Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

МАФи, ларки, кіоски

44180483_2143855138990670_3256803357582426112_nМафи, кіоски, ларки… так називають тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності.  Вони представляють собою одноповерхові будови, що  виготовляють із полегшених конструкцій і встановлюють тимчасово, без фундаменту. Законотворець чітко визначив, що єдиною підставою для встановлення таких споруд є паспорт прив’язки. Той, хто бажає звести кіоск, обов’язково повинен звернутися до управління містобудування та архітектури міськради й отримати паспорт прив’язки, дотримавшись усієї законної процедури.

За офіційними даними міської ради Кропивницького у 2017 році управління архітектури видало 99 паспортів прив’язки. Слід зазначити, що не всі отримували паспорти для встановлення нових торгових яток. Частина із цих 99 дозволів були продовжені для вже існуючих споруд. Приміром – 9 паспортів на уже встановлені торговельні споруди «Ятрань». Тільки за 7 місяців 2018 року у Кропивницькому видали 69 паспортів прив’язки. Із червня, через вето, яке наклав міський голова, дозволи на зведення кіосків не видаються.

44262526_322202558591965_4210850756644831232_nЛідером за кількістю отриманих паспортів прив’язки торік був Сергій Іванович Шамардін. Він отримав дозволи на встановлення 18 кіосків на вул. Генерала Родимцева. Сергій Іванович Шамардін значиться як позичальник коштів у майновій декларації Олександра Сергійовича Шамардіна за 2017 рік, який є депутатом міської ради.
Безсумнівним лідером за отриманими дозволами вже поточного року є ПП «Сервіс Кіровоград» Миколи та Лариси Онулів: вони отримали право на будівництво 36 споруд на вул. Академіка Тамма. Другу позицію утримує подружжя – Віталій та Ольга Бєлови. Вони разом отримали дозволи на встановлення 9-ти кіосків, що оформили на ПП «Лайнбуд-Кір», власниками якого значиться подружжя, та безпосередньо на ім’я Ольги Бєлової.

Андрій Райкович, міський голова Кропивницького:

райкович1Треба зводити до мінімуму бажання та амбіції тих людей, які створюють велику кількість торговельних площ, а потім здають їх в оренду. Це вже інвестиційні проекти, тому мають коштувати дорожче. Не має бути ситуації, коли одна торгова точка площею 30 м² сплачує до бюджету 12 тис. грн, а інша, така ж – у межах 300 грн. Переконаний, ми повинні турбуватися, щоб наші місцеві підприємства, які виробляють продукцію харчової чи легкої промисловості, мали свої торговельні майданчики. Щоб вони мали можливість у законний спосіб реалізовувати власну вироблену продукцію і наповнювати наш місцевий бюджет. Тоді кінцевий споживач отримує продукцію із мінімальною націнкою. Чому торговельні площі у місті мають займати мережі, які фінансують бюджет іншого регіону?.. Повинно бути навпаки – виробник, який наповнює нашу місцеву казну, має першочергове право на підтримку.

Ми маємо встановити правила, які унеможливлять хаотичне розміщення кіосків. Ці правила мають бути надзвичайно прозорими. Найближчим часом ми їх розробимо і доведемо до відома громади. Там буде вся інформація про локації, де можна будувати, враховуючи всі соціальні потреби та регулюючі законні норми. Окрім того, право на розміщення кіосків має здобуватися на конкурсних засадах.  Для того, щоб дати можливість відповідним виконавчим органам створити цю схему та порядок розміщення тимчасових споруд у Кропивницькому, мною й було проголошено табу на видачу дозволів на встановлення тимчасових споруд на певний період.

Вадим Мездрін, начальник управління містобудування та архітектури Міськради міста Кропивницького:

мєздрін справаЯ вважаю, що потрібна повна заборона на встановлення кіосків. У цей час ми повинні провести моніторинг усіх існуючих споруд, і вже тоді думати, що з ними робити. Найперше – потрібно змусити власників кіосків платити кошти у бюджет. Адже переважна більшість не сплачує ні копійки. Тому можуть дозволити собі поставити іржаві вагончики, наклеїти на них «оренда» і чекати роками. А якби власник щомісяця сплачував певні кошти до бюджету, то він уже б думав чи варто… Річ у тім, що для отримання паспорту прив’язки не обов’язково мати документи на землю. Як розтлумачили в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, надання інформації, згідно з документами на землекористування, не є обов’язковим при оформленні дозволу. Урегулювання цього питання Мінрегіонрозвитку залишило на розсуд місцевої влади.

