Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Сергій Горбовський: Для повного зникнення стихійної торгівлі в Україні має зрости якість і рівень життя кожного громадянина

43828990_160994998177165_5667446867353403392_nТоргівля – одна з найважливіших складових економіки України. Від неї залежить якість життя громадян, розвиток та конкурентоспроможність ринку. В структурі зайнятості населення України торгівля посідає перше місце.

Начальник управління торгівлі та побутового обслуговування населення Департаменту з питань економіки, торгівлі та інвестицій міської ради Кропивницького, депутат міської ради VII скликання Сергій Горбовський розповів журналу про особливості цієї сфери з власного досвіду на прикладі Кропивницького.

– Сергію Володимировичу, частина мешканців Кропивницького пов’язують діяльність управління переважно з боротьбою зі стихійною торгівлею, а дехто приписує й функції інших управлінь міської ради, як наприклад, контроль за появою тимчасових споруд чи кіосків. Розкажіть детальніше про всі функції вашого підрозділу.  

– Незважаючи на те, що з 1 січня 2018 року повноваження управління торгівлі дещо обмежені – воно увійшло до складу Департаменту з питань економіки, торгівлі та інвестицій, функцій у нас досить багато. Починаючи з консультаційних. А це займає більшу частину робочого часу працівників управління. До нас звертаються молоді підприємці, які хочуть розпочати власну справу, ми консультуємо їх з усіх питань, даємо своєрідну інструкцію для успішного старту. А підприємці з досвідом приходять за роз’ясненнями нових змін у законодавстві і з багатьох інших питань. Крім цього, ми регулюємо питання розміщення в місті відкритих літніх майданчиків біля стаціонарних кафе та ресторанів. Окремий напрямок – рейди у складі міського муніципального патруля для перевірки об’єктів сезонної торгівлі. Також ми організовуємо ярмарки з продажу сільськогосподарської продукції, товарів місцевих товаровиробників, святкової торгівлі. Із нових функцій – перевірка куточків споживачів і реагування на скарги з питань порушення прав споживачів. Також формуємо електронний облік
стаціонарних, напівстаціонарних, позамагазинних та сезонних об’єктів торгівлі і ресторанного господарства. На сьогодні в місті зареєстровано близько чотирьох тисяч таких об’єктів.

– Навколо згаданих карток обліку – багато інтриг, деякі підприємці використовують їх у якості дозвільних документів при перевірці їхньої діяльності у непризначеному для цього місці… Ви з цим якось боретесь?

– А з цим не треба боротися, бо картка обліку не є дозвільним документом і не дає жодного права проводити торговельну діяльність там, де це не передбачено необхідними для цього дозволами. Картка обліку – це не прикриття для незаконної торгівлі, а звичайний обліковий документ про те, що підприємець є в базі даних підприємців міста Кропивницький. Контролюючі і правоохоронні органи часто надсилають нам запити щодо підприємців, у діяльності яких виявили якесь порушення, і дуже зручно, коли ця інформація у нас наявна. Це один бік. Інша справа, що з підприємцями, які перебувають у нас на обліку мають можливість зв’язатися крупні виробники чи фабрики з пропозицією про співпрацю і реалізацію їхньої продукції. Телефонують вони частіше до нас в управління, бо інших можливих способів зв’язку з нашими підприємцями немає. Це вигідно для розвитку малого бізнесу в нашому місті. Але попри все це, картка обліку не є обов’язковим документом, який повинні мати підприємці, що працюють у сфері торгівлі.

Картку обліку часто плутають із дозволом на торгівлю, який видавався управлінням торгівлі до 2011 року, ще до того, як я його очолив. Підприємці про це знають, але дехто намагається маніпулювати, як нещодавно сталося на Шкільному мікрорайоні, де підприємець установив точку продажу овочів прямо на прибудинковій території без дозвільних на те документів, але мав картку обліку на діяльність об’єктів в іншому місці. Замість того, щоб прибрати – звинуватив представницю управління торгівлі, яка у складі муніципального патруля прийшла на перевірку, у корупційних діях. Звісно, ми знайшли шляхи для припинення діяльності незаконного об’єкту, але сам факт нахабної поведінки говорить про те, що деякі підприємці звикли безкарно порушувати закон.

– У Кропивницькому часто й активно проводяться міські та святкові ярмарки. Традиція давня – зацікавленість і попит не втрачаються?

– Ні, навіть більше – люди знають, що на ярмарках можуть придбати продукти, яких немає ні в супермаркетах, ні на ринках, оскільки ми запрошуємо до участі виробників з усієї області. Їхня продукція або не представлена у всеукраїнських мережах магазинів, або ж є лише у кількох місцевих. Ярмарки
дають можливість придбати товари виробників нашого регіону, до того ж за помірними цінами. Це хороша традиція, і не лише нашого міста чи України. Європейські містечка до свят завжди організовують свої ярмарки – тематичні, сувенірні, вуличної їжі та продовольчих товарів. Ми вдосконалюємося щороку – у нас уже теж є затишні новорічні ярмарки з дерев’яними будиночками на головній площі міста, нещодавно пройшов фестиваль вуличної їжі. Це досить популярна практика, яка подобається людям.

