Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
зв'язатися з нами

Зниження ПДВ: у Кропивницькому обговорили законопроект №7023

В умовах російської агресії та складної економічної ситуації, яка призводить до суттєвого погіршення рівня життя українських громадян, необхідно створювати всі необхідні умови для збереження конкурентноспроможності вітчизняних товаровиробників.

Тогово-промислова палата

Про це 18 лютого говорили під час круглого столу в Кіровоградській торгово-промисловій палаті, проведення якого ініціював лідер політичної партії «ЗА МАЙБУТНЄ» у Кіровоградській області Олександр Горбунов.

Експерти з економічних питань, регіональні товаровиробники, представники місцевих органів влади та громадськості обговорили ініціативу тимчасового запровадження «нульової» ставки ПДВ на продукти харчування та зниження до 7% – на комунальні послуги.

Відповідний законопроєкт №7023 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо здешевлення вартості продуктів харчування та збереження конкурентоспроможності вітчизняного виробника» запропонований до розгляду народними депутатами від партії «За майбутнє».

Прецедентом його обговорення по всій країні стали зміни в європейському законодавстві – з першого липня нинішнього року «нульовий» ПДВ для харчових продуктів запроваджується в Європейському Союзі. В сусідній Польщі нульовий податок на низку продуктів: хліб, молоко, м’ясо, яйця тощо введено з 1 лютого 2022 року. Автори законопроєкту переконані, якщо Україна не вживатиме заходів та не знизить відповідно ПДВ для своїх виробників, українська продукція буде неконкурентоспроможною навіть на внутрішньому ринку, а високі ціни на продукти і далі боляче «битимуть» по гаманцях людей.

Олександр Горбунов

“Зниження ПДВ – це оптимальна реакція влади на політичні та економічні виклики сьогодення. Адже підвищення комунальних тарифів, цін на енергоносії нівелювало зростання зарплат, пенсій та соціальних виплат і стало непосильною ношею для малого і середнього бізнесу, зокрема і для виробників продуктів харчування. Законопроект, у разі його прийняття, дозволить привести українське законодавство у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу, і хоч якось допоможе захистити українських товаровиробників”, – переконаний лідер Кіровоградського осередку партії «ЗА МАЙБУТНЄ» Олександр ГОРБУНОВ.

Олег Медяник, Ірина Саєнко

Засновник торгової марки «СВІТ-СИР» Олег МЕДЯНИК зазначив, що українські натуральні продукти давно почали втрачати свою конкурентність перед продукцією, наприклад, польського виробництва: «Наші працівники звільняються і їдуть працювати до Польщі, бо заробітню плату їхнього рівня ми не можемо сплачувати. І при цьому, собівартість нашої продукції виходить в рази вищою, ніж європейська. І якими б патріотами не були українці, в умовах економічної кризи, вони обиратимуть більш дешевші продукти. Діюче оподаткування український бізнес не витримує».

Олександр Дудін

«На мою думку, ПДВ в Україні треба прибрати на постійній основі, а не тимчасово. Натомість на товари, що імпортуються, накласти більші податки. Тільки так українські виробники зможуть працювати і розвиватися. Крім того, варто врегулювати питання роботи великих торговельних мереж, які витісняють магазини локальних виробників на околиці міст”, – говорить співзасновник ТМ «Черняхівські ковбаси» Олександр ДУДІН.

Президент Кіровоградської торгово-промислової палати Ірина САЄНКО зазначила, що тільки зниження ПДВ не вирішить проблему глобально – оподаткування має бути послідовним і не має дублюватися на кожному етапі виробництва: «Податки в Україні – важлива складова бюджетоутворення, і кожен з них варто розглядати, як ланку великої системи, враховуючи потреби виробників і не лише зовнішню, а й внутрішню конкуренцію. До того ж, треба врегулювати діяльність ритейлових мереж, які суттєво впливають на кінцеву вартість продукції, і які сьогодні диктують жорсткі умови виробникам. Як можна повертати кошти за молоко, термін зберігання якого три дні, протягом наступних 90 днів?! Це ж стосується іншої продукції».

Необхідність зменшити оподаткування на українських товаровиробників підтримав і доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України Олександр ЛЕВЧЕНКО. «Наші підприємтсва на сьогодні ризикують залишитися без спеціалістів, які масово виїжджають за кордон, а це також втрата доходів до бюджету. Тож перше завдання держави – проаналізувати, які складові найбільш суттєво впливають на собівартість української продукції, і працювати над їх зниженням. Щодо ПДВ, то для балансу економіки необхідна диференціація. Всі процеси пов’язані – від зміни одного зміняться інші», – відмітив професор.

«Проєкт Закону щодо «нульового» ПДВ варто терміново ухвалювати, щоб принаймні зрівняти умови українських товаровиробників з європейськими. Податкове законодавство нинішня влада отримала «у спадок» від попередньої, і вона повністю розуміє необхідність його переглядати», – прокоментувала директор регіонального Фонду підприємців у Кіровоградській області Ольга Ковальова-Алокілі.

«Частка ПДВ в державному бюджеті складає більше 15%. А це означає, що потрібен чіткий розрахунок того, що ми втратимо і що отримаємо. Бо за його рахунок в тому числі фінансуються соціальна сфера – освіта, охорона здоров’я, різні програми підтримки АПК. Кіровоградська область – дотаційна й отримує субвенції в тому числі з «кошика», який формує ПДВ. Зміни треба розглядати комплексно, а не як окремий крок, який стане панацеєю на певний час», – пояснила в.о. департаменту економічного розвитку та торгівлі облдержадміністрації Світлана Соломаха.

Питання врегулювання внутрішнього ринку й створення чітких правил дистрибуції підтримують і представники великих підприємств області.

Світлана Каранська

«Ставку ПДВ потрібно регулювати на кожному етапі виробництва – від вирощування й врахування сезонності, до регулювання цін й оподаткування на іноземну продукцію. Вважаю, що ціноутрорення і умови торгівлі мають першочергово врегулюватися на внутрішньому ринку», – відзначає провідний економіст НВП «Радій» Олена Каранська.

Про необхідність враховувати потреби і становище кінцевого споживача та категорії людей похилого віку у прийнятті законопроекту говорила голова громадської організації «Університет третього віку «Натхнення» Фаїна Позднякова.

«Ми розуміємо, що наповнення бюджету податками – це важливо, і хочемо, щоб у цьому процесі не забували про те, як законопроект про зниження ПДВ вплине на кінцевого споживача, чи співвідноситиметься з його платоспроможністю і рівнем життя. Наразі становище людей пенсійного віку – на межі виживання. В супермаркети ми ходимо як в музей. Звісно, даний проєкт Закону не вирішить наявних потреб населення, але ціни продуктів на полицях магазинів для нас мають важливе значення», – зазначила Фаїна Позднякова.

Під час обговорення акцентували, що зниження ПДВ не вплине на зниження кінцевої ціни на продукцію для споживача, але може стати стримуючим фактором для подальшого зростання цін.

[22.02.2022 12:47]
Інші записи від автора:
43