Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Олександр Шамардін: Політика має залишатися за дверима міської ради, де мають захищатися інтереси людей

Їх об’єднує не лише шлюб і двоє синів – депутатство, громадська робота і спільні життєві інтереси досить вдало поєднуються у родині двох активних і незалежних особистостей.

Про спільну громадську діяльність, депутатську ефективність та підсумки роботи Кропивницької міської ради говоримо з депутатами кількох каденцій від політичної партії «Рідне місто» подружжям Олександром та Катериною Шамардіними.

Олександре, Катерино, інтерв’ю удвох – трохи незвичний формат, але в даному випадку не може не сподобатися нашим читачам. Наскільки два депутати з однієї сім’ї успішно співпрацюють вдома? Допомагає те, що представляєте одну й ту ж політичну силу, чи все ж присутня різність поглядів?

Олександр: Буває по-різному. Легко в тому, що ми однаково глибоко розуміємо суть питань, пов’язаних з депутатською діяльністю. Але бувають і питання, які вимагають пошуку компромісних рішень. Я практик, і завжди дивлюся на проєкти чи пропозиції з точки зору їх практичної реалізації. Катя заглиблюється в деталі, наповнює їх змістом.

Катерина: Як і в будь-яких сферах життя, у всіх людей виникають протиріччя, а в політиці тим більше. Важливо чути аргументи один одного, у нас партнерські стосунки. Так, Олександр лідер нашої політичної сили, і є питання, які під силу вирішити тільки йому, але в нашій депутатській діяльності рішення ми приймаємо спільно. До речі, був час, коли ми представляли різні політичні сили – я в районній, Олександр – в міській раді, але тоді ми теж вдало знаходили спільну мову.

Що для вас є найважливішим у громадській діяльності?

Олександр: Щоб не було розчарування і наша робота не була даремною. Більше десяти років ми докладаємо багато зусиль, щоб місто, і, зокрема, мікрорайони, де нас обирають депутатами, ставали кращим. Зміни суттєві – за ці роки для зручності людей, які живуть на Великій Балці, Кущівці, Катранівці й Завадівці, ми суттєво розвинули інфраструктуру. Це серйозна робота, на яку ми витрачаємо багато часу. Не все так просто, як здається на перший погляд. Наприклад, щоб відремонтувати певну дорогу чи освітлити вулицю, ми маємо донести цю необхідність міському голові, профільним заступникам міського голови та управлінням міської ради, врахувати інтереси мешканців інших мікрорайонів, де також є проблеми.  Останні два роки ми змушені були направляти значне фінансування на користь медицини, адже пандемія коронавірусу внесла неочікувані зміни скрізь. Ми розставляли пріоритети і продовжували шукати рішення для інших проєктів.

Як би ви описали кількома словами чинну каденцію?

Катерина: Як більш стабільну, порівнюючи з попередньою, коли в стінах міської ради відбувалися постійні кадрові зміни, політичні провокації і резонансні події. Можливо, це пов’язано з тим, що міський голова став більш конструктивно спілкуватися і співпрацювати з депутатським корпусом. Між депутатами чинної каденції відчувається більша взаємоповага.

Олександр: Я б назвав цю каденцію менш політизованою. Вона поки що без замовних виступів та популізму. Можливо, пізніше буде по-іншому, але за перший рік діяльності яскраво вираженої політики в роботі депутатського корпусу було значно менше, ніж у попередніх каденціях. Я завжди говорив, що політика має залишатися за дверима міської ради, де мають захищатися інтереси людей. Зараз відсутні провокації та інтриги. Чи не зміниться ця ситуація, буде видно згодом.

Три каденції депутатства у міській раді у вас за плечима, Олександре, дві у Катерини… Чим вимірюється депутатська ефективність?

Катерина: Якщо говорити особисто за нас з Олександром, думаю, люди вважають нас ефективними. Адже не вперше довіряють нам свої голоси та делегують повторно представляти їхні інтереси в раді. Вони знають, що до нас можна звернутися зі своїми проблемами, а ми докладемо максимум зусиль, щоб їх вирішити. Адже кожна людина хоче бачити своє місто комфортним та безпечним, відчувати себе захищеним та щасливим у ньому. Якщо кожен депутат буде працювати так, щоб люди бачили зміни на краще, відчували, що Кропивницький стає містом, в якому кожному комфортно жити, навчатися, розвиватися, працювати та відпочивати, то це буде ефективний депутат.

