Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Сервіс і постгарантійне обслуговування сонячних електростанцій – наш пріоритет на майбутнє

39044722_1128197857318012_6108839385053003776_nТОВ «КС Солар» – компанія, яка спеціалізується на комплектації і монтажі сонячних електростанцій на Кіровоградщині довільної складності та потужності. Енергетична незалежність приватних домогосподарств – головна сфера її діяльності. Компанія, розповідає її директор Олександр Чеканов, є однією з перших на Кіровоградщині, яка пропонує встановлювати новітні енергосховища на базі літіонових батарей.

Олександре, наскільки Кіровоградщина перспективна для вкладання коштів  у сонячну енергетику, адже зазвичай говорять, що сонячні електростанції більш доцільно розвивати там, де більше сонця?

Тут важливо враховувати не те, де монтувати станцію – на півдні чи на півночі, – а яка кількість сонячних днів у році на цій території. Так, на півдні річна сонячна інсоляція дійсно вища, але за рахунок жаркої погоди влітку ККД панелей падає, тому особливої різниці в ефективності роботи станцій протягом року на півдні і, наприклад, у Кіровоградській чи Черкаській областях, де ми працюємо, майже однакова. Для сонячних модулів дія температури вище 28° С – це мінус щонайменше 10 % ККД. Ми користуємося програмними продуктами європейських компаній, які на 98 % можуть спрогнозувати кількість сонячних днів у році. Саме цей показник впливає на ефективність роботи сонячної станції. До речі, якщо порівнювати 2016 рік, коли ми починали працювати, і зараз, то українці почали більш активно встановлювати електростанції. Тоді люди не вірили, що держава може виплачувати якісь гроші.

Чи сформувався вже ринок компаній, які займаються встановленням сонячних електростанцій, зважаючи на прихильність українців до альтернативної енергетики?

Конкуренція на цьому ринку дуже велика, але й імідж грає роль, адже в цьому бізнесі знають один одного. Є багато компаній, які, на жаль, намагаючись заробити більше, роблять помилки, що для клієнта матимуть серйозні наслідки. Спокушає те, що начебто ми маємо надвеликі прибутки. Насправді, їх тут немає, бо ми працюємо з дуже дорогим обладнанням і встановлюємо рентабельність на рівні європейських показників – 10 – 15%.  Багато хто хоче заробити за рахунок використання неякісних матеріалів.

Зараз вже спостерігаємо тенденцію до будівництва надпотужних електростанцій потужністю 100 – 300 мВт. Такі проекти ініціюють інвестори з Норвегії, Німеччини, Туреччини. Це ринок промисловий, і поява таких електростанцій вирішується на державному рівні. Є в Україні низка відомих компаній, які будують великі станції потужністю 20 – 40 мВт. Ринок таких фірм вже сформувався і вони залучають нас як інженерінгову компанію на такі проекти. Я пишаюсь такими знайомствами.  Ми ж займаємо нішу з монтажу станцій у приватних домогосподарствах, які не потребують ніяких дозволів. Вважаю, що єдиним порядним конкурентом у нас в області є ТОВ «Електро-Актив».

39038150_309175846318065_6473543414846586880_nТобто, щоб встановити сонячні панелі на даху власного будинку, проходження «кіл  пекла» по владних кабінетах не потрібне?

Діючі постанови Кабміну  № 170 і № 229 передбачають, що кожен громадянин України, маючи приватне домогосподарство, може встановити в межах встановленої потужності генеруючі установки. У цьому немає жодних регуляцій з боку держави. Установка сонячної електростанції у приватному домоволодінні не потребує спецдозволів. Її встановлення – процедура, не складніша від монтажу кондиціонера. Далі потрібно тільки оформити «зелений тариф». І в цьому ми підтримуємо своїх клієнтів порадами і рекомендаціями.

Скільки триває реалізація проектів «під ключ»?

Це все індивідуально. Кожен проект ми виконуємо від місяця до трьох. «КС Солар» є офіційним представником у Центральній Україні таких провідних компаній, як «УС СОЛАР» та «РЕНТЕХНО», які володіють потрібним нам ресурсом і готові забезпечувати оперативно конструкціями й обладнанням. Ми даємо гарантію на свої роботи 3 роки, на обладнання сонячної електростанції діє гарантія виробника 10 – 15 років.

Яку перспективу у вкладанні коштів у сонячні електростанції переслідують ваші клієнти? Бути автономними чи мати додатковий дохід?

