Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Операція «Монетизація». Чи запровадили в Україні готівкові відшкодування за проїзд

50015998_1169030373256017_3671087695272083456_nУ березні нинішнього року Кабінет Міністрів України ухвалив дві постанови – №196 «Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування» та №197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах». Цими постановами Уряд надав місцевим органам самоврядування можливість запровадити монетизацію пільг на проїзд у пасажирському транспорті, як варіант вирішення проблеми пільгових перевезень.

Кабмін також визначив мінімальні соціальні нормативи, з урахуванням яких пільговикам будуть нараховуватися виплати (10 категорій громадян та 30 пільгових поїздок), і ухвалив порядок надання цих виплат. А місцевим органам влади надав право збільшувати нормативи цієї «урядової матриці» на свій розсуд.

За інформацією, яку журналу PERSONA надали у міських радах усіх обласних центрів України, у більшості міст залишили традиційну систему забезпечення права окремих категорій громадян на безоплатний проїзд – безготівкову пільгу. Тобто, пільговик, на основі посвідчення, пересувається безкоштовно у транспорті, а міська влада потім відшкодовує перевізнику витрати на його перевезення.

Деякі міста пішли іншим шляхом – цільового відшкодування за фактичні перевезення пільговиків на основі даних із картки пільговика. Щоправда цей шлях вирішення передбачає запровадження автоматизованої електронної системи обліку – електронного квитка.

Серед основних причин відмови від впровадження монетизації пільг на проїзд більшістю обласних центрів України – значне додаткове навантаження на місцеві бюджети унаслідок запровадження готівкових відшкодувань пільговикам та порушення прав частини пільгових категорій
громадян, які, згідно із відповідними законами, мають необмежене у кількості поїздок право на безоплатний проїзд.  Детальніше про причини, які стали на заваді запровадження монетизації пільг на проїзд у містах України, далі.

Кропивницький

За словами начальника управління транс-порту міської ради Олександра Вергуна, монетизацію пільги на проїзд не впровадили через значне збільшення навантаження на бюджет у разі надання пільги на проїзд у готівковій формі. Окрім того, постанови Кабміну прямо суперечать законам про соцзабезпечення, згідно з якими пільговик має необмежене кількістю поїздок право на безоплатний проїзд, яке доведеться обмежити у разі запровадження монетизації.

Київ

Хоча наприкінці жовтня Київська міська державна адміністрація затвердила розмір щомісячної виплати для оплати проїзду – 240 грн, КМДА продовжує надавати безготівкові пільги на проїзд відповідно до закону України та міської програми «Турбота. Назустріч киянам». Пояснили, що надання пільг окремим найбільш соціально вразливим категоріям киян у безготівковій формі, без обмеження кількості поїздок, сприяє реалізації їх права на безоплатний проїзд у повному обсязі.

Одеса

Як повідомили в Департаменті праці та соціальної політики міськради, замість впровадження монетизації пільг на проїзд за урядовою матрицею одеська влада пішла іншим шляхом – нині розробляється проект «Електронний квиток» у громадському транспорті міста Одеса». Саме у рамках цього проекту в Одесі планують реалізувати право громадян міста на пільговий проїзд.

Черкаси

За інформацією заступника міського голови Черкас Ігоря Волошина, право на отримання грошової компенсації за проїзд мають 23,2 тисячі осіб. У разі запровадження монетизації, до тих 10-ти категорій громадян, які пропонує уряд, потрібно буде додати пенсіонерів за віком, потерпілих від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, осіб з інвалідністю 3 групи, учнів ЗОШ, студентів та учнів ПТНЗ. Відтак кількість містян, які претендуватимуть на пільговий проїзд, а відповідно і бюджетних призначень для них, зростуть.

Вінниця

Наразі у Вінниці усі категорії пільговиків мають право на проїзд у комунальному громадському транспорті, оскільки витрати на перевезення пільговиків компенсують лише КП «Вінницька транспортна компанія». Надалі громадяни їздитимуть за допомогою електронної картки пільговика, а кожен перевізник буде отримувати компенсацію за фактично перевезених пільговиків.

