців активними творцями сьогодення та майбутнього, палкими патріотами свого народу!

[11.01.2019 14:33]
Інші записи від автора:
1 091