Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Роман Козьяков: Реформа МВС – це зміна філософії працівника поліції

Про те, що системна співпраця поліції з населенням є досить дієвим інструментом у попередженні й розкритті правопорушень, про успішне започаткування низки новаторських проектів, які покликані змінювати мислення і ставлення людей до правопорушень, поліції та власної ролі в суспільстві, а також про те, яким повинен бути справжній поліцейський, розповів журналу начальник Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області полковник поліції Роман Козьяков.

Романе Сергійовичу, Нацполіція України відзначила чотири роки своєї роботи… Яка ваша думка стосовно провадження реформ?

Реформа триває, але розвиватися і вдосконалюватися потрібно постійно. Її можна оцінювати по-різному: об’єктивно, постійно критикуючи або з боку безпосередніх працівників Нацполіції. Для мене реформа – це зміна філософії працівника поліції. Навіть якщо порівнювати терміни «міліція» й «поліція» – це зовсім різні поняття. Міліція – була озброєним органом виконавчої влади, а поліція – це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству, забезпечує права й свободи людини, протидіє злочинності, підтримує публічну безпеку та порядок. Нова поліція орієнтована на потреби громади і передбачає тісну взаємодію з населенням на партнерських засадах. Основні принципи реформи – законність і відкритість, служіння суспільству і його захист. Це ми доводимо своїми діями.
Минулого року за ініціативою Голови Національної поліції України Сергія Князєва та за підтримки наших стратегічних партнерів із Консультативної місії ЄС розпочалося впровадження нового проекту «Модель Головного управління Національної поліції». Він передбачає зміну форм і методів роботи поліції, вжиття дієвих заходів щодо підвищення довіри до поліцейських. Серед них основні – спілкування і проактивне з’ясування потреб громади, оптимізація роботи поліції, спрямування кадрового потенціалу на виконання поліцейських функцій: скорочення керівного складу та збільшення штату практичних працівників.
Також одним із факторів реформи є поліпшення якості матеріально-технічного забезпечення поліцейських, використання у роботі сучасних технологій.

Без нарікань не обходиться у будь-якій роботі… Наскільки об’єктивні претензії суспільства до вже нової поліції?

Варто розуміти, що нарікання бувають різними. Будь-яка реформа чи зміни сприймаються неоднозначно, суспільство бажає бачити й відчувати результат одразу. Після старту реформи поліція розвивається швидкими темпами. І конструктивну критику ми завжди готові сприймати, робити висновки й удосконалюватися.
Звернення, в яких громадяни нарікають на недоліки в роботі поліції, розглядаються нами негайно. Ми усвідомлюємо, що це також показник якості нашої роботи. За скаргами проводяться перевірки, з’ясовується об’єктивність викладеної в них інформації, встановлюються причини, що сприяли їх виникненню та вживаються заходи щодо їх недопущення в подальшому.
З метою підвищення та вдосконалення професійних навичок поліцейських в Головному управлінні поліції Кіровоградської області функціонує тренінговий центр. Заняття в ньому проводяться постійно. Для впровадження кращих європейських практик та новітніх методів роботи, для проведення занять запрошуються інструктори з європейських країн. Усе це стало можливим за підтримки наших колег і стратегічних партнерів із Консультативної місії Європейського Союзу.

Створений вашим управлінням канал «Безпечне місто» в «Телеграмі» налічує більше 7 тисяч учасників. Поліція відповідає й реагує в чаті миттєво… Наскільки такий спосіб комунікації з населенням ефективний?

Ідея створити такий чат з’явилася минулого року, коли ми аналізували рівень вуличної злочинності. Залучати громадськість до інформування про випадки правопорушень – дуже ефективний спосіб їх попередження й розкриття. Важливо, що серед учасників чату «Безпечне місто» чимало молоді, і це добре, що у нас свідомі й небайдужі громадяни, а поліція має можливість оперативно реагувати. Це сучасний спосіб спілкування, який створює відчуття у кожного громадянина власної причетності до підтримання правопорядку в місті. Частина інформації про порушення потрапляє у чат у вигляді фотографії або відео. Близько 700 працівників Головного управління поліції області долучено до групи, також працівники управління патрульної поліції в режимі онлайн на робочий планшет отримують інформацію про події. Одночасно інформацію фіксує працівник служби «102», та реагує наряд патрульної поліції, який перебуває найближче до місця пригоди. Після відпрацювання, за можливості, поліцейські надсилають у «Безпечне місто» інформацію про проведену роботу. Таким чином громадяни мають змогу спостерігати за роботою поліцейських, її результативністю. До групи долучено представників органів місцевого самоврядування, рятувальну службу, комунальників. Окрім інформації про правопорушення, надходять повідомлення по лінії інших зацікавлених служб, котрі оператор «102» негайно передає їм для опрацювання.

Кіровоградщина другою серед інших областей розпочала впровадження спільного з МВС і Національною поліцією проєкту «Поліцейський офіцер громади». Ви залучаєте голів ОТГ… Як це практично працює, і яких результатів очікуєте?

Вказаний проєкт запроваджено за ініціативи міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова. Він передбачає створення посади поліцейського офіцера громади. На сьогодні нами вже підписано меморандум про співпрацю з тринадцятьма ОТГ Кіровоградщини. Нині відбуваються співбесіди, тестування, перевірка претендентів на поліграфі.
Меморандум обумовлює, що працівник, який пройшов навчання й отримав спеціальні знання, служитиме громаді, забезпечуватиме публічний порядок, виконуватиме превентивну функцію та заходи з протидії злочинності. Такий дільничний підзвітний громаді, однак в той же час він підзвітний і керівнику поліції. Крім цього, місцевий відділ поліції не залучає його до будь-яких інших заходів. Тобто поліцейський працює виключно на території громади.

