Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

«Три різні види сиру можна зробити лише завдяки зміні температури»: власник сімейної ферми про виробництво крафтової продукції

Донедавна слово «крафт» асоціювалося з крафтовим папером або пивом, звареним у невеликих приватних пивоварнях. Крафтовий одяг, сир, м’ясо, мед, шоколад і навіть настоянки — про що це? Зараз цим словом називають товар, де ручна робота і якість поєднуються з обмеженою кількістю товару і його оригінальністю. Чим відрізняється крафтова їжа від звичайної? Про різницю між крафтовим виробництвом і продукцією з мас-маркету розповідає власник сімейної ферми «Крафт» Вадим Петров.

Як і коли з’явилася ідея зробити крафтове виробництво?

Я дуже люблю екологічність та чистоту у всьому. Ще з підліткового віку дуже ретельно ставлюсь до їжі, цікавлюсь і пропагую здорове харчування. Як і раніше, я не визнаю напівфабрикати. Краще приготую м’ясо, ніж зварю пельмені. Свого часу я перестав купувати курятину в магазині, бо те, що там продається, важко назвати м’ясом. Якщо до тієї курятини не додати спеції, то на смак вона ніяка, як вата. Коли ми з сім’єю переїхали до приватного сектору, почали вирощувати курей для себе. Для мене було дуже важливим годувати своїх дітей екологічними та корисними продуктами. Звичайно, їсти лише курятину теж не можна. Тож після кількох невдалих спроб купити й приготувати ягня з базару, знайшов саме ту породу баранини, яка смакувала ідеально. Це придніпровські ягнята, виведені в Україні. Їхнє м’ясо волокнисте, соковите, без стороннього запаху. Згодом я вирішив вирощувати їх у себе вдома. Усі друзі й знайомі, які куштували це м’ясо, почали замовляти ягнят цілими тушками. Вже сьогодні ми доставляємо клієнтам м’ясо курей, перепілок, ягнят, кролів і навіть нутрію, чиє м’ясо вважається корисним і дієтичним.
Побувавши на закордонних сімейних фермах, я зрозумів до чого треба прагнути. Наші тварини ростуть у максимально комфортних умовах: ніяких тісних кліток, хімічних добавок і примусового годування. Тільки натуральні збалансовані корми й ретельний догляд.

Але ж м’ясо, це не єдина продукція, що ви доставляєте?

Так. Коли наша ферма тільки розросталася, після основної роботи я часто експериментував з виготовленням домашньої ковбаси. Це було не просто приготуванням продукту, а моєю віддушиною, я віддавав цій справі частинку себе. Для мене приготування ковбаси – як пазл. Використовуючи різний помел м’яса можна отримати багато видів ковбаси. Так само і з сиром. Завдяки лише зміні температури можна зробити три різні види.

За даними Державної служби статистики виробництво молока в Україні щороку зменшується на
3-5%. Як думаєте, з чим це пов’язано?

В Україні виробництво якісної молочної продукції потроху вимирає. З власного досвіду скажу: об’їздивши своє село в радіусі 50 км я знайшов лише одну точку з дійсно якісним молоком. Воно було в рази дорожче і знаходилось за 20 км від дому, та я все одно їздив за ним для своєї сім’ї. Був навіть період, коли я перестав займатися виготовленням сирів, бо не було регулярного постачання якісного молока.

Через кілька років я все ж таки знайшов маленьку ферму, якій було не байдуже на якість молока так само, як і мені. Тоді я купив кілька корів і охолоджуючий танк для молока. Справа в тому, що молоко в перші півгодини після доїння треба охолодити до +4 градусів. Цей апарат, окрім охолодження, ще й постійно перемішує молоко, тоді вся жирність і корисні бактерії залишаються в молоці, а саме молоко довго зберігає свіжість. У більшості випадків у селах і на заводах немає цього апарату. Щоб молоко не псувалося, там додають соду чи антибіотики, як мінімум. Та після цього в молоці не залишається жодної користі. Щоб здешевити продукт, до молока додають воду (і це у кращому випадку), а дехто навіть пральний порошок “для пінки”. Такі нечесні “виробники”, за рахунок дешевого продукту, витісняють з ринку відповідальних виробників. А ті в свою чергу не бачать сенсу витрачати купу сил на те, що не цінується. Тому виробництво молочної продукції з кожним роком зменшується.

Крафтова продукція завжди дорожча за магазинну. Чому так?

З десяти літрів цільного молока високої жирності можна отримати 1,5 кг сиру. При середній ціні якісного молока 18 гривень за літр, собівартість 1 кг сиру  буде 120 грн. І це ще без урахування вартості комунальних витрат і роботи. Як може сир продаватися нижче цієї ціни? А відповідь проста. Недобросовісні підприємці додають до молока спеціальні хімічні елементи, наприклад силікогель, який вбирає всю вологу і забарвлює воду в білий колір. Справжній якісний сир ну ніяк не може коштувати дешево. Більшість людей не замислюються над тим, що вони їдять і, найголовніше, як це потім відображається на їхньому здоров’ї. Економити на продуктах, щоб потім купити чергову модну іграшку чи річ, а потім витрачати великі суми на лікування – це дуже сумно. Все більше людей розуміють, що у магазинному м’ясі антибіотиків часто більше, ніж у домашній аптечці. Щоб кури, кролі та інша живність не хворіла, їх колять антибіотиками. І з кожним шматочком м’яса хімічні речовини відкладаються в нашому організмі. А потім ми дивуємося, чому ліки, прописані лікарем, не діють. Та тому що в нашого організму вже до цих антибіотиків виробилась стійкість.

Нашими покупцями є люди і сім’ї з різним достатком. Для них головною цінністю є здоров’я, і відповідно, якість продуктів, які вони вживають. Люди можуть купити трішки менше ковбаси чи м’яса, але будуть впевнені у їх якості.
Крафтова продукція – це про ситість. Якщо я вам скажу, що можна схуднути, поїдаючи лише нашу крафтову ковбасу і сир з зеленню, ви мені не повірите. Кілька шматочків ковбаси, сиру й склянка молока по поживності замінить будь-який фаст-фуд. 

Чи є у вас оффлайн магазин, чи тільки доставка?

Ми не робимо масове виробництво і наперед робити продукцію не хочемо. Для нас важливо доставити максимально свіжий продукт, а не зберігати його на полицях магазину. Тому оффлайн точка поки не в пріоритеті, але в перспективі і лише з тих міркувань зробити місце для дегустації, щоб люди мали можливість перед замовлення спробувати на смак. Наразі ми виготовляємо продукцію під конкретного покупця після його замовлення. Ковбасу, наприклад, треба замовляти хоча б за два-три дні. Молочку – мінімум за добу. Доставка – це зручно, тим більше, коли мова про доставку крафтової продукції.


[10.08.2021 14:41]
Інші записи від автора:
406