– Сергію Володимировичу, стихійна торгівля – явище популярне і невмируще у всіх великих і малих містах України. Ваша особиста думка, чи можна і чи треба його позбуватися?

– З приводу «чи можна» – так, але для повного зникнення стихійної торгівлі, в Україні має зрости якість і рівень життя кожного громадянина. Це те, що є глобальною причиною цього явища. А з приводу «чи треба позбуватися незаконної торгівлі» –  однозначно, але не позбуватися, а переводити її зі стихійної в рамки законної діяльності. І це те, чим займається управління торгівлі. Ми домовилися з усіма директорами ринків міста – на кожному з них виділили достатню кількість місць для усіх, хто продає продукцію поза територією ринків на тротуарах чи проїжджій частині. Плата за такі місця символічна – від 2 до 7 грн за квадратний метр. Питання в тому, що люди не хочуть продавати свою продукцію на ринках, їм зручно прямо під ногами, бо «там більше людей», як вони кажуть. Але ж, є ще один бік. Люди купують продукти з рук, чим заохочують стихійну торгівлю. А поки є попит, буде й пропозиція. Понад те, коли ми проводимо роз’яснювальну роботу зі стихійниками, нас часто просто готові побити перехожі, заступаючись за тих, хто прямо в центрі міста чи на тротуарах найбільших вулиць торгує невідомо якої якості продуктами. Стихійна торгівля – це ще й проблема менталітету, своєрідна «війна» думок і світоглядів. Та попри все це, ми продовжуємо роз’яснювати, інформувати і застерігати через усі можливі засоби – радіо, листівки, публікації в ЗМІ…

– А методи штрафів і покарань? Адже це адміністративне правопорушення…

– Звісно, але ця функція – прерогатива правоохоронних органів, поліції. Управління торгівлі не має таких повноважень. Ми можемо лише виявляти і повідомляти поліції, але на цей вид роботи у них завжди бракує людей, доводиться довго чекати і довго розбиратись, а штрафи надто малі, щоб цей процес приносив ефективні результати.

– Вам відома успішна практика боротьби зі стихійною торгівлею в рамках країни?

– Так (усміхається), коли кудись приїжджає Президент України чи інші високопосадовці. У правоохоронних органів одразу знаходяться і працівники для цього, і час.

– Ну, це ж порядок на один день…

– Я про це й кажу. На все повинна бути стійка сила волі, в тому числі організаційна й політична.

– Сергію Володимировичу, ви входите до складу комісії з демонтажу незаконних МАФів і тимчасових споруд у міській раді, яка ваша роль?

– Така ж, як і в інших членів комісії – виявляти незаконні об’єкти в місті і подавати їх на розгляд комісії. Ці функції не входять до повноважень управління торгівлі, то прерогатива управління архітектури, але попри це, з початку року управління торгівлі, подало понад півсотні об’єктів, що підлягають демонтажу.

– Чому, на вашу думку, у Кропивницькому забагато різних споруд?

– Не без того, що якісь встановлені незаконно. Але часом їх просто здається забагато саме через те, що вони всі різні – за формами, розміром, кольором… Тому складається враження, що ми десь на шанхайських вулицях. Я вважаю, що ситуацію можна кардинально змінити, зобов’язавши усіх власників МАФів і тимчасових споруд дотримуватись єдиного архітипу – зовнішнього вигляду об’єктів, затвердженого при отриманні дозволів. Поки ми бачимо лише поодинокі спроби створення якогось стилю, але якщо зробити це єдиною для всіх вимогою і проконтролювати виконання – місто стане ошайнішим.

– Крім того, що маєте посаду начальника управління торгівлі, ви є чинним депутатом міської ради. Чи не заважає одне іншому?

– Депутатство не може не накладати відбиток на професійній діяльності, перш за все, через наявність політики. Є депутати, які уявляють себе великими політиками і створюють собі імідж борців за все й одразу, хапаються за перший ліпший привід покритикувати своїх колег із інших політичних сил. Популістські промови амбітних депутатів часто не дають можливості вести конструктивний діалог і об’єднуватися навколо вирішення проблемних питань. Звісно, є колеги, які і в моїй професійній діяльності намагаються знайти щось, за що можна було б вилити добрячу порцію бруду. Наприклад, приписати функції іншого управління і вимагати їх виконувати (усміхається). Та, як відомо, поки «собаки гавкають – караван іде».

– Тобто основне місце роботи депутата може бути інструментом для політичного тиску?

– Скажу з власного досвіду, що одразу після завершення чергового сесійного засідання, на сайтах, які належать деяким депутатам чи цілим політичним силам, з’являється низка компрометуючих публікацій. Інша справа, що через примітивність, необ’єктивність і перекручування дійсності їх ніхто серйозно не сприймає, але факт залишається фактом.

– Ви давно працюєте у сфері торгівлі, чи багато позитивних змін сталося за цей час?

– Навіть якщо брати кілька останніх років, то зміни дуже помітні. Згадайте, скільки пивних наметів стояло майже на кожному кроці і навіть на центральній площі. Зараз ситуація інша. Може не так, як хотілось би, і не без нюансів появи МАФів чи магазинів у непередбачуваних місцях, але тенденція до упорядкування є.

[04.10.2018 08:20]
Інші записи від автора:
569