Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Олександр Горбунов: Країна в складні часи не може собі дозволити мати непрофесіоналів на відповідальних посадах

Про підсумки роботи обласної ради, перспективи появи аеропорту у Кропивницькому та ефективність чинних депутатів рад різних рівнів розповів журналу народний депутат України попереднього скликання, керівник фракції «ЗА МАЙБУТНЄ» у Кіровоградській обласній раді Олександр Горбунов.

Олександре Володимировичу, як ви оцінюєте роботу обласної ради за рік, що минає?

В мене багато питань до фаховості керівництва обласної ради. Наша фракція навмисно не голосувала за голову обласної ради. Надавати право керувати депутатським корпусом людині, яка жодного разу не була депутатом жодної з рад місцевого рівня і не має досвіду роботи в громадському секторі, – це великі ризики. Ефективності немає, і рік роботи це тільки підтверджує. Мою думку поділяють не лише мої колеги по фракції, а й депутати з інших політичних сил. Та попри цей важливий фактор ми робимо все можливе, аби рішення обласної ради відповідали інтересам громад нашої області.

Показник компетентності – у рішеннях обласної ради, їх підготовці й аргументації перед депутатами. Які з винесених за рік рішень були нелогічними?

Однозначно, це створення комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Кропивницький» і виділення 400 тисяч гривень на його двомісячну діяльність у нинішньому році, в тому числі 80 тисяч на зарплату на цей же період. Насправді ситуація така… Кропивницький не потрапив до програми фінансування будівництва аеропортів у 2022–2023 роках. Кабмін затвердив чотирнадцять міст, але Кропивницького серед них немає. Працюючи народним депутатом, я пропонував уряду кілька інших джерел фінансування нашої Льотної академії та аеродрому, і уряд ішов назустріч, приймаючи відповідні рішення. Для отримання статусу міжнародного аеропорту ще у 2019 році були виконані всі формальні умови, і повісити табличку можна було ще тоді, але це не значить зробити злітну смугу. Однією з рекомендованих норм Кабміну є будівництво аеропортів на відстані близько 300 км один від одного. Що маємо ми? Затверджене фінансування на аеропорти у Кривому Розі та Черкасах, до яких близько 100 км. Зважаючи на об’єктивні обставини, плани керівництва нашої обласної ради ніяк не вписуються в плани державного фінансування, а в місцевих бюджетах таких коштів просто немає. До того ж в мене велике питання до формування менеджерської групи, яка займається питанням будівництва аеропорту.

Чи логічно взагалі створювати комунальне підприємство, коли самого аеропорту ще немає?

Це марнотратство. Навіщо оплачувати роботу директора і бухгалтера, як мінімум, якщо їм немає що робити і що рахувати?! Аеропорт поки будується лише у гучних розмовах. Бюджет країни вже ухвалено, кошти розподілено і, повторюсь, на будівництво аеропорту у Кропивницькому не передбачено жодної копійки із попередньо заявлених менеджерською групою трьох мільярдів гривень. Про що ще можна говорити?!

А як щодо перспективи побудувати аеропорт за інвестиційні, а не бюджетні кошти?

В Міністерстві фінансів ми опрацьовували це питання і вивчали умови компаній, які готові інвестувати в проєкти в Україні, але будь-які інвестиції вимагають повернення коштів, і з мінімальними відсотками. Інакше, в чому тоді сенс інвестицій? Жоден бізнес-план будівництва аеропорту в Кропивницькому не знайде підтримки інвестора. Аеропорти отримують прибутки за рахунок кількості злетів і посадок, тобто, за користування злітною смугою. Хто «сідатиме» у Кропивницькому? Про це ніхто не думає. Для прикладу, аеропорт «Жуляни», маючи трафік, вигідне розміщення і близько двох десятків авіакомпаній у співпраці, не є рентабельним – йому не вистачає навіть на утримання. Інвестор не піде на такі ризики. Керівництво обласної ради не заглиблюється у суть цього питання, тому перспективи появи аеропорту за нинішніх обставин досить примарні. Я глибоко переконаний, що аеропорт для сучасного обласного центру – необхідність, але це вирішується точно не через комунальне підприємство.

Вас не обрали до Верховної Ради чинного скликання, але, можливо, хтось із нардепів, які представляють нашу область у парламенті нині, цим питанням займається?

Я взагалі не розумію, чим займаються чинні нардепи від нашої області. Всі ми спостерігаємо лише публічні скандали, я не бачу депутатської діяльності, а тим більше якоїсь активності у вирішенні питань міста чи області. І не бачу відголосків їхньої роботи, насамперед у Державному бюджеті України.

Ваша фракція впливає на прийняття рішень в обласній раді у глобальному сенсі?

Перебуваючи в опозиції, ми намагаємося аргументувати необхідність чи абсурдність прийняття того чи іншого рішення, пропонуємо шляхи вирішення, але сформована поки що більшість робить свою справу.

Ви є секретарем постійної комісії з питань бюджету, фінансів та інвестицій в обласній раді. Якщо порівнювати з вашим досвідом роботи у бюджетному комітеті Верховної Ради, то помітна велика різниця, не відчувається вашої присутності так, як це було під час парламентської діяльності…

Відрізняється сам формат роботи народного депутата і депутата місцевого рівня. Для розуміння всіх тонкощів бюджетотворення треба, як мінімум, детально проаналізувати роботу кожного розпорядника коштів. А для цього потрібен час – депутати обласної ради, зайняті на своїй основній роботі, часто просто фізично не можуть займатися чимось іншим.

Ваша депутатська ефективність у Верховній Раді навіть через два роки дає свої результати. Маю на увазі ремонт вулиці Вокзальної і загалом фінансування ремонтів доріг місцевого значення, де ви були ініціатором на законодавчому рівні. Ваші особисті очікування від роботи обласної ради виправдалися хоча б частково?

Я чекав від обласної ради більш продуктивної роботи. Багато хороших напрацювань просто відкинули, а нового не створили. На жаль, ефективність депутатського корпусу в багатьох аспектах залежить від керівництва. Кадрова чехарда та загальний низький професійний рівень частини посадовців і керівництва обласної ради, які роблять акцент не на суті й важливості рішень, а на власному піарі. Скажу одне: можливості обласної ради використовуються не на повну потужність, і наша фракція зробить все можливе, щоб цю ситуацію змінити. Мої очікування, як і очікування людей, які обрали чинний склад ради, розбилися об дилетантство керівництва обласної ради. Країна в складні часи не може собі дозволити мати непрофесіоналів на відповідальних посадах.

Текст: Неля Желамська

[29.12.2021 11:17]
Інші записи від автора:
140