Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Людмила Дашицька – нотаріус-новатор

Нотаріус – професія, що вимагає абсолютної відповідальності та виключної уваги до найменших деталей. Сучасний нотаріат в Україні налічує близько 5,5 тисяч нотаріусів, переважною більшістю з яких є приватні – майже 4,5 тисяч. Ми поспілкувалися з людиною, яка свої професійні орієнтири спрямовує не лише на стандартні нотаріальні дії. Вона сміливо рухається в напрямку новаторства, і в своїй діяльності відслідковує всі прогресивні тенденції можливого подальшого розвитку нотаріату, допомагає вирішувати питання особам іудейського віросповідання, знає все про іноземних інвесторів і про те, які найважливіші кроки необхідно зробити Україні, аби інвестиційний клімат став набагато привабливішим.
Про тонкощі нотаріальної справи, професійний і особистий успіх розповіла журналу приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Людмила Дашицька.

Панi Людмило, що для вас означає успіх? Професійні досягнення і жіноче щастя, про яке так багато говорять, залежать одне від одного?

Для мене успіх – це реалізувати себе у всіх найважливіших сферах життя: професійній, особистій, суспільній. Моє жіноче щастя залежить, в більшій мірі, від професійних досягнень. Я не відчуватиму себе сповна щасливою без успішної професійної самореалізації… Навіть якщо буду найкращою мамою, дружиною і господинею. Для мене важливо щодня зростати, ставати кращою версією себе, а біля кухонного мартену таке зростання майже неможливе. Хіба що, я стану ще однією Юлією Висоцькою… (Усміхається.).

Нотаріуc – професія без гендерного маркування? Жінки й чоловіки у цій професії мають рівні права, якщо говорити про переваги у виборі нотаріуса клієнтами?

Звісно рівні. Де сказано, що то професія лише для жінок? Інша справа, що самі чоловіки не прагнуть йти у цю професію, бо тут все ж таки  менше драйву і більше розсудливості, уваги й відповідальності. Нема того постійного руху, який так потрібен більшості чоловіків. Але двері нотаріату відкриті для кожного. Хоча, закордоном, навпаки. Більшість нотаріусів саме чоловіки… В основі сутності будь-якої жінки є емоційна складова і нотаріус-жінка здатна краще вникнути в ситуацію, розглянути її всебічно. Жінка більше по своїй природі здатна на співчуття, емпатію. Хоча такі здібності для самої нотаріус-жінки – велике навантаження, бо все пропускаєш через себе.

В чому головний секрет вашого особистого професійного успіху?

Робота, робота і ще раз робота! По 13-15 годин на добу, часто без перерви на обід, походів в кіно… Навіть косметолога і майстра манікюру буває доводиться викликати до свого офісу, щоб не втрачати дорогоцінний час. Як кажуть, «підкова приносить вдачу, якщо прибити її до себе, і почати пахати, як кінь». Особливо важливим для мене є особистий розвиток. Ми живемо у мінливі часи – ситуація навкруги змінюється щохвилини. Не будеш встигати –залишишся на узбіччі. Так склалося, що переважна більшість моїх клієнтів – іноземці, теперішні й потенційні українські інвестори, для яких стабільність і зрозумілість діючого законодавства держави, незмінність правил гри на ринку та письмові гарантії захисту прав інвесторів є ключовими факторами у рішенні вкладати свої кошти в Україну. За своїми функціями нотаріус може забезпечити виконання останньої з наведеної вище тріади умов. Стабільність політичної системи цілком може привести й до появи перших двох факторів. Принаймні, я особисто, співпрацюючи з новообраною законодавчою та новопризначеною виконавчою владою, маю на це сподівання.

Ви – нотаріус-новатор. Розкажіть про напрямки, які є вашому щоденному розпорядку, але, якими займається далеко не кожен нотаріус.

Намагаюся завжди тримати руку на пульсі усіх нововведень, вивчаю світові тенденції… Сподіваюся, що найближчим часом дієві реформи і так званий «електронний нотаріат», модель якого існує в більшості розвинених країн світу, започаткують нову еру розвитку нотаріату. Коли нотаріуси матимуть можливість укладати «smart-контракти», які передбачатимуть розрахунки навіть у криптовалюті. Все це може стати можливим при впровадженні інноваційних IT-рішень і технологій блокчейн. З одного боку – це виклик консервативному «паперовому» нотаріату, а з іншого – зручність для іноземного інвестора з тих країн, де не один рік практикують подібні smart-контракти. Якщо доступно, то smart-контракт – це угоди, що викладаються за допомогою автоматичних програм, факт набуття обставин фіксується в системі блокчейнів, а ідентифікація сторін відбувається шляхом використанням електронного цифрового підпису. І при укладанні такого контракту, лише нотаріус може встановити особу «електронного гаманця». Якщо ж говорити про те, чим займаюсь я і рідко інші нотаріуси, то в Києві, при посвідченні заповітів осіб іудейського віросповідання, я застосовую Закон України «Про поховання та похоронну справу», а саме статтею 6, що стосується розпорядження заповідача поховати його згідно релігійної традиції і, відповідно, призначаю виконавця заповіту. Напрямок непростий, але дуже важливий для моїх клієнтів. Крім цього, практикую посвідчення так званих «медичних довіреностей», які починають користуватися попитом з розвитком медичної реформи. Зміни і цій частині стосуються телемедицини для віддаленої сільської місцевості, коли нерозголошення стану пацієнта лікарем виходить на перший план.

Робота з українськими інвесторами – один з ваших профільних напрямків… В Україні покращуються інвестиційні умови? Що найважливіше для закордонного інвестора?

Якщо ви про зміни за період приходу до влади нових людей – лідерів нової формації, то про якісь суттєві зміни ще говорити зарано. Єдине, про точно можу говорити, так це про те, що з призначенням нового голови уряду, Міністра юстиції України, в іноземних інвесторів з’явилося більше зацікавленості щодо внесків в українську економіку і, насамперед, у галузь розвитку сільського господарства. Значні перспективи для входження іноземних інвестицій дав візит до України Прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу і його переговори з Президентом України Володимиром Зеленським. Значні сподівання інвестори покладають на візити Президента України до США і зустріч із Дональдом Трампом. Прогрес в питаннях іноземних інвестицій є очевидним і, на мою думку, справа лише за якимось невеликим проміжком часу. Найбільш необхідною умовою для інвестиційної привабливості в Україні є, перш за все, розробка і впровадження сталого інвестиційного законодавства, яке б гарантувало права власності інвестора.


Текст: Неля Желамська

[17.10.2019 12:48]
Інші записи від автора:
1 197