Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

У Кропивницькому презентували першу в Україні книгу про декомунізацію

У Кропивницькому презентували першу в Україні книгу про декомунізацію

Ідеологічна війна на Кіровоградщині яскраво відобразила процес декомунізації по всій країні.
З цих слів почалася презентація книги «Кропивницький: операція «декомунізація», авторами якої стали ініціатор перейменування Кіровограда на Кропивницький, народний депутат України VIII скликання Олександр Горбунов та письменниця, викладачка педагогічного університету Ольга Кирилюк.

«Суспільство сьогодні, як ніколи потребує «лікарів», які б могли ефективно й самовіддано боротися проти «вірусів і загроз сучасності. І патріотизм – головна ознака таких людей. Людей, які зараз знаходяться у цій залі. Людей, які стали героями й співавторами цієї книги», – зауважив Олександр Горбунов.

За його словами, Кропивницький відчув на собі всі проросійські технології, які застосовувалися під час масштабних «декомунізаційних» процесів у різних куточках України.

«На боротьбу з українськими назвами задіяли величезні ресурси – фінансові, інформаційні, людські… Пропаганда російської назви на білбордах, телебаченні, в соцмережах, спроби маніпулювати референдумом, влаштовувати провокативні мітинги… Проросійська назва в нашому місті пропагувалася багато років. Більше того, у свідомості багатьох містян не було жодної альтернативної української назви. Найбільше протистояння виникло тоді, коли з’явилося сім варіантів назв. Причому це протистояння відбувалося на всіх рівнях – безпосередньо і в місті, і в стінах Верховної Ради», – розповів Олександр Горбунов.

Він також наголосив, що державницькі рішення ні в якому разі не повинні ухвалюватися шляхом референдуму, тим більше в умовах війни і масштабної інформаційної кампанії під час якої людям різними способами нав’язують антидержавницькі та антинаціональні погляди.

За словами автора, збирати матеріали для книги почали фактично одразу після офіційного перейменування міста в Кропивницький – влітку 2016 року: «Хотілось зберегти в деталях всю хронологію подій і запам’ятати хто є хто».

На переконання Олександра Горбунова, справжній креатив, культурну складову і впізнаваність міста могла дати тільки назва «Кропивницький»:
«Як показав час, ця назва дійсно дала абсолютно нове обличчя обласному центру. Одразу після перейменування з’явилися нові можливості й ідеї для популяризації міста на рівні всієї країни. Я доклав усіх зусиль, щоб правильно аргументувати своїм колегам у парламенті й Кабміні необхідність розвивати мистецьку складову, і тоді мені це вдалося».

Кропивницький на рівні Міністерства культури оголосили мистецькою столицею України. Звісно, між перейменуванням і новим статусом, місто пережило багато дискусій і конфліктів.
Але в цьому, мабуть, і була вся важливість непростої «декомунізації»:
«Найголовніше, що процес перейменування навчив усіх небайдужих робити для України справді корисні вчинки. Люди, від яких залежала думка багатьох інших, все ж змогли приборкати свій норов і задля перемоги країни стати переможцями в масштабній ідеологічній війні. Протистояння рано чи пізно закінчується. І добре, що у своїй більшості активна і впливова громада Кропивницького це зрозуміла.

«Маю велику надію на те, що і населення і нова влада збережуть розуміння необхідності відстоювати і поширювати українські інтереси на українській території. Україна – це Україна у всьому. Це аксіома, якою має жити кожен, хто проживає в Україні. Ми маємо національну ідентичність, мову, культуру, традиції. Не будемо їх відстоювати – втратимо державу», – переконаний автор.

Поділяючи думку Олександра Горбунова співавторка книги Ольга Кирилюк розповіла:
«Кропивницький» – це єдина назва, яка змогла об’єднати прихильників усіх інших українських назв. У книзі ми зібрали всі деталі перейменування «по свіжих слідах». Ми намагалися зробити її цікавою для людей будь-якого віку – ілюстрованою світлинами, з різними думками й коментарями, скриншотами публікацій і мемів».

Над книгою також працювали краєзнавець і модератор заходу Юрій Митрофаненко та літературознавець Олександр Ратушняк.

«Історія – це не те, що було, а те, що написано», – прокоментував появу першої в Україні книги про декомунізацію Юрій Митрофаненко.

Перші примірники книги «Кропивницький: операція «декомунізація» безкоштовно отримали гості презентації. Придбати видання зараз можна у кропивницьких книжкових магазинах «Букі» та «Книгарня Є». Кошти, які зберуть з продажу книги, автори планують використати на облаштування міської інсталяції «I love Kropyvnytskyi» – іміджевої міської фотозони для усіх мешканців і гостей міста.


[03.03.2020 13:48]
Інші записи від автора:
1 566