Наша цільова аудиторія – фермери середньої ланки. Люди, які хочуть диверсифікувати свої можливі збитки на врожаях і мати додатковий дохід від продажу електроенергії. Однак ми не виключаємо, що найближчим часом нашими клієнтами стане і дрібний бізнес, адже якщо 5 років тому станція малої потужності коштувала приблизно 3 млн у.о.,
то зараз 800 тис. у.о.  Будь-яка станція у подальшому без проблем може стати автономною-гібридною. Ми одні з перших в Україні почали встановлювати на сонячних електростанціях літіонові енергосховища німецьких компаній «AXITEC» та «BMZ», офіційну сертифікацію яких ми успішно пройшли. Такі акумулятори  у перспективі дадуть можливість нашим клієнтам віддавати надлишкову потужність в мережу. У нашому арсеналі – реалізація одного такого проекту в Новоукраїнському районі, і наш клієнт задоволений.

39010490_1985708764812471_3443095158864740352_nУ чому переваги таких енергосховищ?

Станції з літіоновими акумуляторами стануть майбутнім світової енергетики. Першим подібний проект реалізував Ілон Маск в Австралії, де свого часу виникла проблема з електропостачанням будинків. Енергосховище – це по суті велика літієва батарейка, яка накопичує електроенергію, а потім віддає її в мережу. По суті кожна мережева електростанція, яка продає енергію по зеленому тарифу, зможе працювати автономно і на відсотків 90 не залежати від мереж, адже використовуватиме енергію тільки з цього джерела. Зараз в Україні розробляються відповідні законодавчі акти, завдяки яким у майбутньому у власників станцій з’явиться можливість укладати прямі договори з продажу електроенергії фізичним особам. Формуватиметься новий ринок електроенергії. Окрім того у комітетах Верховної Ради розробляються тарифи на збережену електроенергію. Сонячна панель генерує більше, ніж нам потрібно. І поява енерго-
сховищ дасть можливість зберігати електроенергію і віддавати її в мережу. У США, наприклад, ринок збереженої електроенергії розвивається шаленими темпами. Зараз ми реалізовуємо подібні проекти в Олександрії та Світловодську. Гарантія від виробника на роботу такого енергосховища 20 – 25 років.

В Україні зараз кадровий голод в технічних сферах. Чи відчуває брак кадрів ваша компанія?

Свого часу країна втратила той момент, коли треба було готувати енергетиків та інженерів. У нас є молоді фахівці, але здебільшого вік працівників нашої компанії – інженери 40 – 50 років. Коли знаходимо хорошого технічного спеціаліста, тримаємо всіма руками.  Для сонячної енергетики не потрібно закінчувати військових вишів, цій сфері потрібні хороші спеціалісти енергетики та електрики. У нашому колективі немає людей, які не пов’язані з енергетикою: я енергетик з 25-річним стажем, є інженери, машинобудівельники, науковці.  Багато фахівців зараз їдуть здобувати досвід у Європі,  однак сюди вони повернуться зі знаннями і навичками.

Як мотивуєте цінні кадри своєї команди не кидати роботу в Україні і лишатись розвивати сонячну енергетику?

Зараз наш  колектив – це дружна команда, яку тримає в цілому чесність та людське ставлення один до одного. Зрозуміло, мотивуємо і преміями.  Ми взагалі вважаємо, що нас звели зірки у потрібний момент. Я вже мав досвід роботи з сонячними панелями, ще коли жив у Криму до анексії, мої партнери теж за освітою енергетики, інженери, тому в нас з’явилась ідея створити бізнес в цьому напрямку. Ми ставимось до нашого проекту дуже серйозно, бо для нас кожна дрібниця – це важливо.

39127287_641449376231623_1973247566514487296_nЯкі напрямки розвитку компанії оберете на найближчі роки?

Для того, щоб будувати комерційні електростанції, ми, мабуть, почали працювати запізно. Але нас залучають до цих проектів, тому будемо концентруватися на монтажу сонячних електростанцій у приватних домогосподарствах. Найголовніший для нас пріоритет – акумуляторні сховища. Окрім того ми єдина компанія, яка має домовленість зі швейцарською компанією про отримання тестерів обладнання, з допомогою якого можна буде обслуговувати встановлені панелі – знаходити вигорілі модулі, порушення в роботі. Наявність такого обладнання дасть можливість створити єдиний диспетчерський пункт моніторингу роботи станцій, до якого зможуть під’єднатись навіть кілька областей. Таких приладів в Україні поки немає. Сервіс і постгарантійне обслуговування – наш пріоритет на майбутнє.

Як вважаєте, що створює позитивний імідж компанії на ринку альтернативної енергетики?

Прозорість роботи і підхід до клієнтів. Ми гнучкі, кожен проект обраховуємо, промальовуємо у 3D, і це зручно для клієнта, адже він вже знає, як виглядатиме  його дах чи територія. Саме через нас радять своїм друзям.

 

Світлана Дубина

[02.07.2018 08:50]
Інші записи від автора:
523