Житомир

Житомир є одним із новаторів у галузі міських пасажирських перевезень в Україні, які почали запроваджувати систему «електронного квитка». Саме так тут планують вирішувати проблему пільгових перевезень і не впроваджуватимуть монетизацію. Безоплатно у транспорті їздять 25 категорій громадян, і пенсіонери в тому числі, які є власниками «Карток житомирянина». А маючи чіткі дані про кількість перевезених пільговиків, міська влада надаватиме компенсацію перевізнику. На впровадження системи вже витратили 12 млн грн, проте безготівковою оплатою поки користується лише 20% пасажирів.

Запоріжжя

Тут поки лише обговорюють можливість запровадження монетизації пільг на проїзд у 2019 році. Розмір щомісячної компенсації кожному пільговику для оплати проїзду затвердили на рівні області – 105 грн. Проте у міськраді кажуть, що цей показник уже неактуальний, оскільки з 1 листопада у місті підвищилася вартість проїзду.

Луцьк

Питання щодо монетизацiї пiльгового проїзду на 2019 piк розглянуть пiсля запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду та затвердження нового розмiру готiвкової виплати на рівні області. Наразі право пільговиків на безоплатне перевезення забезпечується завдяки відшкодуванню витрат за перевезення Луцькому підприємству електротранспорту.

Тернопіль

Причиною рішення не запроваджувати монетизацію називають значне навантаження на міський бюджет і обмеження громадян у кількості пільгових поїздок. Для мешканців міста, які згідно із законодавством мають пільги на проїзд, право на пільговий проїзд забезпечується шляхом реєстрації проїзду електронним квитком «Соціальна карта тернополянина».

Ужгород

У підсумку громадських обговорень, тут вирішили не запроваджувати монетизацію за урядовою схемою через обмеження прав певних категорій громадян. Наразі транспортні пільги надають у безготівковій формі – перевізнику відшкодовують витрати за безоплатне перевезення пасажирів.

Харків

У Харкові продовжують надавати пільги з оплати проїзду у безготівковій формі, відмовившись поки від монетизації.  Відповідно до міської програми, окремі категорії громадян, які мають право на безоплатний проїзд, можуть ним скористатися у міському електро- та автотранспорті, а також метрополітені – по 50 поїздок на місяць.

Херсон

Своє рішення не впроваджувати монетизацію пільг у міськраді пояснили тим, що на момент ухвалення урядом постанови №197, бюджет міста був уже збалансований і не мав джерел для нових видатків. Мова про впровадження монетизації за проїзд у 2019 році поки теж не йдеться.

Чернівці

Право безоплатного проїзду пільгових категорій забезпечується традиційним шляхом – перевіз-
никам компенсують витрати.

Хмельницький

За інформацією Управління праці та соціального захисту населення міськради, за умови надання пільг у безготівковій формі, усі мешканці Хмельницького можуть вільно користуватися правом пільгового проїзду в міському пасажирському транспорті, тому питання щодо впровадження монетизації пільг на проїзд не розглядають.

Дніпро

У департаменті транспорту та інфраструктури міськради повідомили, що у 2019 році питання надання пільг на проїзд у готівковій формі ймовірно розглянуть після того, як голова ОДА своїм розпорядженням затвердить розмір щомісячної готівкової виплати пільговикам.

Івано-Франківськ

Для забезпечення готівкових виплат пільг у міському бюджеті потрібно додатково передбачити близько 80 млн грн і внести до переліку цих пільгових категорій пенсіонерів за віком. За словами міського голови, такі кошти знайти у міському бюджеті нереально. Натомість із 1 січня 2019 року у комунальному транспорті почнуть діяти електронні квитки, наявність яких  гарантуватиме пільговику безоплатний проїзд.

Львів

У 2018 році монетизацію пільг на проїзд не запроваджували через відсутність додаткових коштів (додатково треба віднайти понад 300 млн грн). Як запевнив міський голова Львова Андрій Садовий на одному з брифінгів у міськраді, монетизацію пільг на проїзд запровадять у 2019 році.

 

Текст: Дмитро Васильєв

[14.01.2019 15:12]
Інші записи від автора:
443