Олександр: Депутатська ефективність залежить ще і від керівництва міської ради. У цій каденції міський голова більш мудро керує процесами, але позитивні зміни, які ми бачимо в місті,– це спільна заслуга і спільна робота мера, депутатів та виконавчих органів влади. Це треба визнавати, говорити про це і не ділити депутатів на своїх і чужих. І головне, щоб це не було тимчасовою грою, щоб конструктивна робота міського голови і депутатів була стабільним явищем.

Які депутатські досягнення вважаєте найбільш важливими?

Олександр: Є багато реалізованих проєктів, деякі об’єкти були важливими не лише для містян, а й для мешканців області, які приїжджають в онкодиспансер. Ми домоглися того, щоб відремонтували вулицю Жуковського, яка до нього веде з Родимцева. Відремонтовано вулицю Десантників, по якій їздять вже нові тролейбуси й автобуси. Це стратегічні дорожні артерії мікрорайонів, і їх вдалося відремонтувати спільними зусиллями з міським головою Андрієм Райковичем. У випадку з провулком Середнім, який сполучає нижню Кущівку з іншою частиною мікрорайону, – з народним депутатом Олександром Горбуновим, який вніс мою пропозицію у статтю фінансування за рахунок державної субвенції. Самі ми б не змогли реалізувати все це, то велика колективна робота. І це лише невелика частина всього зробленого на окрузі. Кожен депутат від нашої партії щороку звітує про виконану роботу, у нас щоразу об’ємні звіти і справді є що показати.

Катерина: Мікрорайони Кущівка, Велика Балка, Катранівка змінилися досить суттєво. Ні транспортного сполучення, ні елементарної інфраструктури раніше там не було. Тепер це комфортні для проживання райони: торговельні комплекси, супермаркет, аптека, тротуари, освітлені вулиці. Так, ще є над чим працювати, але і багато зроблено.

Розподіл коштів міського бюджету, на вашу думку, відбувається ефективно?

Олександр: В цілому – так. У мене лише питання до витрат на утримання районних у місті рад. Щороку міська рада виділяє на їхнє існування по 10–15 млн грн, при цьому у них майже немає повноважень. За рахунок міського бюджету просто утримуються приміщення і просто виплачується зарплата людям, від роботи яких нічого не залежить. Це треба змінювати – або надавати повноваження, або припиняти діяльність і направляти кошти на вирішення проблем міста.

Напевно, немає людини, яка б не знала вас на окрузі, де ви балотуєтеся… Це не заважає особистому життю?

Олександр: Депутатською діяльністю я займаюся з 2010 року і, звичайно, кількість людей і кількість звернень щороку збільшується. Ще на початку минулої каденції ми відкрили партійний офіс, де працює громадська приймальня шість днів на тиждень і де ведуть прийом громадян депутати міської і районних рад від «Рідного міста». Багато звернень отримуємо онлайн, телефоном… Всі аналізуємо, шукаємо шляхи вирішення і обов’язково надаємо відповіді щодо можливості реалізації. У нас добре організована робота з громадянами, додому не ходять (усміхається. – Ред.).

Катерина: Люди бувають різними. Є робочий графік прийому звернень, але дуже часто чомусь нам телефонують пізно ввечері, у вихідні дні чи під час відпустки. Дехто робить це дуже наполегливо, і це, звісно, заважає і вносить деякий дискомфорт в наше особисте життя.

Ваша основна робота – це власний бізнес. Спільно ведете справи чи маєте окремі напрямки?

Олександр: У нас різний бізнес. Одним з напрямків діяльності мого підприємства до 2018 року було офіційне дилерство Nissan та Honda у Кіровоградській області, але загальна криза в країні і спад попиту на автомобілі цих марок змусили приймати більш раціональні рішення і входити в інший формат роботи та партнерства.