В Америці, Європі цілком звичними є ситуації, коли сусід повідомляє поліції про найдрібніші правопорушення сусіда. Ваш ще один проєкт «Сусідська варта» про це?

Частково… «Сусідська варта» передбачає об’єднання зусиль поліції та представників громад. Із п’ятьма ОСББ вже розпочато співпрацю в рамках проєкту. Його мета: налагодження взаємодії з громадськістю шляхом напрацювання дієвого механізму співпраці у питаннях створення безпекового середовища.
Взаємодія поліції з громадою дозволяє долати проблеми, пов’язані зі злочинністю, порушеннями публічного порядку та безпеки. Тут важлива наявність партнерських відносин для пошуку способів вирішення проблем, а не лише реагування на окремі злочини чи події.
Суспільство завжди вимагатиме від поліцейських максимально бездоганного і якісного виконання своїх службових обов’язків, і це справедливо. Але важливо, щоб при цьому було і розуміння: громадяни мають не лише права, а й обов’язки у межах своїх можливостей сприяти підтриманню правопорядку.
У рамках зазначених проєктів, та взагалі під час зустрічей з громадянами, які відбуваються системно по області, ми демонструємо свою зацікавленість і готовність до взаємодії.

Якість безпекового середовища залежить від спільних зусиль його складових. Сьогодні український медійний простір, особливо телебачення, насичений сюжетами й новинами про тяжкі злочини. Складається враження, що кількість правопорушень тільки зростає…

Насправді ми маємо чітку тенденцію до зменшення тяжких злочинів. Інформаційний простір перенасичений такими новинами. Це наша дійсність. Громадяни мають знати правду. Однак подача матеріалу повинна бути правдивою та об’єктивною, без перебільшень, надуманих деталей, припущень чи висновків. Причина залежать від мети, яку переслідують: хтось це робить заради рейтингів, а хтось задля попередження таких фактів у майбутньому.
Ми намагаємося коментувати усі резонансні ситуації. Важливо, щоб коментар надавався компетентною особою, вчасно і з правдивим роз’ясненням обставини пригоди та заходами, які вживаються поліцейськими у ході реагування. А висновки споживач інформації повинен робити сам.

Політика і поліція, на вашу думку, пов’язані між собою?

У роботі працівники поліції керуються принципом політичної нейтральності. Ми служимо українському народу і реагуємо на будь-яку ситуацію в рамках закону, незалежно від партійної приналежності чи політичних переконань тієї чи іншої особи.

Україна живе в рік виборів. Президентські вже позаду, парламентські – на часі… У чому специфіка роботи поліції у період виборів? Що є найважчим?

У цей період ми у звичайному режимі здійснюємо виконання своїх функціональних обов’язків, але до них додаються: реагування на повідомлення про можливі факти порушень виборчого законодавства, охорона виборчих дільниць та прилеглої до них території, зустрічі зі штабами кандидатів із питань дотримання виборчого законодавства, охорона публічного порядку під час перебування кандидатів в області, перехід особового складу на посилений варіант несення служби.
Для дотримання порядку під час двох турів президентських виборів додатково були задіяні представники Нацгвардії та рятувальники.
Президентські вибори пройшли демократично. Впевнений, така тенденція збережеться й під час парламентських.

Що для вас особисто означає Національна поліція?

Це стиль життя… Відповідальність – особиста і за колектив. Відповідальність перед людьми, для збереження спокою і безпеки яких ми працюємо.

Якими принципами керуєтеся в роботі з колективом?

Чесність, порядність, професіоналізм, вимогливість до себе і до колег. Робота на результат – із чітким розумінням і плануванням кроків, поступовий та зосереджений рух.
Не менш важливою в колективі є довіра й повага. Усі ці складові трансформуються у єдиний і комфортний стиль роботи, який відчуває кожен окремий працівник поліції та люди, з якими нам доводиться працювати.

У новій поліції багато нових і молодих кадрів. Хто, на вашу думку, більш ефективний – молодий, мотивований, але без профільної освіти й досвіду, чи професіонал старого гарту?

Найголовніше – це ставлення працівника до своїх службових обов’язків, сприйняття і розуміння ситуацій, котрі виникають у роботі, вміння спрогнозувати їх розвиток. Працівник може мати досвід, освіту, але якщо ставлення до роботи буде недобросовісним, неналежним – ефективності він не покаже. Досвід – це добре, але поліцейський повинен удосконалюватися, розвиватися, бути сучасним. Неважливо, молодий це працівник або з досвідом, – він поліцейський.
Проте, фактор помилки присутній у будь-якій професії, ніхто не застрахований від цього. Головне вчасно і правильно зробити висновки.

Які зміни мають статися в суспільстві, в державі, щоб у поліції було мінімум роботи?

Які б зміни не відбувалися у нашому суспільстві та державі, працівники поліції повинні професійно та якісно реагувати на звернення громадян, відповідально виконувати свої обов’язки, досягати позитивного логічного результату, що викликає у громадян відчуття довіри та розуміння роботи поліцейських, а надалі, в більшості випадків, бажання співпрацювати або сприяти їх роботі. Об’єднання зусиль поліції з інститутами громадянського суспільства посилює правовий тиск і допомагає мінімізувати злочинні прояви. Що на сьогоднішній день поступово, але відбувається!

Текст: Неля Желамська
Фото: Віталій Ніколенко

[07.08.2019 10:33]
Інші записи від автора:
883