Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Різдво: 25 грудня чи 7 січня? Думки з приводу

Верховна Рада України призначила ще один вихідний – на Різдво за Григоріанським календарем – 25 грудня. Відповідний законопроект 5496 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» щодо святкових і неробочих днів» народні депутати ухвалили 16 листопада.

Що думають з цього приводу представники різних релігійних громад, політики, журналісти, бізнесмени, громадські активісти та військовослужбовці?

7

Отець Марк,
єпископ  Кропивницький і Голованівський УПЦ КП

Я радий за тих людей, котрі святкують Різдво 25 грудня, оскільки вони зможуть відпочити, відвідати храм, помолитися і присвятити цей день сім’ї. Негативом є те, що Україна наразі перебуває у церковному полі дії юліанського календаря, і коли вже майже увесь православний світ святкує Різдво 25 грудня, то у нас Різдво за юліанським календарем випадає на 7 січня. Я думаю, що визнання 25 грудня святковим днем стане першим невеличким кроком до того, щоб ми, отримавши єдину помісну церкву у свій час, подумали над упорядкуванням календарного питання. І тут мова не йде лише про Різдво. Якщо ми долучаємося до європейської спільноти і перейдемо на григоріанський календар, то всі релігійні свята, які мають визначену дату, будуть святкуватися на 13 днів раніше, така різниця між календарями. У 2100 році різниця між календарями вже буде 14 днів, тоді всі свята зсунуться на один день. І так кожні 100 років. Наразі жодна із церков не візьме на себе відваги піднімати питання переходу на григоріанський календар, бо вона буде звинувачена іншими церквами у надуманих гріхах – модернізмі та іншому.

Поняття «католицьке Різдво» є помилковим,  бо його з 14 православних церков святкує за новим стилем 25 грудня вже 10. Лише ми, і російська церква, живемо у двох реальностях.


20

Протоієрей Євгеній,
настоятель храму Благовіщення Пресвятої Богородиці УПЦ МП

Наша церква, як і церква єрусалимська, грузинська, руська, молдавська, святкує Різдво 7 січня за новим стилем. Безумовно, ми не можемо це змінювати, тому що не ми одні це святкуємо, а ще Грузія, Єрусалим тощо. Але ми по-братськи ставимося до православних народів, котрі святкують Різдво 25 грудня. Наше з ними єднання є, а питання календаря це не те, що повинно нас роз’єднувати. Не можна зробити Різдво тільки 25 грудня, і, наскільки я знаю, у нас не багато тих, хто святкує Різдво 25 грудня. Якщо треба було б голосувати мені, я б не голосував «за», але якщо Верховна Рада прийняла цей закон з добрими намірами, то можна винести з цього корисні речі, зокрема, це вихідний день, і наші віряни зможуть прийти у храм, помолитися у день пам’яті святого Спиридона Чудотворця. Сподіваємося, що у наступному році в Україні залишиться свобода слова і свобода релігії.


4

Леонід Дорошенко,
пастор церкви ЄХБ «Дім Євангелія»

Це правильно, що 25 грудня офіційно визнали святковим і вихідним днем, це відповідає історичним подіям, оскільки спочатку святкують Різдво, а потім початок Нової ери – Новий Рік. А ми відзначали спочатку Новий рік, а потім Різдво, і це абсолютно нелогічно. Добре, що народні депутати дійшли згоди й ухвалили правильне рішення. Звичайно, зараз буде перехідний період. У деяких головах ще залишились спогади про хліб за 16 копійок, хоча такого давно немає, так і з Різдвом. Ще довго Різдво святкуватимуть 7 січня, однак, потрібно передати естафету і зробити так, як у всьому цивілізованому світі. Ми й раніше святкували Різдво 25 грудня, однак багато вірян через те, що свято припадало на робочий день, не могли повноцінно відсвяткувати Різдво, і у робочі дні не такий святковий настрій, як у вихідний.


25323262_1975856796014465_1089283579_n

Андрій Табалов, секретар міської ради Кропивницького

Я вивчав це питання ще коли був народним депутатом України. Помилково думати, що 25 грудня святкують Різдво тільки католики. Цього дня Різдво святкують усі країни світу, окрім країн колишнього СРСР. Свого часу, коли увесь релігійний світ перейшов на григоріанський календар, решта залишилася жити за юліанським. На мій погляд, це взагалі не релігійний диспут, і єдина причина, чому це не робиться у цих країнах, тому що це не зручно для людей. Я вважаю, що це правильний крок. Не могло ж такого бути в історії, щоб Ісус народився двічі. І сперечатися між релігійними конфесіями, що Ісус народився в один або інший день теж безглуздо. Треба синхронізуватися з рештою прогресивного світу і Європою.

