Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Режисер Сергій Проскурня: Перед нами стояло завдання не придумати, а виявити тему фестивалю «Кропивницький-2018»

40988417_303222830466375_3405251982976352256_nНові локації, дитяча програма, експериментальний театр з’являться у програмі другого Національного мистецького фестивалю «Кропивницький». Фест матиме ще й важливу соціальну цінність, адже він оповідатиме історії звичайних людей, які несуть в собі буденний героїзм. Артистичний директор фестивалю Сергій Проскурня розповідає: найскладнішим було виявити концепцію програми, а не вигадати її. До того ж врахувати прогалини минулорічної організації. «Persona» дізналась, що зробить «Кропивницький-2018» унікальним на фоні інших фестивалів, як народжувалась тема фесту і які перформанси можуть стати культурним шоком для кропивничан.

Пане Сергію, в одному з інтерв’ю після минулорічного фестивалю ви сказали, що Кропивницький не готовий до подібних масштабних дійств, а сам факт того, що він  відбувся, був чудом. Чи готове місто до майбутнього фестивалю в нинішньому році?

Насправді Кропивницький має фантастичний досвід фестивального життя, нехай в інших масштабах, але місто має свої традиції, про які не треба забувати. Моя репліка скоріше стосувалась відсутності інфраструктури, зокрема готелів, транспорту, кафе, ресторанів, фастфудів. У нас є приклади локальних фестивалів, наприклад, «Бандерштат» у Тернополі чи «Zaxidfest» у Львові, які пропонують яскравий культурний туризм, адже там є розвинута інфраструктура. Цей фестиваль для Кропивницького є містоутворюючим фактором, адже довкола нього можна формувати туристичний і культурний бізнес. Цьогоріч ми зробимо експеримент і рекламуватимемо фестиваль «Кропивницький» у Києві. 

Як народилась нова концепція фесту «Герої серед нас»?

Перед нами стояло завдання не придумати, а виявити тему фестивалю. Була велика пауза, члени робочої групи немало дискутували щодо концепції цьогорічного фесту. У якийсь момент народився слоган «Герої серед нас». Так, спочатку було певне відчуття немистецькості, нефестивальності, тема ніби з іншої категорії. Але нам вдалося дуже чітко сформулювати концепцію і довкола неї розгорнути всю програму. Нашими героями будуть не суперяскраві архетипи людей, на яких ми звертаємо увагу, ідучи по вулиці. Вони такі ж, як інші, але несуть в собі буденний героїзм, якого не бракує сьогодні суспільству.

Команда, яка організовує фестиваль, лишається незмінною порівняно з минулим роком?

Ми дуже прискіпливо підійшли саме до команди, яка представляє Міністерство культури України. Минулорічний досвід підтвердив думку про те, що над фестивалем, що народжується, мають працювати люди, які горять ідеєю. Для того, щоб «Кропивницький» став традицією, треба кілька важливих речей – щорічне фінансування й команда ідейників з гарячими серцями. За два місяці до початку цьогорічного фестивалю ми вже мали абсолютну скоординованість міністерської команди і команди у Кропивницькому. 

40962639_317476232414974_9114931976715894784_nВід чого відштовхувались, формуючи  контент фестивалю цього разу: від відгуків, наявних локацій, тематики фесту?

Фестиваль проходить фазу становлення, ми експериментуємо. Наприклад, поетичний марафон, який торік непомітно пройшов у педагогічному університеті, цього року відбуватиметься у форматі openair у рамках триденної літературної програми, його окремо рекламуватимуть. Торік нам не вдалось організувати дитячу програму. Цього року вона йде окремим блоком фестивалю, адже він все таки має сімейний формат.

До речі, чи часто роблять окрему дитячу програму на фестивалях?

Ні. Це експеримент виключно «Кропивницького». До цього такого не було на жодному фестивалі. Ми підготували для дітей мінімалістичні виступи Лікарняних клоунів у лікарнях та величезне шоу «Принцеса і Людожер» львівського театру «Воскресіння» на Театральній площі. Ми хочемо залучити ще творчість інклюзивних дітей і підлітків. У програмі заплановано виступи не лише солістів, а й танцювальних колективів, хору глухонімих.

Торік театральний блок був ключовим на фестивалі. Ким буде представлена ця програма на фесті-2018?