Я думаю, що потрібно йти шляхом створення місцевої комплексної схеми розміщення тимчасових споруд у Кропивницькому – розробити конкретну карту-схему, на якій, приміром, зображено квартал і вказано, де розміщені комунікації, зупинки, клумби, тощо. Потрібно чітко схематично вказати де можна встановлювати кіоск, а де не можна. Із урахуванням усіх норм та правил. Більш того, я вважаю, що ми маємо йти шляхом, яким пішли у Києві, –  визначати, яку групу товарів можна реалізовувати у тому, чи іншому кіоску:  тут тільки газети продаємо,  а тут, приміром, біля школи, ніяких цигарок і алкоголю. Усе це можна на місцевому рівні ухвалити.

Михайло Бєжан, депутат міської ради, голова постійної комісії з питань промисловості, транспорту, зв’язку, торгівлі, сфери послуг, захисту прав споживачів:

бєжанВелика кількість МАФів у Кропивницькому – це, насамперед, результат хаотичного роздавання земельних ділянок і паспортів прив’язок міською радою попередніх каденцій. Перше, що на мою думку, треба зробити – це припинити видавати паспорти прив’язок і заборонити змінювати цільове призначення земельних ділянок. Часто на сесію міської ради від імені учасників АТО чи інвалідів виносяться проекти рішень про передачу у користування земельних ділянок під гаражі чи будівництво будинку, а потім змінюється їх цільове призначення і на тих місцях з’являються магазини чи МАФи.

Я вважаю, що кожен повинен займатися своїми справами: виконавчі органи – розробляти і впроваджувати програми, тісно взаємодіяти з правоохоронними структурами, а ті в свою чергу контролювати, розслідувати і карати.  Поки в цих функціях незрозумілий хаос – депутати замість того, щоб представляти інтереси громади і співпрацювати з виконавчими органами, пишуть програми для міської ради і повчають профільних спеціалістів. А контролюючі і каральні повноваження правоохоронних органів чомусь намагаються перекласти на виконавчі органи. Саме так відбувається і в ситуації з незаконними МАФами. Законами й положеннями чітко прописані всі регулятивні процеси, але по факту їх ніхто не дотримується.

Поки кожен вважатиме себе компетентним спеціалістом у будь-якій сфері,  порядку не буде. Той, хто хоче справді зробити краще місту, має приходити, пропонувати і допомагати реалізувати, а не створювати приводи для піар-кампаній і власного самовираження.

Людмила Харламова, голова правління Кіровоградської обласної організації Національного союзу архітекторів України:

харламоваНаше місто перетворюється на суцільний базар. Невипадково колишній мер міста Мухін назвав цей процес «продовженням 7-го кілометра». Людині, яка приїздить у наше місто, найперше, що впадає в око – суцільні кіоски і розповзання базару по всій території міста. Більш того, за більшість цих кіосків ніхто не платить. Тобто місто захаращується, і нічого не отримує за користування землею. Коли земля хоча б узята в оренду, то місто з цього щось має. А у нас  просто дарують територію, дають можливість заробляти… Приміром, ситуація із кіосками навпроти «АТБ» по вул. Пашутінській. Вони усі розташовані на комунікаціях, ніякого естетичного вигляду немає, дерев’яшки, цеглинки під ногами. Усе це в калюжах, бо під кіосками протікає водогін. До того ж  вони всі розташовані за офіційною межею ринку, за «червоною лінією», на  проїжджій частині. Тут навіть не треба бути фахівцем, щоб розуміти, що це повний безлад. Про естетику ми взагалі не говоримо.

Вихід із цієї ситуації – створення єдиних правил та комплексної схеми розміщення кіосків на основі усіх зібраних норм законодавства.  Тобто ми маємо відпрацювати чіткі позиції, які викладені для наочності у схемах. А ці правила мають враховувати багато факторів: пожежні та побутові розриви, умови видимості для безпеки дорожнього руху, наявність комунікацій та багато іншого.

Дмитро Васильєв

 

[11.10.2018 12:50]
Інші записи від автора:
479