Особисто я цього року на цю дату запланував поїздку в гори, тому святкуватиму з альпіністами у карпатських горах. Раніше я жив у Великобританії і бачив, як там святкують Різдво. 25 грудня у Європі зранку не побачиш нікого на вулиці, усі вдома. Там Різдво – сімейне свято, коли члени родини з’їжджаються разом у батьківську домівку, накривають стіл і святкують кілька днів, навіть у магазини не виходять, бо вони не працюють, громадський транспорт теж не їздить. У Європі немає традицій носити вечері хрещеним батькам, але я знаю, що вони усі разом збираються на Різдво і святкують.


3

Олег Краснокутський,
депутат міськради Кропивницького

Наша держава – багатоукладна, і в мене багато знайомих, які святкують Різдво 25 грудня. Свого часу до нас перевели авіаційний полк, офіцери якого та їхні сім’ї були католиками і до цього часу ходять у католицький храм. Я знайомий з настоятелем цього храму і позитивно ставлюся до того, що 25 грудня тепер вихідний, але святкувати Різдво я буду як зазвичай, 7 січня.

Не можна, щоб держава надавала перевагу одній зі сторін, тільки 25 грудня чи тільки 7 січня. У бідь-якому разі покоління, які прийдуть на зміну нам, нададуть свою оцінку.


 

6

Сергій Михальонок,
громадський активіст

Ми живемо із застарілими поняттями. Весь світ рухається вперед, а ми наздоганяємо його. Нам потрібно жити, як в усіх цивілізованих країнах, і в християнському відношенні, не орієнтуватися на московську, білоруську чи сербську церкви.

Мої діти та онуки приїжджають до мене на Різдво зі Львова, і зустрічатимемо свято разом. А пізніше поїду до своїх батьків на Святвечір. Можливо, є якесь роздвоєння, але з часом ми звикнемо до 25 грудня, як звикли  до нової назви міста – Кропивницький. Думаю, скоро церква перейде на Григоріанський календар і все буде добре.


 

5

Олена Кваша,
продюсер філії Суспільного телерадіомовлення у Кіровоградській області

Оскільки я віруюча, але не релігійна людина, до святкувань ставлюся спокійно. Для мене ці дні – швидше, додаткова можливість побути в родинному колі, з друзями. При цьому щиро радію за віруючих друзів.

 

 


1

Олена Шворак,
журналістка, власкор «1+1»

Різдво не святкуватимемо ні 25 грудня, ні 7 січня, бо ми люди не релігійні. Попри це, я цілком підтримую запровадження додаткового вихідного 25 грудня, бо чимало моїх родичів, друзів та знайомих відзначають Різдво саме в цей день. Не кажучи вже й про те, що його таки логічно відзначати саме у грудні, а не через тиждень після нового року. Але гасло «два Різдва – одна країна» теж має право на існування. Пропоную зробити вихідним і 4 січня – це мій день народження – усім все одно, а мені приємно)))

 


 

25287048_1975856806014464_1770508839_n

Юрій Козачінський,
керівник компанії «Quest agency»

Ще минулого року зі своїми кумами ми святкували різдво в кінці грудня, і загадували бажання, щоб Різдво відзначалося, як годиться – 25 грудня. Видно, бажання вже почало здійснюватися. Тому ми святкуватимемо саме у цей день!

 

 


8

Артем Постолатій,
заступник голови Подільської районної у місті Кропивницькому раді

Як приживеться у нас ця дата ми ще не знаємо. Це нововведення вимагає часу, щоб українці звикли думками до нового формату. Незручно лише, що вихідні у травні тепер будуть розірваними, бо всі ми звикли до того, що на ці свята можна кудись поїхати родиною. А Різдво це сімейне свято, яке має яскраві українські традиції – на Святвечір сідати за стіл з появою першої зірки, куштувати кутю, співати колядки… І в нас, і в Європі Різдво без ялинки не обходиться, тож певні спільні традиції у нас і так були. Я вважаю, що важливими на Різдво є духовні речі – прощення, добрі думки й помисли.

 

 

[18.12.2017 17:05]
Інші записи від автора:
657