Катерина: Я ще під час навчання в університеті почала працювати на підприємстві, створеному моїм батьком і яке вже 28 років відоме в місті та спеціалізується на продажу будівельних матеріалів, господарчих товарів, спецодягу, інструменту та ін.  Допомагала розвивати мережу магазинів, яка на сьогоднішній день складається з п’яти магазинів. Це відомі в місті магазини «Робочий одяг», «Молоток», «Бригадир», «Метиз», «Ромб». До речі, минулої каденції ми відчули на собі, що таке так званий «чорний піар», коли в ЗМІ з’являлись замовні статті про поставки нашим підприємством товарів комунальним підприємствам. Нікого не цікавило те, що наша з батьком компанія протягом багаторічного існування, без депутатських мандатів, вибудувала міцні партнерські стосунки з багатьма підприємствами нашого міста, в тому числі з тими, що згадували «журналісти».

Маєте час на особисті захоплення, дітей?

Олександр: Звісно! Мій ранок починається о 6:30 щодня, встигаю погуляти з собакою, зробити зарядку й поснідати. Тричі на тиждень займаюся в спортзалі, а на вихідних намагаємося бути лише з дітьми – спілкуємося, плануємо, мандруємо Україною. Влітку їдемо до Одеси, Києва, осінь–весна – для поїздок до Львова, взимку – лижі. У нас гарна країна у всі пори року.

Багато людей вважають, що депутатство – це певні привілеї, те, що дає більше якихось преференцій… Чим депутатство є для вас особисто?

Олександр: Відповідальність перед людьми, які довірили нам представляти їхні інтереси. І хотілося б звернути увагу на той факт, що депутат міської ради не отримує оплату за свою діяльність, це тільки статус і обов’язки, які ми взяли на себе на громадських засадах.

Були моменти, коли ви жалкували про те, що стали депутатами?

Катерина: Є один важливий фактор, який мотивує нас займатися громадською діяльністю, – ми такі ж мешканці нашого міста, як і всі, і ми дуже хочемо, щоб наше місто було найкращим в Україні. Тут вся наша родина, діти… Якщо у нас є щире бажання, можливість і розуміння, як покращити життя в ньому, то хочеться на це впливати. Тим більше, що вже маємо досвід, ідеї й сили на втілення. Взяти хоча б програму боротьби з амброзією, яку я запропонувала ще минулої каденції. Наш син, як і багато мешканців міста, страждає від алергії, тому я розумію, що проблему з амброзією треба вирішувати. Та ж ініціатива «Громадського бюджету»… Цю ідею ми з колегою привезли з Полтави, куди їздили переймати досвід, і тепер у нашому місті люди мають можливість вносити і реалізовувати власні проєкти.

Олександр: На останніх місцевих виборах вразила надзвичайно низька явка на виборчих дільницях. Я не міг зрозуміти, чому люди, які до нас звертаються, чиї проблеми ми вирішували протягом багатьох років, не взяли участь у голосуванні. Цей факт дуже засмутив мене і змусив задуматися про те, чи потрібні взагалі людям всі ті зміни на краще. Бо якщо депутат свою ефективність доводить щоденними справами, то люди мали хоча б раз на п’ять років прийти і висловити свою думку про діяльність депутата. Неявка на вибори – це неповага до себе, до депутатів, які роками вкладають власні ресурси у добробут міста, і це просто втрата можливості зробити своє життя кращим.

Нове виборче законодавство могло вплинути на явку?

Олександр: Можливо, люди звикли обирати людей, а не партії. Людей, яких вони знають і бачать у роботі. А система виборів за партійними списками викликає багато питань. Змішана, або мажоритарна системи більш ефективні. Зараз на одному окрузі по 5–7 депутатів, люди не знають до кого звертатися і взагалі не знають більшості з них.

Катерина: Ще один нелогічний факт виборчої системи за списками, коли депутатом стає кандидат, який набрав якихось 20–30 голосів, а той, кого підтримали сотні виборців, депутатом не став. Крім цього, я вважаю, що треба розвивати політичну обізнаність і культуру серед населення, адже більшість людей не розуміють повноважень депутатів місцевих рад і Верховної Ради, на що вони можуть впливати, а на що – ні.

