Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Євген Нищук: Вся історична частина Кропивницького перетвориться на велику фестивальну локацію

 

41100546_887844828079031_6393278692356784128_nМіністр культури України Євген Нищук розповів журналу про нові досягнення в галузі культури, її співіснування з політикою, очікування від Національного мистецького фестивалю «Кропивницький-2018», що триватиме з 29 серпня по 2 вересня.

 

Пане Євгене, в одному зі своїх інтерв’ю ви наводили відомі слова Вінстона Черчілля: А де ж витрати на культуру? – Так війна ж іде! Яка культура? – Якщо немає культури, то навіщо ми воюємо? Тенденція до збільшення фінансування на культурні заходи в Україні продовжує зростати?

Приємно відзначити, що у 2018 році відбулося суттєве збільшення обсягу фінансування культурної галузі.  Важливо, що не тільки на найвищому державному рівні, а й у суспільстві з’явилося розуміння того, наскільки важливою сферою суспільної діяльності є культура. Цей результат є закономірним, адже він є прямим наслідком активної роботи команди нашого Міністерства над впровадженням реформ в системі культури України. Однією з найважливіших подій у нинішньому році став старт роботи Українського культурного фонду та особливо запуск цією державною інституцією
відкритих грантових програм. Її перші результати ми зможемо проаналізувати вже наприкінці цього календарного року. Але зараз вже можна стверджувати, що ці акції спричинили у середо­вищі виробників культурних заходів чималий ажіотаж. Підтвердженням цього є велика кількість поданих на конкурс до Українського культурного фонду заявок на отримання грантів. Іншим прикладом є результат поступового, але стабільного збільшення фінансування сфери кіновиробництва, здійснене протягом останніх років. Сьогодні на екранах з’являється все більше й більше якісних українських кінокартин, успішних як в Україні, так і за кордоном – у світовому прокаті, на серйозних фестивальних майданчиках. Можна говорити і про появу попиту на різноманітну культурну продукцію серед населення, і про суттєвий ріст конкуренції у сфері надання культурних послуг та створення конкурентноздатних мистецьких продуктів, і про появу професійних менеджерів культури. Все це свідчить про зародження здорового ринку культурних відносин та пропозицій в Україні. Власне це і становить суть запроваджених реформ – створити сприятливе середовище для того, щоб митці України могли творити на благо країни, а не виживати. Це також і можливість для самостійної й вигідної реалізації власного творчого продукту прямо або через інститути культурного менеджменту.

Політика й культура, на вашу думку, можуть існувати окремо?

В широкому сенсі – політика, політична культура є частиною загальної культури людства, тому якщо культура може існувати без політики, то політика без культури – аж ніяк (жарт). Я вже неодноразово наголошував на тому, що розвиток культури є одним з найбільш пріоритетних напрямків розбудови держави. Особливо це важливо нині, коли Україна стримує агресора не тільки у зонах активних бойових конфліктів, а й у контексті інформаційної війни. Ми руйнуємо міфи про Україну, які було вигідно створювати «північному сусіду». Україна – це держава з тисячолітніми традиціями, мистецтвом, мовою, а ми змушені доводити світові права на власну історію та культуру, яка частково анексована так само, як і частина нашої території. Згадаймо, що, як правило, лежить в основі конфліктів між різними соціальними групами та призводить до протистоянь?
Відповідь очевидна – будь-який конфлікт виникає на тлі зіткнення відмінних одна від іншої культур. На прикладі нашої держави – це протистояння європейської культури, тобто наше прагнення побудувати систему суспільних відносин, головною метою якої є захист прав людини, та так званого «руського міра», а насправді – прихильників імперського, совкового способу мислення, які виступають уособленням «колективного несвідомого». Саме тому оборона культурного фронту України, створення її позитивного іміджу, захист історії, особливо на світовому рівні – надзвичайно актуальне та болюче питання, яке потребує консолідації зусиль з боку державних владних органів та активної громадськості.

41019719_2067256719991016_8204973512163590144_nМинулорічний фестиваль проходив під гаслом «Культура в часи випробувань»… Місто Кропивницький, на вашу думку, після непростого процесу перейменування, випробування фестивалем прой­шло успішно?

Сьогодні, коли минув майже рік після проведення першого Національного мистецького фестивалю «Кропивницький», можна впевнено стверджувати, що ажіотаж навколо цієї події та цікавість до фестивалю у суспільстві продовжує зростати. Ми відчули підтримку глядачів і сформували велике коло прихильників серед містян. У переліку основних завдань, які ми ставили перед собою, ініціюючи проведення фестивалю, важливе місце посідало й питання підтримки самих кропивничан після процесу перейменування міста. Меседж «Культура в часи випробувань» обраний нами як основне гасло фестивалю. Цим зверненням до кропивничан ми прагнули допомогти їм згадати славетну історію власного міста, привернути увагу до видатних особистостей, які століття тому творили історію України, а також нарешті, усвідомити, що Кропивницький,  як колиска театрального мистецтва, має бути культурною столицею усієї країни. Вважаю, що це достатня аргументація для того, щоб пишатися назвою міста, власними культурними надбаннями та традиціями. Цьогорічний фестиваль пройде під гаслом «Герої серед нас», він у певному сенсі продовжує минулорічну тему і водночас фокусується навколо ідеї, що героєм може бути кожна людина.

