Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

«Коронавірус досить швидко перекинувся на економіку», – думка нардепа попереднього скликання

Ми продовжуємо збирати компетентні думки щодо впливу жорстких обмежувальних заходів в умовах пандемії коронавірусу на державні й бізнес процеси. Сьогодні говоримо про неконкурентні умови для підприємців під час карантину, соціальну відповідальність бізнесу, забезпечення працюючих громадян трансфером до/з роботи, доплати медикам і про те, хто повинен годувати армію. Погляд народного депутата України VIII скликання Олександра Горбунова читайте у невеликих тематичних коментарях.

Карантин ефективний, коли його дотримуються усі

Проїжджаючи містом я помітив, що режим карантину створив для підприємців досить неконкурентні умови. Чомусь деякі непродуктові магазини та гіпермаркет з досить пристойними ресурсами працюють, а профільні представники малого та середнього бізнесу – зачинені, залишившись без можливості заробляти на життя. Це не зовсім чесно. Наразі десятки тисяч людей залишилися без засобів на існування. Карантин – це не привід для збагачення чи отримання надприбутків. Це вимушена міра для запобігання поширення пандемії. І ефективний він тоді, коли його дотримуватимуться всі.

Спекуляція і соціально-відповідальний бізнес

З перших днів впровадження карантинного режиму, український бізнес поділився на тих, хто акумулював свої зусилля для допомоги медичним закладам і населенню, і тих, хто взявся спекулювати на ситуації. Завищення цін на ліки і засоби захисту в десятки разів – ще тиждень тому апарат ШВЛ можна було придбати приблизно за 8 000$, сьогодні ж – це вже десятки тисяч. Крім цього, я отримую сигнали про те, що обленерго вимагає від підприємців сплатити ліміти за електроенергію згідно з договорами. Але про які ліміти може йти мова, коли бізнес не працює і не користується електроенергією?! Думаю, всі мають розуміти, що карантин – це форс-мажорні обставини. Ті самі, про які зазвичай пишуть в кінці кожного договору. Коронавірус досить швидко перекинувся на економіку, проте соціальну відповідальність ніхто не скасовував.

Усім працюючим – трансфер від роботодавця

Маємо трохи парадоксальну ситуацію, коли люди змушені  працювати в звичному режимі, а доїхати нічим. Я вважаю, що власники підприємств усіх форм, державні та комунальні установи, повинні забезпечити своїх працівників можливістю добиратися  на роботу/з роботи. Або ж умовами для дистанційної роботи. Є багато людей, які живуть за містом, а працюють у Кропивницькому. Наразі вони не мають можливості дістатися до роботи і деякі роботодавці замість того, щоб знайти компроміс, не вживають жодних заходів. На мою думку, у цьому випадку вирішити проблему може відповідне розпорядження обласної чи міської влади, не чекаючи поки про це подбає Уряд.

Держава не має права відмовлятися годувати свою армію під час війни

Про те, що епідемія переросте в пандемію почали говорити ще наприкінці 2019 року. Офіційно в Україні про це говорили вже в лютому. Часу для перерозподілу бюджетних коштів на необхідні для боротьби з вірусом статті було абсолютно достатньо. Натомість, місцеві адміністрації отримали з Офісу Президента листи з вимогою бути в готовності безкоштовно забезпечувати військові частини продуктами і персоналом, який готуватиме їжу… Це недопустимо! Держава не має права відмовлятися годувати свою армію під час війни. Стратегічно важливі бюджетні витрати взагалі не повинні навіть розглядати, як такі, що можна відмінити. З економити можна на будь-чому, але не на армії. Питання національної безпеки, на захисті якої сьогодні стоїть українська армія, і здоров’я нації – однаково важливі.

Доплати медикам – обов’язкові

В умовах підвищеного ризику й навантаження на медиків інфекційних відділень, перше, що має зробити влада усіх рівнів – це подбати про гідну оплату працю для них. Не погодинну, яка фактично нічого не змінює, а оплату, яка б виправдовувала всі ризики. Це добре, що лікарні України почали спільними зусиллями забезпечувати апаратами ШВЛ і засобами захисту, але мені відомо, що деякі медики-інфекціоністи у Кропивницькому вже почали звільнятися через невідповідність оплати праці усім ризикам захворіти на коронавірус. Я переконаний, що всі медики, які контактують з інфікованими на різних етапах, в тому числі і працівники швидкої допомоги, повинні отримувати підвищену зарплату й надбавки за навантаження. Певні кроки вже озвучені на рівні Уряду, але цього недостатньо, потрібна і підтримка місцевої влади. І взагалі, дуже хочеться чути від перших осіб міста та області всю правду. Вважаю, що громада сьогодні повинна отримувати інформацію про реальний стан речей, всі деталі такими, якими вони є – як розвивається пандемія в нашому місті та області, скільки є масок, тестів, ліжко-місць, медичного персоналу, як він забезпечений і, основне, які проблеми існують. Щоб вчасно можна було організовувати суспільство і соціально-відповідальний бізнес та вирішити все не тоді, коли вже запізно, а коли ще все можна контролювати. Перемога над черговим непростим викликом сьогодення в зоні спільної відповідальності кожного з нас.

[27.03.2020 11:20]
Інші записи від автора:
1 029