Олександр: Велика помилка виборців – орієнтуватися на партійні бренди та партійних лідерів всеукраїнського масштабу, як це було у 2019–2020 роках. На місцевому рівні потрібно голосувати не за бренди, а за людей, яких знаєш та яким довіряєш.

Як ставитеся до резонансного будівництва у центральному сквері McDonald‘s?

Катерина: Однозначно, що McDonald‘s у Кропивницькому – позитивний маркер розвитку й інвестиційної привабливості. Ми чи не єдиний обласний центр, де немає McDonald‘s. Інше питання – його розташування. Якби від нас залежало рішення про це, то, можливо, ресторан був би не в сквері. Ну і велике питання до того, як буде побудована транспортна розв’язка і чи не буде загрози транспортного колапсу і в так завантаженій частині міста.

Олександр: Ні в кого не виникає сумнівів у тому, що сквер в самому центрі міста потребує благоустрою. І якщо вихід знайшли у співпраці з McDonald‘s, то питання збереження зелених насаджень має бути принциповим. Інвестор має не лише провести реконструкцію скверу, а й залишити зону «зеленою».

Багатьох у місті непокоїть проблема відсутності парковок.  Які, на вашу думку, є варіанти її вирішення?

Олександр: Абсолютно поширеною є практика будівництва багаторівневих і підземних паркінгів, але поки ми до цього прийдемо, врегулювати проблему з нестачею паркомісць можна за допомогою паркоматів. У багатьох містах України це добре працює: перші 10–15 хвилин парковка безкоштовна, більше – за певним тарифом. Так ми уникнемо ситуації, коли автомобілі зранку до вечора стоять на центральних вулицях. Цей крок не потребує порівняно великих коштів. І ще очевидний позитив – бюджет міста поповнюватиметься.

Катю, ще минулої каденції ви були однією з ініціаторок створення у міській раді міжфракційного об’єднання «Рівні можливості», і зараз, хоч і з іншим керівним складом, група веде досить активну громадську роботу. Мети, яку ви ставили напочатку, досягнуто?

Катерина: До депутатської групи МФО «Рівні можливості», яку було створено у 2016 році, увійшли усі депутатки міської ради. На той час нас було п’ятеро, на відміну від теперішньої каденції, коли нас вже 14. Ми тоді вперше почули про те, що жінкам в політиці можна об’єднуватися для просування цінностей рівності між чоловіками й жінками. Про досягнення справжньої рівності говорити ще зарано, ми тільки на шляху до цього. Тому в своїй діяльності докладаємо максимум зусиль для вирішення соціально-гострих проблем та підтримуємо корисні ініціативи. Ми, разом з іншими містами, приєдналися до Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад. Багато проєктів, які було розпочато в минулій каденції, зараз продовжують реалізовуватися.

Над чим саме продовжуєте працювати?

Катерина: Наприклад, над створенням шелтеру для постраждалих від домашнього насильства. Проєкт соціально важливий, і реалізувати його за одну каденцію та ще й в умовах пандемії було неможливо, зараз процес продовжується. В цьому році на створення притулку передбачено більше чотирьох мільйонів гривень. А в наступному році він вже почне діяти.

Які депутатські плани ставите на 2022-ий?

Олександр: Із важливих проєктів – це капітальний ремонт вулиці Інженерної та Мечнікова, і відкриття міської лікарні на Салганних пісках, що є ініціативою міського голови. У людей є багато питань стосовно транспортного сполучення селища Гірниче з цією лікарнею. Це масштабні плани, реалізацією яких займається вся міська рада.

Катерина: Робота депутатського корпусу – це лише пів справи. Багато залежить від роботи виконавчих органів міської ради. Від ефективності управлінь, департаментів міської ради залежить увесь процес реалізації того, що ухвалили депутати. Ми продовжимо працювати над проєктом Стратегії розвитку нашої громади до 2030 року. Напрацьований документ має визначити пріоритетні напрямки для розвитку, для майбутніх рішень, які будуть враховуватись при формуванні цільових міських програм.

Олександр: Вважаю, що Кропивницький має бути містом для людей – містом, в якому зручно пішоходам та водіям, дітям та пенсіонерам, в  якому не страшно вночі та комфортно вдень.

[29.12.2021 19:09]
Інші записи від автора:
966