Із точки зору організації, в цьому році простіше готувати фестиваль?

Не можна так однозначно відповісти, оскільки організаційна робота триває. З одного боку ми, звісно, проаналізували минулорічні уроки та зробили з них висновки, з іншого – ми розширюємо коло мистецьких жанрів, тож стоїмо перед новими викликами. Фестиваль набуде більш відкритого формату, з’явиться секція «Мистецтво просто неба», в межах якої відбудеться літературна толока, масштабний живописний пленер… Для кропивничан та гостей міста просто неба виступатимуть колективи вуличних музикантів та циркових артистів. Фестиваль фактично вийде на вулиці, і протягом усього часу його проведення майже вся історична частина Кропивницького перетвориться на велику фестивальну локацію. Так, це вимагає великої і кропіткої роботи, але завдання будь-якої організаційної команди, щоб глядачі просто насолоджувалися мистецтвом.

Скільки людей працює над організацією фестивалю?

Точну цифру вказати важко, оскільки окрім безпосередньої адміністративної команди та художнього керівництва в тій чи іншій мірі до організації фестивалю залучається велика кількість фахівців, які координують різні сектори роботи. Команда географічно представляє різні регіони України – це і Київ, і Кропивницький, і Львів й інші міста. Але загалом над фестивалем активно працює не менше 40 осіб.

41096930_1272942136179474_4346014129069228032_nУ цьогорічній програмі фестивалю теж є вистава, в якій ви гратимете особисто…

Так, цього року я маю честь представляти Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка з моновиставою «Момент кохання» за Володимиром Винниченком. Це одна з найулюбленіших вистав у моєму репертуарі – монолог-роздум людини про найважливіші моменти у житті, про сутність гармонії, кохання, жертовності, зрештою, про сенс існування людини. Тематика та образність творів Володимира Винниченка завжди сучасна, його герої та історії близькі до сьогодення і зрозумілі кожному. У режисерській версії Тараса Жирка, який є постановником моновистави, на перший план виступає проблема подолання кордонів – внутрішніх, психологічних та зовнішніх – мова йде про сили непереборних обставин, які іноді докорінно змінюють людську долю. Сюжетна лінія твору вдало підкреслена мультимедійними засобами, які у виставі розставляють важливі емоційні та змістовні акценти. Це історія людини, глибоко відданої своїм ідеям та переконанням, яка десь співзвучна з історією нашого сучасного в’язня сумління – українського режисера Олега Сенцова, який за сфальсифікованими обвинуваченнями зараз сидить у російській в’язниці, голодує з вимогою звільнення українських політв’язнів вже понад 90 днів, але не здається. За життя якого ми боремось разом з усім світом. Знову ж таки, це тема, співзвучна з темою цьогорічного фестивалю, і герої справді живуть серед нас.

Чого від фестивалю чекаєте найбільше?

Насамперед, щоб глядачі та відвідувачі сповна насолодилися контентом фестивалю. По-друге, в контексті програми передбачено багато подій, спрямованих на безпосередню комунікацію з жителями міста та його гостями. Хотілося б, щоб кропивничани сміливіше долучалися до акцій, які відбуватимуться у межах  програми, і розкривали свій внутрішній творчий потенціал. Щиро хочу, щоб усі події відбулися на високому професійному та організаторському рівні та надихнули і відвідувачів, і організаторів на подальшу роботу.

Ви знаєте про всі культурні події, які відбуваються в Україні, вам є з чим порівнювати… Фестиваль у Кропивницькому може зацікавити мешканців, скажімо, Західної України – досить насиченого такими подіями регіону?

Безумовно, і на це суттєво впливають кілька важливих складових. Фестиваль у Кропивницькому – чи не єдиний масштабний фестиваль такого роду, де представлена водночас велика кількість мистецьких жанрів.
До міста приїжджають колективи, автори абсолютно з усіх регіонів України. Ці митці, видавництва, автори, виконавці, художники представляють найкращий український авторський контент. Фестиваль у Кропивницькому на сьогодні – потужний мистецький коктейль, наповнений  найкращими інгредієнтами, які безумовно припадуть до смаку кожному. Сама ідея започаткування фестивалю у Кропивницькому – місті, з одного боку символічно пов’язаному з нашою національною театральною традицією, з другого – розташованого у географічному центрі України, – якраз і полягала в тому, щоб об’єднати представників мистецтва з усіх куточків України, надати їм можливості для спілкування, обміну досвідом та творчими ідеями. Тому ми запрошуємо усіх жителів України відвідати славне місто Кропивницький та приєднатися до подій, що відбуватимуться в межах Національного мистецького фестивалю «Кропивницький-2018».

 

Марія Кононова

[30.08.2018 09:10]
Інші записи від автора:
114