Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Як українці хочуть змінювати обличчя своїх міст

0014Популярним інструментом управління громадою в останні роки став бюджет участі. Його активно запроваджують як міста мільйонники, так і невеликі містечка. Громадські бюджети дають можливість містянам впливати на розвиток свого населеного пункту і вирішувати, на що саме підуть передбачені для бюджету участі кошти. Що для цього потрібно зробити? Подати проект, пов’язаний із покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його реалізують у рамках бюджету. Кращого інструменту прямої демократії варто пошукати!  Журнал «persona» проаналізував найцікавіші проекти громадського бюджету-2019 різних регіонів україни та дізнався, що ж хочуть змінювати українці у своїх містах.

ЛЬВІВ

За два роки дії Громадського бюджету у Львові реалізували близько сотні проектів. Це різні громадські ініціативи – від ремонту приміщень шкіл до облаштування сучасних креативних громадських просторів у Львові. Цього року голов­ним нововведенням Львівської міськради є нові категорії проектів, що можуть подати містяни: окрім великих і малих з’явились освітні й неосвітні. За неосвітніми проектами зарезервовано не менше 40% коштів Громадського бюджету, за освітніми – 60%. Загальна сума всього Громадського бюджету становитиме не менше 1% бюджету міста, тобто 23 млн грн. Оскільки 60% коштів передбачено на освітні проекти, саме такі ідеї переважають у львів’ян.

Міжшкільна міська обсерваторія Astrolviv

львівЦе освітній і науковий простір на базі школи. Зараз у Львові немає обсерваторії, доступної для дітей. Тому освітній простір об’єднає однодумців із різних шкіл України і Львівщини зокрема. Сучасний телескоп дозволить спостерігати й отримувати інформацію з космосу, програмне забезпечення – опрацьовувати її, перетворювати у кейс-уроки та ділитися ними з учнями України.

 

 

 

ХАРКІВ

Тенденція просування освітніх проектів спостерігається і в Харкові. Там люди хочуть бачити школи, спрямовані на саморозвиток. Серед проектів: відкриття шкіл системного мислення і медіаграмотності, англомовної школи, вітрильної школи, стартап академії. На реалізацію проектів 2019 року виділили 50 млн грн.
Харків’яни поділили свої проекти на категорії – енергозбереження, культура та туризм, навколишнє середовище, освіта, охорона здоров’я, спорт, телекомунікації, зв’язок та інформаційні технології тощо.

Школа собак-поводирів для людей із вадами зору

харків школаЩороку в Україні приблизно 10 000 осіб отримують інвалідність 1, 2 або 3 групи через порушення зору, серед яких біля 1000 чоловік – харків’яни. Ці люди мають труднощі, що виникають при пересуванні поза житловим приміщенням, які тягнуть за собою проблеми соціалізації. Щоб мінімізувати ці проб­леми, харків’яни хочуть відкрити школу, де готуватимуть собак-поводирів.

 

 

 

Перший краудфандинговий портал Харкова

харків краудфандингЗа допомогою громадського бюджету в Харкоі хочуть створити ініціативу, яка допомагатиме реалізовувати цікаві проекти – краудфандинговий портал. Завдяки платформі харків’яни зможуть подати проекти, які вважають корисними та цікавими для міста, а бажаючі – допомогти у зборі коштів на реалізацію. Краудфандингові проекти будуть орієнтуватися виключно на потреби міста.

 

 

 

 

ДНІПРО

На проекти 2019 року у Дніпрі виділили 16 млн грн. Якщо аналізувати, які проекти подаються на громадський бюджет різних міст України, можна зрозуміти, які є потреби певного регіону. У Дніпрі чимала кількість проектів бюджету участі стосуються благоустрою прибудинкових територій, асфальтування внутрішньоквартальних доріг, енергоефективності, встановлення дитячих і спортивних майданчиків.

«STEAM на Дніпрі»

дніпроОсвітній проект, що вирізняється з-поміж більшості проектів. Він передбачає створення сучасного центру позашкільної технічної освіти для збільшення кількості школярів, які проявляють інтерес до робототехніки, технічної творчості, нових технологій. На базі міської станції юних техніків збираються оновити матеріально-технічну базу для занять позашкільною освітою та створити умови технологічного розвитку засобами STEM-освіти.

