Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Марина Смаглюк: Міська рада – це своєрідна правова кузня

Робота юриста в органах місцевого самоврядування охоплює настільки широке коло питань, що не може не зацікавити навіть досвідченого спеціаліста. А якщо до виконання широкого кола обов’язків у роботі фахівця додати довіру керівника, командний дух і можливість розвиватися в професії, вийде формула, яка привабить і спеціаліста-початківця. У цьому переконана начальник юридичного управління міської ради міста Кропивницького Марина Смаглюк.

Існує стереотип, що робота в міській раді монотонна й низькооплачувана, якщо фахівець не має багаторічного досвіду державної служби. Чи зруйнувала таку тенденцію децентралізація?
Сьогодні заробітна плата посадової особи органу місцевого самоврядування є однозначно достойною. Щодо монотонності… Законодавство доволі плинне, за ним треба слідкувати, бути в темі майже всіх правових питань. Ще складніша справа – впровадити нововведення в роботу виконавчих органів місцевого самоврядування, щоб це було ефективним і обов’язково корисним для міста. Для цього потрібно бути не просто юристом, а менеджером із юридичних питань.

Щоб прийти працювати в міську раду, треба пройти конкурс. Сама процедура часто лякає претендентів. Наскільки конкурси є об’єктивними і чи під силу вони новачкам?
Ми оприлюднюємо на сайті міської ради перелік питань, в яких має бути обізнаний кандидат на посаду.
Усі кандидати на посаду повинні знати Конституцію України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» плюс фахові теми.
Які повноваження має управління, яке ви очолюєте?
Представництво і захист прав та інтересів виконавчих органів, ради у судах, перевірка на відповідність чинному законодавству нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування та їх розробка, правовий супровід діяльності виконавчих органів ради, надання безоплатної первинної правової допомоги населенню, моніторинг діючого законодавства та роз’яснення змін до нього – усе це повноваження юридичного управління міської ради міста Кропивницького.

Ви оцінюєте проекти нормативно-правових актів, програм, що пишуть виконавчі органи. Чи часто доводиться їх повертати на доопрацювання?
Дуже часто, і, на жаль, це стосується навіть типових помилок. Усі проекти рішень міської ради, виконавчого комітету, розпорядження міського голови, відповіді на інформаційні запити від громадських активістів і журналістів, правоохоронних органів перевіряються нами. І хочу відзначити, що у нас дуже активний процес співпраці між усіма учасниками.

У вас в управлінні працюють доволі молоді фахівці. Як вдалося згуртувати команду?
Колектив з’явився не сам по собі, ми його формуємо. І ми постійно шукаємо нових спеціалістів. Нещодавно два спеціаліста з нашого управління перейшли на керівні посади в інші відділи тимчасово виконуючими обов’язки. Було нелегко. Тепер ми щасливі, що у нашому штаті працює спеціаліст із досвідом роботи у Господарському суді. У нас у команді повна довіра і, думаю, через це колеги ставляться більш відповідально до моїх завдань. Як взагалі можна бути невмотивованим і незарядженим, коли на будь-яке твоє запитання тут дадуть відповідь, а будь-яку помилку сприймуть за досвід?! Якби не такий колектив, то не було б якісної роботи. До речі, ми легкі на підйом, маємо в управлінні власні традиції.

Наскільки часто спеціалісти юрвідділу змінюються?
Ми горді з того, що спеціалісти, попрацювавши в нашому управлінні, стають успішними практикуючими адвокатами, суддями різних інстанцій, юристами підприємств, приватними підприємцями. Деяким період роботи у нас був необхідний для того, щоб зрозуміти, який напрямок обрати далі. Серед наших «випускників» є навіть МC (Master of Ceremonies. – Ред.). Є ким пишатися! Наразі четверо наших працівників за крок від отримання свідоцтва адвоката, проходять стажування. Згідно з судовою реформою, з 2020-го року, щоб представляти інтереси в судах, треба бути виключно адвокатом. Тому ми до цього вже будемо готові.

Тобто, орган місцевого самоврядування – це хороший стартовий майданчик для подальшої кар’єри?
Сто відсотків. Міська рада – це своєрідна правова кузня, бо в своїй роботі ми охоплюємо різні галузі права. Тому потім, при зміні роботи, юрист зможе опанувати будь-яку сферу.

Які судові справи здебільшого доводиться відстоювати юристам міської ради?
У нас багато справ, що стосуються спадку: держава наділила органи місцевого самоврядування повноваженнями представництва у спорах між спадкоємцями, які відстоюють своє право на майно в суді. Багато спорів щодо стягнення орендної плати і розірвання договорів оренди у разі їх невиконання, щодо права користування територіями загального користування, які стосуються рішень щодо виділення земельних ділянок ще в 90-х роках. Тоді чомусь земельні питання вирішувались із суттєвими порушеннями законодавства, тож ми «успадкували» такі справи. Трудові спори, зокрема поновлення на посаді, – іще одна категорія справ, у яких беруть участь наші юристи. У нас діє доволі якісний Порядок демонтажу тимчасових споруд, однак є в місті підприємці, які через суд вимагають його скасування. Житлові спори – теж не виняток. Наші юристи беруть участь у спорах щодо визнання права користування житлом та виселення людей.

Чи часто ваші працівники їздять на тренінги, семінари з підвищення кваліфікації?
Особисто я маю постійну потребу в нових знаннях. Тому і сама часто їжджу, і колегам пропоную різні тренінги і семінари. Звідти приїжджаєш завжди з новими ідеями, заряджений мотивацією, яку ми губимо у буденній роботі. На щастя, наша кадрова програма, що діє в міській раді, дозволяє працівникам відвідувати як платні, так і безкоштовні курси.

Що особисто вас мотивує працювати в місцевому самоврядуванні?
Мене мотивує те, що тут готові вислухати іншу думку, є потреба в мені, як керівникові, та моїх знаннях. Якщо тебе чують, ти бачиш, як твої ідеї впроваджуються, в тебе виростають крила і з’являється бажання далі щось змінювати. Взагалі переконана, що зміни відбуваються тільки тоді, коли працівники беруть на себе більше відповідальності. Я б хотіла, щоб у нашій галузі були віддані люди, бо якщо держава передає повноваження на місця, ми повинні їх фахово виконувати.

Текст: Світлана Дубина

[20.03.2019 16:27]
Інші записи від автора:
841