На фестивалі можна буде побачити експериментальний театр. Він охоплюватиме кілька тем. Тема гендеру буде представлена «чоловічою» виставою «Бійцівський клуб» столичного театру «Актор» і жіночою – «Бути знизу» киянок з «Дикого театру». Театр 19 з Харкова підніме засобами притчі проблему людських стосунків у виставі «Звірячі історії». Спеціально для Кропивницького колектив робить україномовну версію вистави. Львівський театр «І люди, і ляльки» привезе експериментальну виставу за п’єсою Шекспіра «Гамлет», де крім ляльок діють актори, а Гамлет – жінка. Тему кохання й психології людей в умовах сучасної війни на Донбасі розкриватимуть вітальний перформанс «Дім» рок-гурту TaRuta та моновистава «паМ’ЯТАти» Ольги Михайлюк.  Міністерство культури попросило нас також представити лауреатів національної премії режисерів ім. Леся Курбаса. Тому у Кропивницькому відбудеться вистава Чернігівського обласного театру імені Тараса Шевченка за п’єсою Наталі Ворожбит «Вій» у постановці одного з найцікавіших режисерів – Андрія Бакірова. Торік театр насправді був домінуючим на фестивалі, але цього року ми докладаємо багато зусиль до організації трьох великих концертів на площі Героїв Майдану.

40952022_233163424022144_8413579450960052224_nЧим здивує гостей фестивалю музична програма?

На музичних сценах у нас зустрінуться актуальний український  рок і висока соціальна тема героїв. Саме під час цих концертів відбуватиметься презентація сюжетів «Герої серед нас». Артисти даруватимуть свої пісні цим героям. Обов’язково будуть артисти-легенди – Тетяна Горобець та Тарас Петриненко. Тоня Матвієнко й Арсен Мірзоян, СКАЙ, ТІК, «Бумбокс», «Антитіла» – завжди чекають і хочуть чути. Класична музика буде представлена творчістю Ансамблю класичної музики імені Бориса Лятошинського, всесвітньо відомого скрипаля Дмитра Ткаченка. У концерті «Українське ретро» співатиме кропивничанин Едуард Мартинюк, якого встигли полюбити городяни під час Концерту-прологу фестивалю 14 липня. До речі, цьогоріч ми маємо ще одного партнера фестивалю – музичний коледж, де відбудеться сольний концерт видатного піаніста Юрія Кота. У наступних фестивалях ми плануємо ще більше залучати сцену коледжу як окрему локацію протягом усіх днів проведення заходу.

Торік дуже популярними серед гостей фесту були інсталяції. Чи варто їх очікувати цього разу?

Олександр Горбунов запропонував присвятити цю частину фестивалю місту. У Кропивницький приїдуть видатні художники з багатьох куточків України для того, щоб малювати його вулиці й архітектуру. Міністерство культури пропонує усю колекцію картин, створених під час фестивалю, передати до картинної галереї Кропивницького.

Одним із найбільш символічних заходів стане вечір на Фортечних валах. Чому обрали саме цю історичну для міста територію і чим особлива ця програма?

На Фортечних валах має з’явитись кафедральний собор майбутньої Української Помісної Церкви. Цей захід передає ідею її створення, є знаком переходу від мрії до дійсності, від ідеї до втілення. Якщо ще згадати, що текст ораторії, яка виконуватиметься у другий вечір фестивалю, – «Заповіт» Патріарха Української греко-католицької церкви
Йосипа Сліпого, то варто говорити, що музичний твір пропагує ще й загальнохристиянські цінності і чесноти. Його виконуватиме оркестр і хор Національного будинку органної і камерної музики України.

Що, на вашу думку,  буде абсолютною родзинкою і вау-ефектом фестивалю «Кропивницький–2018»?

Однозначно таким заходом стане ораторія на Фортечних валах. Всі три концерти на площі Героїв Майдану. Моновистава «Момент кохання» за участю міністра культури Євгена Нищука за текстом Володимира Винниченка, що теж символічно для Кропивницького. І, звичайно, Ада Роговцева в останній вечір. В неї дуже багато зйомок і щільний графік, тому її участь до останнього була під питанням.

 

Світлана Дубина

[01.09.2018 10:12]
Інші записи від автора:
106