Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Єдина українська церква: розкол чи об’єднання?

ukrainian-independent-orthodox-church19 квітня нинішнього року верховна рада проголосувала за звернення про створення в Україні єдиної помісної церкви. Таким чином рада підтримала звернення Президента до Вселенського патріарха Варфоломія про створення Української автокефальної церкви. Наприкінці квітня Святий і священний синод Вселенського патріархату прийняв до розгляду звернення про надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні і розпочав процедуру. Представники УПЦ Київського патріархату та Автокефальної церкви розраховують на позитивне рішення вже у липні, до річниці Хрещення Русі. «PERSONA» поцікавилась, як до створення єдиної помісної церкви ставляться на Кіровоградщині.

Віталій Останній, начальник управління комунікацій з громадськістю Кіровоградської ОДА:

– Я сподіваюся, що це питання буде вирішено до 1030 річниці святкування хрещення Київської Русі. Зрозуміло, що набуття канонічного статусу тією частиною української церкви, яка вже існує, це надзвичайно важливий крок для розвитку нашої країни, духовної єдності та консолідації українського суспільства. Церква як основа духовного розвитку народу має надзвичайно великий вплив на саме суспільство і його монолітність. Наявність аж трьох українських церков у державі жодним чином не сприяє єднанню, бо завжди знаходяться сили, які з різних боків намагаються на цій темі спекулювати і перетягувати її в політичну площину. Тому позитивним моментом, на мою думку, буде зменшення політизації церковних структур: не буде можливості для спекуляцій та звинувачень з однієї чи іншої сторони у неканонічності чи підпорядкуванні ворогам. Я не поділяю думки окремих експертів, які запевняють, що після надання Томосу станеться великий розкол суспільства. Я б навпаки говорив про початок об’єднання, про початок духовно-морального вдосконалення людей. Зрозуміло, буде певна частина людей, які залишаться вірними УПЦ, що зараз з’єднана з Московським патріархатом, а хтось, звичайно, змінить свою приналежність. Це виключне право релігійних громад визначене чинним законодавством України – вільно обирати свою приналежність. За останні роки у нас на Кіровоградщині не було випадків переходу релігійних громад з однієї юрисдикції в іншу. Сподіваюся, що такі переходи будуть мирними. Ну а влада зробить усе для того, щоб не було на цьому ґрунті непорозумінь, конфліктів чи протистоянь.

Андрій Гардашніков, лікар-онколог:

– Я, мабуть, утримаюсь від того, щоб пророкувати. Насправді, я просто припускаю обидва варіанти: все може залишитися так, як є зараз, на довгі роки, а можливо й будуть найближчим часом дії щодо створення Єдиної Помісної Православної Церкви. Все в руках Бога. За себе можу тільки сказати, що я давно мрію про те, щоб не було ані розколів, ані розбрату, щоб православні всі були єдиними. Мені здається, що перешкоди у створенні єдиної церкви можуть виникати на рівні, вищому за наш місцевий. Основне, щоб дійшли згоди предстоятелі православних церков, щоб їм не заважали політики з різних боків, щоб вірянам пояснювали те, що відбувається. Якщо налаштовувати населення тільки на спротив, то його не оминути. Якщо замість того, щоб отримати автокефалію та створювати Єдину Церкву, будуть відбирати у вірян храми, забороняти діяльність конфесій чи допускатимуть якісь нецивілізовані та недемократичні дії – це може призвести до реальних трагедій. І держава має займати мудру та виважену позицію, щоб унеможливити провокації та створення релігійних конфліктів у нашій країні, у тому числі в нашій області. На мою думку, це питання було актуально вирішувати ще тоді, коли відбувся розкол між православними церквами. Ще більш актуальним питання стало тоді, коли почалася агресія сусідньої країни проти України. Власне, неактуальним питання стане тоді, коли (і якщо) буде Єдина Помісна Православна Церква.

Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк:

– Я вірю в те, що це станеться. І те, що я в Київському патріархаті, є свідченням моєї віри. Думаємо, що це буде дуже швидко, можливо навіть до Володимира. Для наших вірян надання Томосу суттєво нічого не змінить: як вони мали спілкування з Богом, так його й матимуть. Але вони позбавляться надуманих звинувачень і образ, зневаги, які розпускали представники Московського патріархату про неканонічність, неблагодатність, розкольність. Для країни це теж важливо, адже зникне міжконфесійна напруга, яка є між православними. Більшість українців православні, тому держава зацікавлена, щоб ту напругу зняти. Прихильники церкви Московського патріархату матимуть право і надалі збиратися у своїх храмах, зможуть здійснювати тільки релігійну діяльність, а не політичну. Переконаний, що ті, хто думає про справу Божу, має любов до ближнього і до своєї країни, зацікавлені у тому, щоб усі  православні об’єдналися навколо Київського престолу. Тому такі люди не будуть робити спротиву. Ті, хто підмінили своє служіння Богові служінням іншій державі і її імперській політиці, ймовірно, будуть видумувати різні безглузді речі. Я вважаю, що для Блага нашого народу, церкви і всіх православних християн України, є потреба в єдиній помісній православній церкві, і вона буде створена – зараз чи потім. І той кафедральний собор, який ми збудуємо у Кропивницькому, звичайно ж буде храмом єдиної Помісної церкви в Україні.

Прес-служба Кіровоградської єпархії УПЦ:

Питання створення Помісної Церкви – це внутрішньоцерковне питання, яке не допускає втручання у цей процес політиків. Сьогодні ж процес утворення в країні помісної автокефальної церкви відбувається з грубим порушенням як державних законів, так і церковно-канонічних норм, котрі завжди були, є і будуть визначальними у житті всього Світового Православ’я. Практика надання автокефалії чітко засвідчує, що автокефальний статус можливий лише за умови, коли питання про це ініціює та Церква, котра перебуває в єдності зі всією Вселенською Церквою. В Україні на сьогодні такою є лише УПЦ, очолювана Блаженнішим Онуфрієм, митрополитом Київським і всієї України. Питання автокефалії носить явно передчасний характер. Практика інших Помісних Церков показує, що вона є актуальною лише за умов миру та стабільності в державі, чого, на жаль, в Україні на сьогодні бракує. Створення єдиної Церкви шляхом легалізації розколу може спровокувати нову хвилю ворожнечі та непорозумінь між українцями на релігійному ґрунті, що, безперечно, поглибить і без того існуючу на сьогодні складну міжконфесійну ситуацію. Усе це може спровокувати в цілому важкі та небажані наслідки для України.

 

[09.07.2018 10:34]
Інші записи від автора:
174