Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Коротко про реформування шкільної освіти: чому, як і коли

44202331_262287147961704_7454690571488067584_nОсновна мета освітньої реформи – допомогти дітям бути щасливими і самореалізованими у світі, який через 15-20 років точно не буде схожий на той, у якому ми живемо зараз. Із погляду реформи тепер школа орієнтуватиметься на те, щоб навчити дітей мислити, аналізувати та логічно обґрунтовувати свою позицію, творчо підходити до вирішення конкретних практичних завдань, висловлювати власну думку та керувати своїми емоціями, а не тільки запам’ятовувати дати, числа, правила і визначення. Вчитель із ретранслятора знань, який припиняє говорити лише для того, щоб опитати учнів, перетвориться на ментора і фасилітатора. Його завдання – навчити дитину вчитися і шукати якнайкращі рішення для окремих питань або задач у групі.
Про необхідність реформи освіти говорили уже давно. Але законодавча база для її втілення почала будуватися тільки у 2016 році.

Основні документи, які дали старт реформуванню школи

 • Концепція “Нова Українська Школа” – 14 грудня 2016 року схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України №988-р
 • Закон України “Про освіту” – набрав чинності 28 вересня 2017 року
 • Державний Стандарт початкової освіти – 21 лютого 2018 року
 • Проект Закону України “Про повну загальну середню освіту” – 2 травня 2018 року; його ухвалення Верховною Радою України планується уже нинішньої осені

ДО ЧОГО ТРЕБА БУТИ ГОТОВИМИ БАТЬКАМ ШКОЛЯРИКІВ?

Загальна тривалість шкільної освіти збільшується до 12 років

 • початкова освіта – 4 роки
 • базова середня освіта (гімназія) – 5 років
 • профільна середня освіта (ліцей або заклад професійної освіти) – 3 роки

Ліцеї можуть бути академічного або професійного спрямування. Якщо учні разом із батьками обирають профільне навчання, то вивчатимуть близько п’яти предметів поглиблено, а не робитимуть вигляд, що опановують 15– 20 дисциплін.

Відтепер освіта є максимально гнучкою, а школа навчатиме, як застосовувати інформацію із підручників у щоденному житті. Навчальний процес повністю орієнтований на формування компетентностей  «динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, проводити професійну та/або подальшу навчальну діяльність».

Закон виділяє 10 ключових компетентностей:

 • Спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами
 • Спілкування іноземними мовами
 • Математична грамотність
 • Компетентності у природничих науках і технологіях
 • Інформаційно-цифрова компетентність
 • Уміння вчитися впродовж життя
 • Інноваційність і підприємливість
 • Громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей
 • Обізнаність та здатність до самовираження у сфері культури
 • Екологічна грамотність і здорове життя

Для того, щоб допомогти учням опанувати ці компетентності, вчителі самі мусять отримати певну свободу. Раніше вчителі не лише виконували програму, а й викладали навчальний матеріал тільки так, як вказали районний методист, завуч і директор школи. Тепер же закон «Про освіту» надав учителю можливість самостійно обирати методи навчання, бо саме вчитель якнайкраще знає дітей, яких навчає, та клас, із яким працює. Найголовніше у цьому процесі – досягати результатів, яких вимагає Стандарт освіти. А якими методами і в якому темпі будуть вони досягнуті, учитель обирає самостійно.

Один із девізів Нової української школи – «Школа, дружня до дитини». Але за задумом законодавців, вона має бути дружньою і до батьків, і до вчителів, і до адміністрації школи. Для цього змінюється шкільна система управління. Тривалий час школи перебували у занадто сильній залежності від районних управлінь освіти. Відтепер управління освіти мають не контролювати школи, а допомагати їм, робити усе можливе для їх успішної діяльності.

Принципово новою для української освіти є виборність директорів та фінансова автономія навчальних закладів. Система, за якою одна людина могла обій­мати посаду керівника школи протягом понад 20-ти років, іде у минуле. Тепер кожен директор призначається за результатами конкурсу, а не за рішенням керівника управління освіти. Право голосу під час обрання директора буде і у батьків, і у представників громадських організацій, і у педагогічних колективів. Одна людина може бути директором однієї школи не більше двох термінів по 6 років. У випадку, якщо людина стає керівником уперше, то її перебування на посаді триватиме 2 роки. Директор школи має право самостійно наймати педагогів і своїх заступників. Фінансова автономія шкіл – це не тільки можливість мати окремий рахунок і проводити тендери із закупівель усього необхідного. Це насамперед фінансова прозорість, що дає можливіть усім охочим ознайомитися зі шкільним кошторисом, в якому зрозуміло, скільки коштів, з яких джерел і на які потреби надійшло та як і на що витрачено. І, найголовніше, як витрачені кошти поліпшили навчання дітей у цій школі.

Для того, щоб допомогти школі впоратися з новими для неї викликами, у структуру управління школою вводиться піклувальна рада. Вона матиме три прості, але важливі функції:

 • формує стратегію розвитку школи у тісній співпраці із керівництвом навчального закладу
 • знаходить додаткове фінансування  для реалізації цієї самої стратегії
 • контролює витрачання кошторису, діяльність керівництва школи та правильність реалізації стратегії

До складу піклувальної ради мають входити:

 • батьки, діти яких вчаться у цій школі;
 • колишні учні цієї школи;
 • успішні люди, яким довіряє громада;
 • представники громадських організацій.

Піклувальна рада створюється за рішенням засновника. У Кропивницькому засновником усіх шкіл є міська рада. Саме вона своїм рішенням може або створити, або уповноважити на цю дію управління освіти.

2018 рік – лише початок реформи. Вона розрахована на 12 років, тобто до 2030-го. Саме тоді і буде перший випуск учнів, які нинішнього першого вересня вперше сіли за парти.

Алла Волошина

[13.10.2018 11:21]
Інші записи від автора:
137