 

 

 

КРОПИВНИЦЬКИЙ

Як і в Дніпрі, у Кропивницькому низка проектів стосується встановлення дитячих і спортивних майданчиків, а також благоустрою прибудинкових територій. Однак після досвіду першого громадського бюджету до Програми реалізації громадського бюджету внесли зміни. Відтак до голосування тепер не допускаються проекти з енергомодернізації приміщень – утеплення, заміна вікон. Також до категорії великі та малі проекти додали ще й соціальні, які складають відсоток загального обсягу бюджету участі.
На відміну від інших міст, у Кропивницькому вже визначили переможців Громадського бюджету-2019. Серед великих перемогу отримав проект юної кропивничанки Аміни Козин «Інноваційна дитяча медицина».

Інноваційна дитяча медицина

кропивницькийПроект передбачає впровадження інноваційних медичних інформаційних систем, таких як «Поліклініка без черг» та «Електронна система охорони здоров’я eHealth» на базі дитячої міської поліклініки №1. Однак це не перший успішний проект дівчини. Один з них – вулична інсталяція «Закохані ліхтарі» – був реалізований у 2018 році.

 

 

 

ЧЕРКАСИ

Черкаси – одне з трьох міст, які першими в Україні запустили пілотні проекти бюджету участі. Там громадський бюджет закріплено цільовою програмою на 2017-2019 роки. На реалізацію проектів 2019 року виділили 10 млн грн. При цьому кошторис одного проекту не має перевищувати 2 млн грн для великих і 299 999 грн для малих. Як і жителі Дніпра та Кропивницького, черкащани пропонують проекти з благоустрою прилеглих територій, капітальних ремонтів та встановлення спортивних і дитячих майданчиків.

«Бібліохаб»: сучасний простір у центральній міській бібліотеці

черкасиСеред найцікавіших проектів Черкас – «БібліоХаб»: сучасний простір у Центральній міській бібліотеці. Мета проекту – створити на базі міської бібліотеки безкоштовний мультимедійний простір для зустрічей, навчання, обміну думками, ідеями. «БібліоХаб» – це окрема кімната для спільної праці, проведення тренінгів, майстер-класів для творчих та креативних черкащан, які генерують ідеї для розвитку власного міста.

 

 

 

 

ОДЕСА

Щоб подати проект на Громадський бюджет одеситам, як і киянам, необхідно попередньо зібрати на його підтримку підписи: 50 підписів (крім підпису автора проекту) для малих проектів і не менше 200 для великих. За допомогою партиципаторного бюджету одесити хочуть втримати інтерес туристів до свого міста. А оскільки місто має багату історію, проекти спрямовані на покращення його естетичного стану – створення муралів, встановлення скульптур. Як от «Голографічна пам’ятна інсталяція» та Арт-гойдалка «Waterfall».

Голографічна пам’ятна інсталяція одеського зодчого Влодека Льва Львовича

одесаОдесити пропонують створити голографічну пам’ятну інсталяцію видатному одеському архітектору з використанням останніх передових технологій. Лев Влодек увійшов в історію Одеси великим експериментатором, який створював вишукані й міцні будівлі з неповторними скульптурними зображеннями й ковкою. Серед найвідоміших робіт архітектора – «Пасаж», «Будинок з атлантами», «Тюремний замок».

 

 

 

Арт-гойдалка «Waterfall»

одеса водопад 2Проект спрямований на створення художньої інтерактивної арт-гойдалки «Waterfall», яка є унікальною для України. На думку авторів, реалізація проекту дозволить поліпшити якість доступного відпочинку на свіжому повітрі для всіх верств населення, крім того, незвично прикрасить міський простір. Така інсталяція стала учасником міжнародних виставок світового арт-дизайну в Австрії, Нідерландах та Австралії.

 

 

 

Текст: Дар’я Барвінок

[06.11.2018 11:50]
Інші записи від автора:
133